30.04.2020 16:47


V Brně vzniklo třetí kontaktní centrum pro lidi bez domova. Kapacita je po týdnu fungování téměř naplněna

Autor: Terezie Sekáčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kontaktní centrum pro lidi bez přístřeší funguje od minulého týdne v areálu židenických kasáren. Potřebným poskytuje především základní hygienu, stravování nebo čisté oblečení. V případě potřeby jsou lidem k dispozici také lékaři. Centrum je v provozu denně od osmi do dvaceti hodin, případný přechod na nonstop režim provozovatelé zvažují.  

Dobrovolníci musí být vzhledem k pandemii koronaviru vybaveni ochrannými pomůckami. Autor: Marie Schmerková

Brno – Kontaktní centrum pro lidi bez domova funguje v areálu židenických kasáren od minulého pátku. Stejně jako v centrech na Vlhké a u Anthroposu zde lidem bez střechy nad hlavou poskytují především základní hygienu, čisté oblečení a sociální zázemí. Středisko je v provozu v denním režimu, a to od osmi do dvaceti hodin. Zřizovatelem centra je město Brno, za jeho chod odpovídá Spolek křesťanské pomoci Bučovice. 

Maximální kapacita centra je padesát osob. Po prvním týdnu fungování hlásí provozovatelé téměř plno. „V centru je aktuálně zhruba třicet stálých klientů, ostatní docházejí nárazově. Denně je jich kolem patnácti," řekla Radka Loukotová z tiskového odboru Magistrátu města Brna.

Podle dat získaných během předloňského sčítání lidí bez domova žije na území Brna celoročně bez střechy nad hlavou více než pět set osob. „Pokračujeme v našem záměru postarat se v době pandemie koronaviru o jednu z kriticky ohrožených skupin obyvatelstva, kterou jsou bezesporu lidé bez přístřeší. Město v areálu židenických kasáren zajistilo potřebné připojení elektřiny a vody, kontejnerové toalety i sprchy a venkovní posezení včetně stanu pro případ nepříznivého počasí,“ uvedla v tiskové zprávě brněnská primátorka Markéta Vaňková. 

Ačkoliv je židenické středisko nyní pouze v denním provozu, není vyloučeno, že postupně zahájí nepřetržité fungování. „Máme zde většinou lidi, které známe. Do kasáren i na místa, kde přespávají, je vozíme vlastním autobusem. Jakmile se trochu zaběhneme a uvidíme, jaký je o poskytované služby zájem, budeme ve spolupráci s městem zvažovat, že bychom naši činnost rozšířili na nonstop režim,“ sdělil v tiskové zprávě pastor Matěj Nový ze Spolku křesťanské pomoci Bučovice.

Židenické kontaktní centrum je v Brně třetím zařízením tohoto typu. Od poloviny dubna jsou v provozu střediska na Vlhké a u Anthroposu. Podle primátorky je projekt zatím úspěšný. Na Vlhké využívají poskytované služby desítky lidí a u Anthroposu přes čtyřicet osob denně, což odpovídá téměř plnému využití kapacity. 

Klíčová slova: lidé bez domova, kontaktní centrum, pomoc, sociální znevýhodnění, Židenice, židenické kasárny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Rafaelfes | 11. 05. 2020, 23:33
экран светодиодный led sale@ledsu.ru — отдел продаж service@ledsu.ru — тех. отдел