30.09.2017 19:57


V Adamově zachraňují opuštěné a týrané československé vlčáky

Autor: Jitka Kubátová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Trojice dobrovolníků ze Záchanné stanice Adamov nedaleko Brna se stará o opuštěné a týrané psy. Československým vlčákům tu nahrazují špatné zkušenosti s předchozími majiteli a následně pro ně hledají nový domov. Nezisková organizace má nyní v péči kolem dvacítky zvířat, kterým pomáhá po fyzickém i psychickém strádání a zbavuje je strachu z lidí a z něho plynoucího nežádoucího chování.

Adamov -  V Adamově u Brna se nachází jediná záchranná stanice ve střední Evropě, která se specializuje na plemeno československého vlčáka. Nezisková organizace funguje už osm let a za tu dobu pomohla víc jak padesáti vlčákům. Převýchově a resocializaci psů se tu věnují dobrovolníci Vojtěch Kouřil, Soňa Radkovičová a Lenka Brzobohatá. V současné době mají ve své péči 18 psů, z nichž většina si prošla špatným zacházením či týráním.

Československý vlčák je originální české a slovenské plemeno, jedná se o křížence karpatského vlka a německého ovčáka. Plemeno vzniklo v padesátých letech. Jde o temperamentní plemeno, náročného psa, který vyžaduje hodně pohybu a citlivější přístup. Při správném zacházení se jedná o zvíře velmi věrné svému pánovi.

Psi se na stanici dostávají různými cestami. Někdy je přivedou sami majitelé, jindy stanice dostane tip na týrané zvíře a majitele poté kontaktuje s nabídkou převzetí psa do své péče. „Psy přijímáme bezplatně, pokud se ho majitel vzdá. Při adopci nový majitel zaplatí za výcvik a zdravotní péči tři tisíce, “ popisuje fungování stanice Vojtěch Kouřil.

Příběhy svěřenců stanice jsou různorodé, v těch lepších případech se pes na stanici ocitne například kvůli vážné nemoci původního majitele, jindy jde o nezvládnutou výchovu a cvičitelé pak mohou pracovat společně se psem i majitelem tak, aby se pes mohl vrátit do původního domova. Časté jsou případy krutého týrání, na stanici lze najít psy, kteří si prošli bitím, hladověním, pálením cigaretami, věšením na strom, dokonce i podáváním psychofarmak. Není proto výjimkou, že se pes potýká se zdravotními následky.

S každým psem proto dobrovolníci ve stanici pracují individuálně. Vlčáci často v sebeobraně reagují na špatné zacházení útočně, někteří pak trpí strachovou agresí.  Po přijetí na stanici má pes dva týdny na aklimatizaci, následně se Kouřil a jeho kolegyně snaží u psa postupně obnovit důvěru k lidem. Společně hledají stresové podněty a spouštěče vyvolávající strach i nežádoucí chování. Pomocí pozitivní zpětné vazby napravují  socializaci zvířete a vztah k lidem, aby byla možná jeho adopce.Drtivá většina psů je uchovněná, prošla bonitací (jsou vhodní do oficiálního chovu plemene, prošli povinnými zdravotními testy) a nekastrovaná.

Stanice je dnes na hraně své kapacity, zájemců o adopci není zdaleka tolik, jako psů v ohrožení. Většina potenciálních majitelů preferuje štěně, a ne staršího psa, který měl výchovné problémy. Někteří vlčáci navíc zažili tak špatné zacházení, že už není bezpečné hledat jim nový domov. Mezi takové psy patří i devítiletý Ares, který byl od štěněte týrán hladem i bit ocelovou tyčí. Jeho případ byl také prvotním impulsem pro vznik záchranné stanice.  

I mezi zájemci o adopci je nutné pečlivě vybírat, není výjimkou, že lidé chtějí československého vlčáka jen kvůli jeho atraktivnímu zevnějšku. Najdou se i případy, kdy zájemci chtějí psa pro jeho kožich nebo dokonce proto, aby ho mohli zastřelit a simulovat si tak lov vlka.

„Zájemce selektujeme často už od prvního setkání. Když přijde panička na vysokých šteklích, s umělými nehty a nalepenými řasami, co chce psa jako doplněk, tak ji pošlu vyvenčit nějakého divocha, co ji potahá po lese, a zájem o adopci rázem opadne,“ popisuje Kouřil jeden typ zájemců. U vážných zájemců adopci předchází seznamování se s pejskem, zkušební procházky a individuální pomoc při společném sžívání se. Pes si s novým majitelem musí povahově sednout.

 Záchranná stanice je nezisková organizace, administrativně funguje jako přidružená činnost Kynologického klubu Židlochovice. Všichni dobrovolníci se o svěřence stanice starají bezplatně a ve volném čase. Peníze pro stanici pocházejí především od drobných sponzorů, nejčastěji od fanoušků či pejskařů, kteří mohou přispívat na trasparentní účet uvedený na stránkách stanice, jediným větším přispěvatelem na chod stanice je Jihomoravský kraj. Zájemci si mohou některé psy adoptovat také na dálku a přispět tak na potřeby konkrétního zvířete. Kromě peněžního daru vlčáci a jejich opatrovníci ocení příspěvky v podobě krmiva či vybavení pro psy a nebo dobrovolníky na pomoc s údržbou stanice či stavebními úpravami. Dobrovolníci mohou pomoct i s venčením psů.

Klíčová slova: Československý vlčák, psi, Adamov, záchranná stanice pro psy, dobrovolníci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Ellessar01 | 01. 10. 2017, 00:04
http://www.pomoc-csvlcak.cz/ více informací pro tY co by to zajímalo...;)