28.03.2020 13:16


V anketě Evropský strom roku zvítězila Chudobínská borovice

Autor: Petra Šebková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tři sta padesát let starý strom se nachází uprostřed Vírské přehrady na Bystřicku. Je jediným pozůstatkem vesnice Chudobín, která padla za oběť výstavbě vodní nádrže. V únorové anketě pro něj hlasovalo skoro čtyřicet osm tisíc lidí. 

Chudobínská borovice

Vír V minulém týdnu plném zneklidňujících zpráv přišla i jedna pozitivní. Nadace Environmental Partnership Association vyhlásila, že v anketě Evropský strom roku zvítězila Chudobínská borovice. Vyplatilo se tak úsilí místních obyvatel, kteří příběh stromu několik měsíců šířili.

Borovice, nazývaná také jako Strážkyně zaplavené vesnice, zvítězila minulý rok v národní anketě Strom roku. Do té ji navrhl sedmaosmdesátiletý Milan Peňáz, který v zaniklé vesnici Chudobín prožil dětství. S panem Peňázem jsme přátelé. Když mi o borovici pověděl, chtěl jsem mu pomoci ho propagovat,” vyprávěl starosta obce Vír Ladislav Stalmach. 

S žádostí o pomoc při přípravě kampaně oslovil například Hanu Hajnovou. Zalíbil se mi silný příběh borovice, která je jediným mementem zaniklé obce a také mě strhla zapálenost chudobínského pamětníka Peňáze. Viděla jsem, že vzniká energie, která může udělat divy,” vzpomínala Hajnová. 

Doba strávená prací na kampani pomohla spojit nejen místní komunitu. Určitě jsme se všichni lépe poznali, nejen my ve Víru, ale i s obyvateli dalších vesnic na Bystřicku,” říká starosta Stalmach. Společné nasazení místních obyvatel oceňuje i Oľga Königová z Bystřice nad Pernštejnem, která kampani nabídla své zkušenosti z oblasti marketingu: Pracovalo na tom tolik lidí, až mě to dojímá. Bylo krásné sledovat jejich spontánnost a všechny nápady, se kterými přicházeli,” řekla Königová. 

Jedním z cílů bylo také upozornit na krásy Vysočiny. Nevyrůstala jsem tady, nejsem s těmi místy spojená jako ostatní, ale od první chvíle vnímám, jak krásná příroda tady je. Když se procházíte kolem Vírské přehrady, musíte si to tady zamilovat,” řekla Königová. Doufá, že současná situace příliš neohrozí zájem turistů o výlety na Vysočinu.  

Mezi příznivci borovice vznikl i nápad, že by se za každý hlas vysadil jeden strom. Kvůli současné krizi ale museli plány na společnou výsadbu odložit na neurčito. Chtěli jsme výsadbu spojit i s oslavou výhry, chystali jsme víkendové akce, při kterých by se přes den se sázelo a večer by byl nějaký kulturní program. Teď je ale takové divné bezčasí a zkrátka musíme počkat,” popsal situaci starosta Stalmach. 

Na výsadbě stromů by se chtěla podílet i Nadace Partnerství, která je pořadatelem české ankety Strom roku. Právě tento závazek k výsadbě stromů byl podle mluvčího nadace Davida Kopeckého i jeden z důvodů, proč kampaň za Chudobínskou borovici zaujala tolik lidí. Borovice je také unikátní tím, že je to strom, ke kterému není přímý přístup, nelze se jí dotknout. A i přes svou odlehlost a stáří je pořád v dobré zdravotní kondici,” popsal kouzlo borovice Kopecký. 

Do konce dubna mohou zájemci na webových stránkách Nadace partnerství nominovat další stromy se zajímavým příběhem do ankety Strom roku 2020. Její výherce pak bude mít příští rok šanci zopakovat úspěch Chudobínské borovice. 

Klíčová slova: strom roku, Evropský strom roku, příroda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.