10.05.2017 19:08


Ústavní soud projednával výši úhrad zdravotnických prostředků. K rozsudku však nedospěl

Autor: Stanislav Šindelka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ústavní soud jednal 10. května o ústavní stížnosti skupiny senátorů na způsob, jakým zdravotní pojišťovny stanovují výši úhrad zdravotnických prostředků. Jejich návrh označuje současný právní výklad této problematiky za netransparentní a neústavní. K projednání se poprvé po třech letech sešli všichni soudci Ústavního soudu. Po několika hodinách veřejného dokazování jednání odročili. 

Audio

    Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ukončuje jednání
         
    Autor: Stanislav Šindelka

Soudci Ústavního soudu. Foto: Stanislav Šindelka

Brno -  Plénum Ústavního soudu (ÚS) 10. května veřejně jednalo o způsobu, jakým zdravotní pojišťovny stanovují výši úhrad zdravotnických prostředků. Jednání se uskutečnilo na základě ústavní stížnosti dvaceti senátorů podané v roce 2015. Podle nich je současný systém netransparentní a neústavní. ÚS si nejprve vyslechl návrh ústavní stížnosti a poté předvolal několik svědků, kteří se mohli k dané problematice vyjádřit. Po zhruba čtyř hodinovém dokazování se soudci rozhodli jednání odročit.

Návrh senátorů se týkal zejména části zákona o veřejném zdravotním pojištění, podle kterého se zdravotnické prostředky hradí ve výši pětasedmdesáti procent ceny a to v “nejméně ekonomicky náročném provedení“. Pojišťovny tak mohou při určování ceny zdravotnických pomůcek využívat průzkum trhu. „V zákoně chybí vymezení pojmu nejméně ekonomicky náročné provedení v míře a závažnosti zdravotního postižení. Dále chybí kritéria, která by jasně určila proces úhrady těchto zdravotnických prostředků,“ uvedl právní zástupce navrhovatelů Jakub Kadlec.

Během dokazování předvolal ÚS ke svědectví zástupce společností vyrábějící zdravotnické prostředky, zdravotních pojišťoven či lékařských institucí. Své stanovisko vyjádřil formou svědecké výpovědi také předseda Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky Václav Krása. „Podporujeme ústavní stížnost, protože se domníváme, že předkladatelé tohoto návrhu mají pravdu,“ řekl Krása. S návrhem naopak nesouhlasil náměstek ředitele pro zdravotní péči Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Honěk. „ V našem katalogu zdravotnických prostředků je celá řada položek, které jsou plně hrazeny. Z indicií, které máme, si pak nejsme vědomi toho, že by naši pojištěnci museli nějakým zásadním způsobem doplácet na prostředky uvedené v tomto katalogu,“ sdělil Honěk.

Jednání celého sboru soudců ÚS je výjimečnou záležitostí, protože již několik let se žádné nekonalo. Příliš běžná není ani veřejná forma jednání s dokazováním. Důvodem byl záměr ÚS seznámit se se stávající praxí zdravotních pojišťoven. V minulosti jednalo plénum veřejně poměrně často, většinou když na tom trvali účastníci řízení. Novela zákona poté nechala svolání veřejného jednání čistě na úvaze soudců.

Klíčová slova: Ústavní soud, jednání, zdravotní pojišťovny, zdravotnické pomůcky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.