09.11.2020 20:55


Už pátým rokem se u koně můžou scházet i Brňané

Autor: Regina Rieznerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Známá brněnská kuriozita slaví své první půlkulatiny. Osmimetrová jezdecká socha Odvaha na počest markraběte Jošta Lucemburského je už pátým rokem součástí brněnského veřejného prostoru. 

Brno - Pět let své existence slaví v tomto roce umělecké ztělesnění odvahy sochaře Jaroslava Róny. Bronzová socha markraběte Jošta Lucemburského na brněnském Moravském náměstí měla Brno původně zdobit už od roku 2010, kdy si město připomínalo 660. výročí jeho narození. Nakonec socha spatřila světlo světa až 28. října o pět let později.

Jošt Lucemburský, nazývaný také Moravský, je nepochybně nejvýznamnější osobností v dějinách Moravy, která navíc v Brně sídlila," vysvětlil pro idnes.cz volbu města tehdejší sekretář občanského sdružení Zbyněk Šolc. Kdyby markrabě náhle, pár měsíců po získání titulu římského krále, nezemřel, bylo by město v 15. století centrem Svaté říše římské. Panovník si totiž po svém jmenování určil za své sídlo hrad Špilberk.

Půl tuny železa a přibližně sedm tun bronzu tvoří jezdeckou sochu akademického sochaře Róny. Socha je podle něj záměrně vysoká a disproporční, dohromady totiž tvoří jezdec a kůň harmonický celek. Vzhledem k reálné figuře koně a reálné figuře člověka je to samozřejmě disproporční, ale vytváří to novou, jinou harmonii. Dohromady vytváří celek, který funguje. To je prostě princip sochařství. Všechny prvky jsou v harmonii a celek funguje s náměstím, prostorem kolem něj i budovami. To je uplně nejzásadnější,” vysvětlil Róna v rozhovoru pro DVTV v roce 2016 svůj záměr. Chtěl sochu lidem přiblížit, aby pod ní mohli procházet. Na otázky k pátému výročí vytvoření sochy redakci Stisku neodpověděl.

Vedení města za dílo zaplatilo necelých sedm milionů korun, téměř jedním a půl milionem přispěla sbírka občanského sdružení Jošt Moravský, které se zúčastnila i Moravská národní obec. Joštova socha před kostelem sv. Tomáše, kde je markrabě pochován, završuje čtveřici soch platónských ctností. Ke Spravedlnosti, Umírněnosti a Prozíravosti se přidalo ztvárnění Odvahy. 

Před deseti lety původně radní vybrali dílo zesnulého sochaře Maria Kotrby, pro jeho přílišnou avantgardnost jej nakonec odmítli a osovili další umělce. Na dnešní podobě sochy Róna pracoval dva a půl roku. Přispěl tak již po několikáté svým dílem do veřejného prostoru. Pražské ulice ozvláštňuje například svým památníkem Franze Kafky z roku 2003.

Přesto, že se výběrem vstupného ani nijak jinak nedá její návštěvnost vyčíslit, je socha podle brněnského turistického informačního centra jedním z častých cílů turistů. Většina tuzemských návštěvníků zná i místo, odkud ji vyfotit v pověstném úhlu. Róna v rozhovoru pro DVTV řekl, že ho reakce lidí mrzí, ale nepřekvapily ho. Sochy se dají fotit různými způsoby, a když si s tím člověk dá práci, tak najde genitálie ve všech možných sochách po celém světě,” dodal k všudypřítomné otázce, která sochu provází od jejího odhalení. Odvahu ale považuje za svou nejvýznamnější sochu, především, protože se jedná o sochu jezdeckou. 

„Socha se stala jedním ze symbolů Brna. Je výrazná, náměstí dominuje, někomu se líbí, někomu méně. Propagujeme ji na turistickém portálu jako jednu z dominant městského centra,” potvrdila mluvčí Turistického informačního centra města Brna Adéla Nováková. Z jejích slov vyplývá, že obecně je socha lidmi přijímána kladně. „Návštěvníkům se líbí a obyvatelé města ji berou jako oblíbené místo pro setkávání, které krásně dotváří uvolněnou atmosféru náměstí," vysvětlila Nováková. Zajímavé sochy jsou podle ní samy o sobě silným brněnským tématem, což dokazuje oblíbenost městského kluziště, jehož středobodem socha každoročně je.

Klíčová slova: socha Jošta Moravského, páté výročí, Brno, Jaroslav Róna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.