13.03.2020 07:26


Uplynulo jednadvacet měsíců od předložení novely o manželství pro homosexuály. Organizace Jsme fér vybízí k akci

Autor: Kateřina Hlaváčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Novela zákona o homosexuálním manželství leží v poslanecké sněmovně téměř dva roky. Poslanci o ní stále nehlasovali, a proto iniciativa Jsme fér vyzývá občany k jejich kontaktování.

Poslanci novelu zákona předložili před téměř dvěma roky. Ilustrační foto, autor: Kateřina Hlaváčková

Praha – Od chvíle, kdy skupina poslanců předložila ke schválení novelu zákona o manželství pro homosexuální páry uplynulo ve čtvrtek jednadvacet měsíců. Poslanecká sněmovna o návrhu dosud nehlasovala. Zástupci iniciativy Jsme fér se snaží pozornost poslanců získat zpět, a proto se spolky Mezipatra QFF, Proud a Logos vytvořili akci na podporu novely. Radí lidem, ať své poslance pozvou na schůzku a promluví si o rovnoprávném manželství. Na webových stránkách zveřejnili seznam poslanců společně s návodem, jak při oslovení postupovat.

„Přes e-mail jsem kontaktoval několik poslanců z hnutí ANO a TOP 09, odpověděli mi a sešli se se mnou ale jen někteří,“ popisuje své zkušenosti dobrovolník Jsme fér Mikoláš Opletal. U poslanců s opačným přesvědčením úspěch nesklidil. Posunul ale názor poslankyně na neutrálnější půdu a utužil některé souhlasné postoje. „Petice a informační kampaně mají své místo, ale osobním rozhovorem se udělá nejvíc,“ míní Opletal.

Od založení spolku Jsme fér před téměř třemi lety oslovily poslance stovky lidí. „Přes pět set lidí poslalo během naší akce poslanci Radku Vondráčkovi z hnutí ANO vánoční pohlednice s osobními vzkazy. Podle nás ho to přesvědčilo, aby neblokoval zařazení otázky manželství homosexuálů do hlasování,“ říká mluvčí organizace Jsme fér Filip Milde. 

Podle něj brzdí projednání novely volné hlasování politických stran, které umožňuje poslancům volit podle libosti. „Česká politika je reprezentována velmi konzervativními lidmi, kteří se bojí případných neopodstatněných změn po přijetí novely,“ popisuje druhý zádrhel. Kontroverzi zmiňuje také poslanec za TOP 09 Dominik Feri. „Představitelé největších stran kvůli kontroverzi novely lavírují, jestli se jim její podpora vyplatí. Nemyslím si, že je v zájmu například hnutí ANO problém přednostně projednat,“ vysvětluje. Dodává, že na současné situaci se pravděpodobně nic nezmění. „Jestli se nenajde odhodlání do konce volebního období novelu projednat, veškeré snahy spadnou pod stůl.“

Novela zákona byla skupinou poslanců a poslankyň předložena v červnu roku 2018. Její přijetí by pro homosexuály znamenalo symbolický význam zrovnoprávnění, ale také změnu práv a povinností. Registrovaní partneři nemohou mít společné vlastnictví, ani po sobě automaticky nedědí. Rodičem jejich dítěte může být jen jeden z partnerů. Mnozí z komunity LGBT (zkratka zahrnující lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby) kladou důraz také na možnost oficiálního obřadu. Odpůrci novely se naopak bojí narušení tradičního manželství či psychiky a vývoje dětí stejnopohlavních párů.

„Máme společný majetek a plánujeme kupovat nemovitost, kvůli absenci práv je to ale složité. Nebudeme se registrovat, bylo by to na obtíž. Momentálně jsme jako spolubydlící,“ popisuje osmadvacetiletá Alžběta Nečasová. Se svou partnerkou má tříletý vztah. Podle ní je slogan Jsme fér „manželství pro všechny“ nešťastně zvolený. „Z principu naštve lidi, kteří by mohli být pro přijetí novely. Protože ale nemají informace a slyší pouze tuto větu, nenechají si nic vysvětlit,“ přibližuje.

Klíčová slova: homosexuální manželství, lgbt, novela, poslanci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.