19.05.2020 21:15


V Austrálii na mě zaútočilo hejno netopýrů, říká studentka jazykového pobytu

Autor: Tereza Hermanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Obliba jazykových kurzů v zahraničí každým rokem stoupá. Možnost vycestovat do ciziny a zároveň si vylepšit angličtinu loni v létě využila i italská studentka Paola Biglieriová. Během měsíce stráveného v Austrálii měla možnost zavítat mimo jiné i na Velký bariérový útes. 

Paola Biglieriová na jazykovém pobytu v Austrálii. Foto: Tereza Hermanová

Brno/Austrálie – Devatenáctiletá studentka Paola Biglieriová z italského města Monza před rokem odletěla na jazykový pobyt do Austrálie. Během měsíce poznala lidi z celého světa, procestovala část východního pobřeží a zlepšila si úroveň angličtiny. Hlavní zásluhu na tom mělo, že jsem cestovala sama, a přestože ve škole bylo pár Italů, italsky jsem mluvila opravdu jen výjimečně," říká.

Proč jste se rozhodla vycestovat na jazykový pobyt v zahraničí?

Chtěla jsem si zlepšit angličtinu a vycestovat, ale čas mi nedovoloval odjet pryč na delší dobu. Objevila jsem nabídku krátkodobých pobytů, které umožňovaly zlepšit jazykové dovednosti a zároveň poznat lidi z celého světa. Nakonec jsem se rozhodla pro Austrálii, protože už od dětství bylo mým snem se tam podívat. Fascinovala mě tamní příroda, která je zcela odlišná od evropské. Strávila jsem měsíc ve třetím největším australském městě Brisbane.

Jak jste se cítila, když jste cestovala sama na druhou stranu světa? Bála jste se toho, že letíte někam, kde nikoho neznáte?

Vzhledem k tomu, že jsem nikdy do zahraničí sama necestovala, měla jsem obavy, že budu mít problém najít ve škole kamarády. Hned během prvního dne ale strach zmizel. Okamžitě jsem se seznámila s mnoha skvělými lidmi, se kterými jsem se celý měsíc bavila a mohla s nimi sdílet veškeré zážitky. Protože jsme chtěli poznat co nejvíce míst, účastnili jsme se společně aktivit organizovaných školou, ale také jsme několik výletů naplánovali sami.

V čem je podle vás výhodné takto vycestovat?

Myslím si, že výhod je mnoho. Měsíc strávený na kurzu mi zcela změnil život. Je to naprosto jedinečná příležitost zažít něco neobvyklého. Angličtinu jsem procvičovala ve škole během výuky, ale také mimo ni. To, že jsem cestovala sama, mi umožnilo být samostatnější, díky čemuž jsem více dospěla. Musela jsem se totiž spolehnout sama na sebe a zorganizovat si život. Navíc lze takto poměrně jednoduše procestovat místa kdekoliv po světě a poznat místní tradice a kulturu. Tím, že člověk chodí do školy, má možnost získat od vyučujících tipy a rady, jak čas na kurzu využít co nejlépe. 

Měla jste na výběr mezi ubytováním v rodině a na školním kampusu. Rozhodla jste se pro rodinu, byla jste spokojená?

Velice. V domě žila matka se svými čtyřmi dcerami. Kromě mě tam navíc byla další studentka z mé školy, takže jsem se necítila sama. Všechny k nám byly velmi přátelské a postaraly se o to, abychom věděly vše potřebné a mohly si pobyt užít. Po večerech jsme měly možnost se s nimi bavit o jejich životě a o Austrálii. Nevýhodou byla vzdálenost od školy, hlavně večer bylo složitější dostat se zpět domů. Oproti tomu kampus byl ve středu města a pouhých patnáct minut od školy. Navíc tam bydlelo mnoho studentů, takže pro ně bylo snazší se potkávat. Určitě ale nelituji, že jsem zvolila ubytování v hostitelské rodině.

Pociťovala jste rozdíl mezi chováním lidí z ostatních zemí a kultur?

Jelikož ve škole byli studenti všech věkových kategorií a národností, bylo zajímavé si všímat rozdílů mezi námi. Nejvíce odlišností jsem vnímala u lidí z Asie. Ve škole jich bylo poměrně mnoho a na rozdíl od ostatních byli mnohem více uzavření a pohybovali se po skupinách, takže mimo výuku s nimi nikdo nemohl moc mluvit. Zato během vyučování byli velmi zdvořilí, slušní a měli opravdu poctivý přístup. Mimo školu mi připadalo zajímavé, že je v ulicích těžké najít někoho, kdo by vypadal jako „pravý" Australan. Žije tam hodně lidí, kteří do Austrálie emigrovali nebo jsou potomky emigrantů. Takže i jejich obyvatelstvo je takovou kombinací kultur.

Studenti jazykového kurzu na Moreton Island. Foto: Joshua Street

Rozdíly v přístupu k výuce jsou velké 

Jak vypadala výuka ve škole?

Ještě před odletem musí všichni studenti vyplnit přes internet test, který je zaměřený na porozumění textu a poslech. Výsledky odešlou do školy a první den po příletu probíhá i ústní zkouška. Na základě toho studenty rozdělí podle úrovně angličtiny do tříd. Kromě standardních úrovní mají každou z nich rozdělenou ještě do tří podúrovní, aby výuka vyhovovala každému. Kromě toho je možné zvolit i náročnost kurzu podle počtu hodin výuky týdně. Na konci pobytu každý píše závěrečný test, kterým škola ověří pokrok ve studiu. Navíc studenti získávají certifikáty o dosažené jazykové úrovni a o splnění kurzu.

Liší se nějak výuka angličtiny na kurzu oproti výuce na škole, kterou studujete?

Rozdíl mezi výukou je obrovský. V Itálii jsou hodiny zaměřené hlavně na gramatiku, zatímco na kurzu byla stěžejní konverzace. Myslím si, že gramatika v běžném životě není zas tak důležitá, přesto školy trvají na tom, že tomu tak není. V Austrálii jsem měla možnost mluvit během celé hodiny, která navíc byla vždy vedena opravdu poutavým způsobem. Kromě klasických hodin jsme měli takzvané spiny, které jsme si navolili podle našich zájmů. Spiny byly zaměřené na vše od filmů a kultury po přípravu na jazykové zkoušky. I v těchto hodinách se soustředila pozornost na komunikaci a připravovali jsme různé prezentace nebo skupinové projekty.

Zlepšila se vám během pobytu angličtina?

Myslím si, že má angličtina nikdy nebyla lepší než v posledním týdnu, co jsem v Brisbane byla. Hlavní zásluhu na tom mělo, že jsem cestovala sama, a přestože ve škole bylo pár Italů, italsky jsem mluvila opravdu jen výjimečně. Většinu času jsem mluvila s cizinci a neměla možnost mluvit jinak než anglicky. 

Pláž Whitehaven patří každoročně mezi nejkrásnější pláže světa. Foto: Tereza Hermanová

I za měsíc se dá procestovat mnoho míst

Jak obvykle probíhal váš den?

Ve všední dny jsme měli výuku buď odpoledne, nebo ráno. Když jsem měla ranní hodiny, tak jsem poměrně brzo vstávala, jelikož mi cesta do školy trvala hodinu. Před začátkem školy jsme se vždy potkali se spolužáky ze třídy a s dalšími kamarády. Po vyučování jsme se opět setkali, šli společně na oběd a poté do města nebo na výlet po okolí. Ačkoliv jsem tam byla v červenci, kdy je v Austrálii zima, bylo každý den více než dvacet stupňů, takže jsme ve všední dny mohli i na pláž, kterou mají přímo ve středu města. Když jsem měla výuku odpoledne, většinou jsem si přispala a šla se projít po okolí města Wakerley, kde jsem bydlela. Po škole jsem buď jela zpět domů, nebo jsme s kamarády vymysleli nějakou večerní aktivitu. Většinou jsme šli k někomu, kdo byl ubytovaný na kampusu, navečeřeli se a šli do města. 

Měli jste nějaký volný čas, kdy bylo možné cestovat i dál než jen po okolí Brisbane?

Měli jsme zcela volné víkendy, takže jsme mohli vycestovat i na více dnů. Škola navíc netrvala na každodenní docházce a stačilo přijít pouze na pětasedmdesát procent hodin, abychom získali certifikát o účasti. Zúčastnila jsem se několika aktivit, které organizovala škola. Například jsme takto strávili celý víkend na Moreton Island, což je druhý největší písečný ostrov na světě. Měli jsme možnost potápět se v moři u ztroskotaných lodí mezi korály, vyzkoušet si jízdu na kajaku nebo sandboarding (sjíždění písečných dun na dřevěném prkně, pozn. red.). Také jsme s kamarádkou vyjely na třídenní plavbu jachtou po ostrovech Whitesundays, které jsou součástí Velkého bariérového útesu. Kromě toho jsem byla i na pár jednodenních výletech, například do měst Byron Bay, Gold Coast nebo do deštného pralesa Springbrook. 

Jedním ze symbolů Austrálie jsou místní živočichové, měla jste možnost je vidět?

Byla to jedna z prvních věcí, kterou jsem měla v plánu. Hned druhý den jsme odjeli do Lone Pine Koala Sanctuary, což je největší přírodní útočiště koal na světě. Chovají tam také klokany, wombaty a další typicky australská zvířata. Mohli jsme si zde pochovat koaly, nakrmit klokany a volně se mezi nimi pohybovat. Na výletech bylo poměrně snadné najít ve volné přírodě klokany i koaly a v moři velryby nebo delfíny. I v Brisbane jsem často vídala netopýry, kteří byli odhadem čtyřicet centimetrů vysocí a pohybovali se ve velkých skupinách. Ti na mě dokonce zaútočili, když jsem šla večer parkem. Naštěstí jsem ale nenarazila na žádného velkého pavouka nebo hada, kterými je Austrálie tak proslulá.

Máte nějaký výjimečný zážitek?

Jedním z nejlepších zážitků nejen z Austrálie, ale z celého mého života je výlet na ostrovy Whitsundays, kam jsme se s kamarádkou vydaly poměrně neplánovaně. Letadlem jsme přeletěly do hodinu vzdáleného města Airlie Beach, odkud jsme vypluly na třídenní projížďku jachtou. Kromě nás byli na lodi další studenti z celého světa, takže jsme si všichni skvěle rozuměli. Jednou z našich zastávek byla pláž Whitehaven, která je bezpochyby nejkrásnějším místem, které jsem kdy viděla. Kromě toho jsme se potápěli u Velkého bariérového útesu, celé dny jsme se opalovali na lodi a pozorovali velryby, delfíny a želvy, které byly kolem nás v moři.  

Plánujete znovu vycestovat na podobný kurz nebo studovat na vysoké škole v zahraničí?

Určitě chci co nejdříve jet na kurz znovu, ráda bych vyzkoušela jiný jazyk než angličtinu. Také zvažuji, že bych během studia na vysoké škole strávila semestr nebo rok v zahraničí, možná opět právě v Austrálii. 

Klíčová slova: Austrálie, jazykový pobyt, cestování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.