07.12.2017 12:23


V Boskovicích si připomínají prvního českého prezidenta výstavou Václav Havel – politika a svědomí

Autor: Iveta Borková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V pondělí 18. prosince uplyne šest let od smrti Václava Havla. V Boskovicích si tohoto významného prezidenta připomínají na výstavě Václav Havel – politika a svědomí, která bude ve sklepních prostorách tamní radnice k vidění do 20. prosince. Sobotní vernisáže se zúčastnil autor Jan Hron, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra a senátorka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL), která výstavu v Boskovicích zorganizovala. 

Foto: Iveta Borková
Boskovice - Curych, Islámábád, Nymburk, Sofia, New York, Brno, Praha a jako další Boskovice. Výstava Jana Hrona o Václavu Havlovi nazvaná Politika a svědomí procestovala už pořádný kus světa. Letošní prosincové dny bude šestadvacet panelů s fotografiemi z celého Havlova politického života k nahlédnutí v prostorách boskovické radnice. Události zachycené do objektivu doplňují citáty. Nejen Havlovy. „Jsem ráda, že můžeme navázat na tradici rozsvěcování svíček a vyvěšování portrétu,“ vzpomenula Vítková na to, jak minulé roky prožívali Boskovičtí výroční úmrtí prvního českého prezidenta.

„Se znalostí Havlových textů člověka brzo napadne, kam a pro co sáhnout. Při přípravě byla zároveň důležitá i jistá dávka odvahy. Havla často považujeme za neškodnou součást minulosti. Jenže mnohé z toho, co napsal či řekl, dráždí dodnes,“ řekl k výstavě už dříve Hron. Na vernisáži v Boskovicích opět vyzdvihl výjimečnost osobnosti, jakou Havel byl. „Některé věci, na které teď přicházíme, formuloval Havel už před několika lety,“ lehce popíchl současnou společnost autor výstavy.  

„Výstava se mi líbí. Celá naše rodina prezidentu Havlovi fandila. Ctíme jeho památku a to, co pro náš národ udělal. Takového muže v čele jsme už dlouho neměli a ani dlouho mít nebudeme,“ řekla u jednoho z panelů Zdenka Králová z Boskovic, která si výstavu přišla prohlédnout hned v první den otevření. 

Sobotní vernisáže se zúčastnily zhruba tři desítky lidí, krátký hudební program obstaral Michal Knodl a Ivana Voříšková. Výstavu připravil Ústav pro studium totalitních režimů s Českými centry a Knihovnou Václava Havla. Veřejnost na ni má přístup každý všední od devíti do šestnácti hodin. 

Klíčová slova: václav havel, výstava, vernisáž, politika a svědomí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.