11.11.2014 13:50


Užitečnější je navštívit dny otevřených dveří než Gaudeamus, myslí si Anna Marie Stoklasová

Autor: Denisa Macečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Letošní veletrh vysokých škol Gaudeamus v Brně přilákal stovky studentů především středních škol. Nejenom středoškoláci si ale vybírají své budoucí vzdělání. Mnoho vysokoškoláků zjistí, že studium na jejich škole je nebaví, nebo nesplňuje jejich očekávání, a tak přemýšlejí o přestupu. Studentka Vyšší odborné školy zdravotnické v Ostravě Anna Marie Stoklasová odešla ze školy v Praze a byla přijata do Ostravy, přestup do Brna ale nevylučuje.

 

Počet přihlášek na vysoké školy je neomezený, což dává studentům velkou svobodu vybrat si v nepřeberném množství škol tu pravou. „Poprvé jsem si podávala tři přihlášky. Přijali mě do Prahy na Vysokou školu chemicko-technologickou, kde jsem studovala jeden semestr. Napodruhé jsem si podala čtyři přihlášky a teď studuji obor diplomovaný zubní technik v Ostravě a dělám konečně to, co mě baví,“ popisuje své začátky s vysokoškolským životem Anna Stoklasová. 

Na velkou otázku Kam chceš na výšku? si nakonec bude muset každý odpovědět sám, ale rodiče, prarodiče, kamarádi a nakonec i učitelé ze středních škol, vždy řeknou svůj názor a budou se snažit poradit svým váhajícím ratolestem. I takové faktory mohou rozhodnout při výběru vysoké školy. „Rodiče měli jenom jedno přání a to, abych si vybrala školu, která mi bude blízká svým zaměřením,“ vzpomíná Stoklasová na rady příbuzných.

Zeptat se a hledat informace kde se jen dá

Informace o školách dnes většina studentů hledá na internetu, ale ne všechny drahocenné rady jsou v elektronické podobě. Dny otevřených dveří a veletrhy vysokých školy jako je Gaudeamus nabízejí potenciálním zájemcům možnost projít si budovy fakult, popovídat si se stávajícími studenty škol a vyzvídat různé zákulisní informace. Anna Stoklasová se zúčastnila brněnského Gaudeamu před dvěma lety. „Gaudeamus mě zase tolik neoslovil, ale byla jsem na dnech otevřených dveří na několika univerzitách a bylo to super. Viděla jsem prostředí, ve kterém bych měla studovat, učebny i vybavení laboratoří, což mě zajímalo nejvíc. Jenom škoda, že jsme neměli taky prohlídku ubytování třeba v Praze. Kdybych věděla, že budu hodinu dojíždět přes celé město, asi bych hledala jiné bydlení,“ dodává.

Pro studenty středních škol jsou podle Stoklasové přínosné i testy studijních předpokladů. Odborník, u kterého test podstoupíte, si s vámi popovídá jak o výsledcích, tak i o oborovém zaměření, které by bylo vhodné dál studovat. „Taky jsem navštívila výchovnou poradkyni, která mi ochotně poradila a dala mi i nějaké propagační časopisy vysokých škol,“ vysvětluje studentka z Ostravy.

Praha, Brno, Ostrava - velká města lákají studenty

Pro mnoho mladých lidí hraje velkou roli i místo, kde by měli dalších několik let studovat. Pro některé je důležitá dostupnost z místa jejich bydliště, jiní se ohlížejí na to, zda jejich kamarádi budou studovat ve stejném městě a další chtějí být někde, kde to prostě žije. Oblíbená města mezi studenty jsou Praha, Brno, Olomouc a Ostrava. „Výběr města, do kterého bych měla jít studovat, pro mě byl stejně důležitý jako výběr školy. Po tom, co jsem si žila v hlavním městě a teď i v Ostravě jsem ovšem toho názoru, že zvyknout se dá na ledacos. Pořád ale je mým snem, že budu jednoho dne studovat na jižní Moravě v Brně,“ tvrdí Stoklasová.

Kromě dostupnosti z domova je pro některé studující důležití i sportovní nebo společenské vyžití. „Jsem náruživý sportovec. V Ostravě jsem se sportovním využitím velmi spokojená a jinak tomu nebylo ani v Praze. Jenom v hlavním městě bylo víc míst, kam se dalo jít na diskotéku, na koncert, párty a tak. Ostrava je v tomto směru trochu nudnější,“ vzpomíná na časy strávené v Praze Anna Stoklasová.

Pokd by měla porovnat obě města, připouští, že největší změna nastala v samotném prostředí. Matička Praha je podle Anny Stoklasové krásné město, kde jsou lidé příjemní a navíc měla možnost stýkat se i s cizinci. Ostrava je na jednu stranu blíže jejímu domovu, má tam spoustu známých a kamarádů, ale jelikož je to menší město, možnosti kulturního vyžití jsou tam nižší. Nejvíce jí vadí ostravské prostředí. Ale jak bylo řečeno dříve, člověk si zvykne na všechno.

„Studium na vysoké škole je určitě velmi přínosnou dobou pro mladé lidi, kteří se musí osamostatnit a mohou studovat to, co je nejvíce baví a naplňuje,“ uzavřela mladá studentka, která by se i nadále chtěla pokusit o přestup na brněnskou školu, kde by mohla dostudovat svůj vysněný obor.

Klíčová slova: vysoká škola, Ostrava, Gaudeamus, Anna Stoklasová

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.