09.05.2020 13:24


Uzavřené školy pomáhají dál. Učitelé hlídají děti nejen zdravotníků

Autor: Kateřina Milotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Prázdné školy a střediska volného času se v době pandemie přeměnily na dětská centra. Zatímco zdravotníci a další pracovníci bojují v první linii, pečovatelé se starají o jejich děti. Alternativní hlídání v Moravskoslezském kraji si rodiče chválí.

Pečovatelé se děti snaží zabavit různými způsoby (Foto: Archív Domu dětí a mládeže Ostrava-Poruba)

Ostrava – Už téměř dva měsíce zůstávají české školy uzavřené. Děti zdravotníků, řidičů hromadné dopravy a pracovníků z dalších nezbytných odvětví tak ze dne na den zůstaly doma. Ne všichni rodiče mají možnost svěřit děti na hlídání prarodičům či příbuzným. Proto mnozí z nich uvítali možnost pomocného hlídání.

Od začátku nouzového stavu se v Moravskoslezském kraji o děti pracovníků v první linii staralo celkem devatenáct školských zařízení. V současnosti se jejich počet zvýšil na dvacet osm. O děti ve věku od tří do desíti let pečují na mateřských i základních školách a také ve střediscích volného času.

Rodiče dětí jsou zaměstnanci nemocnic, lékáren, policie, hromadné dopravy nebo pracují v sociálních službách. „Rodiny využívají hlídání dětí většinou dvakrát až třikrát týdně. Děti tedy nedocházejí vždy v plném počtu,“ uvádí ředitelka Domu dětí a mládeže Ostrava-Poruba Kateřina Hořejší. „Nejčastěji máme na starost dvě až tři děti každý den. Objevují se ale i dny, kdy hlídáme jen jedno dítě,“ dodává. Za necelé dva měsíce se postarali o více než sedmdesát dětí.

Pečovatelé denně podstupují riziko nákazy. „Jedno z dětí nemohlo čtrnáct dní do našeho zařízení chodit, protože rodič pracující ve fakultní nemocnici byl v karanténě z důvodu výskytu onemocnění COVID-19 na jeho pracovišti,“ říká ředitelka volnočasového střediska Hořejší.

Pro děti každý den pečovatelé připravují program. „Během dne s dětmi měníme aktivity, připravujeme sportovní a výtvarné činnosti a také různé stolní hry. Velmi záleží na věkovém složení a počtu přítomných dětí,“ vysvětluje ředitelka Kateřina Hořejší. Školní úkoly přitom nejsou prioritou. „Už jsme s dětmi psali i úkoly, ale pouze tedy, když o to projeví zájem rodiče. Častěji dáváme přednost pohybovým aktivitám,“ doplňuje Hořejší. 

Počet dětí se postupem času navyšuje. Zpočátku se pečovatelé věnovali kolem čtyřiceti dětí denně, dnes je to už sto osmdesát. „Zpětnou vazbu od rodičů nemáme, ale z rostoucího počtu dětí, kterým je péči poskytujeme, lze usuzovat, že jsou rodiče se zajišťovanou péčí spokojeni,“ říká tisková mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová. Maximální denní počet je 230 dětí na všechny zařízení dohromady.

Rodiče možnost hlídání oceňují. „Je to výborná věc pro pracovníky v první linii. Tato možnost pomohla nejen mně, ale i mému zaměstnavateli. Díky zajištěnému hlídání dětí se můžu věnovat své profesi v plné míře,“ říká lékárnice Petra Kotalová. „Jsem ráda, že taková možnost existuje. Díky ní můžeme já i manžel chodit do práce,“ vysvětluje Věra Štverková, která společně s manželem pracuje ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Pozitivní zpětnou vazbu potvrzuje i ředitelka Domu dětí a mládeže v Porubě. „Rodiče jsou spokojení a při odchodu děkují. Jedna maminka dokonce chtěla, abychom její dítě hlídali i po obnovení školní docházky,“ směje se ředitelka Kateřina Hořejší. Školská zařízení se o děti postarají do 17. května, tedy do konce nouzového stavu.

Klíčová slova: koronavirus, pandemie, hlídání dětí, školy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.