05.05.2015 23:42


Útulek Tibet dává šanci opuštěným zvířatům

Autor: Michaela Reisiglová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Útulek Tibet se stará o zvířata bez domova. Kromě psů a koček jsou zde i prasata nebo ovce. Některá ze zvířat jsou vážně nemocná, značnou část výdajů tak tvoří veterinární péče. Útulek funguje z dárcovských příspěvků. Lidé, kteří se na jeho činnosti podílí, pracují zadarmo. Jak ale sami majitelé říkají, je to práce, která má smysl. 

Brno – Útulek Tibet pečuje o opuštěná zvířata a pomáhá jim nalézt domov. Nachází se v Bučovicích u Brna a funguje již osmým rokem.  Začínali s pěti psy a deseti kočkami. Dnes je zde zhruba osmdesát koček, osm psů, tři prasata, dvě ovce, želvy, potkani a morčata.

Nejčastějšími přírůstky útulku jsou kočky. „Lidé je k nám přináší, když je najdou zatoulané nebo sražené autem. Provozujeme také odchytovou službu volně žijících koček. Některé z nich u nás zůstanou a hledáme jim nový domov. Když jsou agresivní a napadají další zvířata, ošetříme je a vypouštíme zpátky, odkud jsme je vzali. Tam jim pak zajišťujeme přísun krmiva,“ vysvětluje jeden z pečovatelů Marek Blaško.Alžběta Kuchaříková Humlíčková a Marek Blaško. Foto: Michaela Reisiglová

Všechna zvířata, která do útulku přijdou, jsou následně vykastrována. Zabraní se tak množení dalších zvířat, o která by se neměl kdo postarat. Za osm let nechal útulek vykastrovat kolem tisícovky koček. Zatímco kočky většinou přijímají všechny, psy nikoli. Majitelé psů chtějí často do útulku odložit své zvíře kvůli stěhování nebo narození dítěte. „Když se nám s takovou prosbou ozvou, Bětka jim odpovídá, že taky byla těhotná, měla tady sto padesát zvířat a k tomu alergii na kočky. Jak kočky přibývaly, alergie zmizela. Takže léčba šokem,“ usmívá se Blaško.

Majitelka útulku Alžběta Kuchaříková Humlíčková toužila pomáhat zvířatům již od svého dětství. V patnácti letech se stala vegetariánkou a začala pracovat jako dobrovolnice v psím útulku. Když se na ni obrátila pracovnice velkochovu, kde měli utratit nemocné sele, podařilo se jí splnit si dětský sen – zachránit prase od porážky. Alžběta se rozhodla vzít si jej domů a starat se o něj. Z dvoukilového selete je dnes domácí mazlíček, který váží téměř čtyři sta kilogramů. V současnosti je Alžběta na mateřské dovolené, a stará se o zvířata v útulku. 

Nemocná i týraná zvířata

V útulku Tibet jsou zvířata s různými nemocemi. Některá trpí například nádorovými onemocněními nebo jsou poznamenána týráním předchozích majitelů. S jednou z koček majitel praštil o zem, další má v hlavě brok ze vzduchovky, který nejde odstranit. Je tu také zvláštní oddělení pro kočky s nemocí FIV, kočičí variantou HIV. Nejinak jsou na tom psi. Dva z nich mají ochrnuté zadní končetiny a chodí třikrát týdně na rehabilitace. Jejich stav se postupem času zlepšuje. Další ze psů nevylézá ze svého kotce a snese jen přítomnost Alžběty, i když je v útulku několik let. „Čím mladší a zdravější jedinec, tím je větší šance, že si najde nový domov. Po nemocných zvířatech se lidé moc neptají, “ říká Blaško. Pro majitele útulku je důležité, do jaké rodiny zvíře přijde. „Kromě otázek na podmínky, ve kterých zvíře bude žít, s nimi sepisujeme smlouvu. Od doby, kdy si ho vezmou, nám zvíře patří ještě jeden rok," vysvětluje Blaško. Když se ukáže, že něco není v pořádku nebo že se majitelé o zvířata nestarají, může je vzít útulek zpátky. Některé zájemce majitelé útulku rovnou odmítli.

Zpočátku měla majitelka útulku své vlastní naspořené finance, ze kterých jej spravovala.  Nyní je Marek Blaško a prase Siddhartha. Foto: Michaela Reisiglováfinancován soukromými dárci. „Postupem času nás také napadlo získat peníze dobročinnými bazary,“ říká Kuchaříková Humlíčková. Peníze jsou důležité nejen pro péči o zvířata, ale také na úpravy budovy. V současné době majitelé plánují spravit podlahu v kočičích kójích a v místnosti, kde se starají o nemocné psy. Kromě potravy a steliva pro zvířata je nákladnou položkou jejich zdravotní péče. Měsíční provoz útulku stojí padesát až šedesát tisíc, podle zdravotního stavu zvířat. Pokud jsou některá z nich obzvlášť nemocná, mohu náklady stoupnout o dalších deset tisíc. Pravidelné návštěvy zvěrolékaře zabírají hodně času, s péčí o útulek chodí pomáhat dobrovolníci. „Každý chodí, jak může. Celkem je dobrovolníků deset a hodně nám pomáhají,“ tvrdí Blaško.  

Dárcovská pomoc

Kromě finančního obnosu darují lidé útulku také krmivo, stelivo a jiné věci pro zvířata. Majitelé upřednostňují finanční dary. Za finanční částku, kterou dárci utratí za produkty pro zvířata, by útulek mohl díky velkoobchodním cenám pořídit větší objem zboží. Kromě výhodnějších cen můžou díky finančním darům zakoupit přesně to, co zrovna potřebují. „Třeba pro starší a nemocné pejsky nemůžeme mít obyčejné granule,“ vysvětluje Blaško.

V Brně jsou na různých místech kasičky, do kterých mohou lidé útulku přispět. Pro majitele je každá desetikoruna dobrá. Útulek se také snaží propagovat na akcích zaměřených na zvířata, jako jsou Brněnské psí dny. „Je tady pořád co dělat, ale jsme omezeni finančními možnostmi,“ uzavírá Blaško.

Klíčová slova: útulek, Tibet, zvířecí útulek, zvířata

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.