24.03.2016 22:29


V boji s tuberkulózou je nejdůležitější včasná a řádná léčba

Autor: Anna Tišnovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tuberkulóza, nebezpečná infekční choroba zasahující nejčastěji plíce, je v České republice díky protiepidemickým opatřením a důkladné léčbě na ústupu. Přesto existuje reálné riziko nakažení, které je sice malé, ale může mít pro pacienty dlouhodobé následky. Také z toho důvodu dnes toto závažné onemocnění připomíná Světový den boje proti tuberkulóze.  

Praha – Světový den boje proti tuberkulóze připomíná stále trvající zápas proti infekční chorobě, která zapříčinila smrt několika milionů lidí po celém světě. Od objevu Kochova bacilu, původce tuberkulózy, uplynulo dnes již sto čtyřicet čtyři let. Ačkoli patří Česká republika k zemím s nejnižším výskytem infekce tuberkulózy na světě, stále se nepodařilo úplně zabránit jejímu šíření.

Ročně je tuberkulóza diagnostikována asi u pěti set pacientů. Podle vedoucího Národní jednotky dohledu nad TBC Jiřího Wallenfelse to však není žádný důvod k obavám. „Tuberkulóza je například ve srovnání s chřipkou výrazně méně nakažlivá. Jeden nemocný, tedy silný zdroj infekce, za rok nakazí deset až patnáct lidí. A to jen v případě, že se neléčí, protože pak vylučuje mykobakterie ve velkém množství. Takových pacientů je u nás ročně zjištěno jen dvě stě." Wallenfels také dodal, že k nákaze je nutné být s nemocným minimálně osm hodin v uzavřeném prostoru. Nakazit se na veřejných místech je tak v podstatě nemožné. Reálné riziko však hrozí rodinným příslušníkům, spolubydlícím a spolupracovníkům nemocných.

Kochův bacil, Mycobacteriu​m tuberculosis |​ Zdroj: wikimedia commons

Nákaza tuberkulózou také neznamená okamžité onemocnění. Česká pneumologická a ftizeologická společnost uvádí, že se příznaky tuberkulózy projeví asi jen u deseti procent nakažených. Člověk nepozná, že je nakažený. Nic mu není, dokonce není infekční pro okolí. Nákazu lze s určitou mírou pravděpodobnosti potvrdit, či vyvrátit, ale kožní ani krevní testy nejsou bohužel stoprocentní," řekl Jiří Wallenfels. Nákaza podle něj může být rizikem hlavně pro pacienty se sníženou imunitou, ohrožení mohou být například senioři, pacienti po transplantaci a onkologicky nemocní.

Vzhledem k výraznému snížení výskytu tuberkulózy v české populaci bylo v roce 2010 ukončeno povinné plošné očkování proti této infekční chorobě. Odborníci se shodují, že v současné době je nutné očkovat pouze děti proti závažným formám tuberkulózy, které jsou ale vzácné. Nejdůležitějším krokem v boji proti tuberkulóze tak zůstává včasné určení diagnózy u nemocných a důsledná léčba. Mezi nejčastější příznaky tohoto onemocnění patří únava, hubnutí, noční pocení, teploty a nutkavý kašel, který trvá déle než dva týdny. Nemocní by tak neměli opomíjet možnost nákazy tuberkulózou a včas navštívit lékaře.

Klíčová slova: TBC, tuberkulóza, infekce, onemocnění, nákaza, epidemie, riziko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.