22.04.2015 08:37


Uzavírající se Evropa na dostřel

Autor: Kořínek David | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Vztahy mezi Ruskou federací a převážnou většinou Evropy se v posledních letech neustále zhoršují. Za uplynulé čtvrtstoletí nebyla bezpečnostní situace na starém kontinentě nikdy tak napjatá. Hlavními důvody prohlubujících se svárů je krize na východě Ukrajiny a loňská anexe Krymu Ruskem. Zvláště vyhrocená je bezpečnostní realita států ležících u Baltského moře, tedy v přímé zájmové sféře Ruské federace. Evropská unie se snaží Putinovské agresi vzdorovat, mnohdy to však vede k paradoxním situacím.

Už na počátku dubna polská administrativa oznámila, že na dvousetkilometrové hranici s kaliningradskou oblastí vybuduje několik strážných věží. Tento plán však zůstal bez větší odezvy v médiích. Přitom polská celní a hraniční stráž by šestici až padesátimetrových věží měla převzít nejpozději v červnu letošního roku. Projekt vyjde na 3,7 milionů eur, což je necelých sto milionů korun.

Foto: Veronika KovářováVzhledem k tomu, že se jedná o vnější hranici EU, pokryje Brusel zhruba tři čtvrtiny nákladů na vybudování věží. Poláci zatím nepotvrdili, čím vším přesně budou věže vybaveny, mluvčí polské hraniční stráže však připustil, že již jednají s jednotlivými dodavateli. Hranici mezi Polskem a Ruskem ročně z každé strany překročí více než tři miliony lidí. V současnosti je území rušnější v důsledku krize na Ukrajině.

Posílením statického zabezpečení hranice chce Polsko reagovat na zvyšující se napětí v regionu. Kaliningradská oblast je dlouhodobě jedním z nejvíce militarizovaných míst v Evropě. Před nedávnem Rusové do exklávy přesunuly několik baterií raket Iskander-M s efektivním dostřelem až pět stovek kilometrů a schopností nést jaderné hlavice, čímž ohrožují Polsko i východní část Německa.

Rakety Iskander-M využívají vrtkavé trajektorie letu a vypouštění klamných cílů v konečné fázi navádění na cíl, což z nich v kombinaci s konstrukcí stealth činí takřka nezastavitelné riziko pro naprostou většinu současných antibalistických systémů. Systém je bojeschopný za pouhé čtyři minuty v klidovém stavu, za pohybu je palby schopen za šestnáct minut.

Pravdou je, že Rusko oznámilo plán na rozmístění svých raketových systémů kolem Kaliningradu již v roce 2008, s ohledem na aktuální situaci se však jedná o jasný znak provokace.

Evropská unie reaguje způsobem, který příliš nesedí do jejího hodnotového rámce. Na stupňující se agresi z východu odpovídá vytvářením statických kapacit na vnější hranici. Současná situace se tak nápadně podobá řešení, se kterým přišli Američani nebo Izraelci – budování strážních věží v Polsku nemá daleko k plotu na americko-mexické hranici či izraelské zdi v Gaze. Smutným paradoxem je, že všechny tři tyto projekty budují aktéři hrdě se hlásící k liberalismu, demokracii a lidským právům.

Budování prvků statické obrany na hranici mezi mocenskými bloky už Evropa zažila. Historická zkušenost pak navíc říká, že žádná hranice není skutečně nepropustná. A čím více se ji jedna strana snaží zabezpečit, tím vynalézavější je strana druhá v jejím překonávání.

Klíčová slova: Polsko, Evropská unie, hranice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.