03.04.2016 21:07


Unikátní filmový festival: filmy promítnou na kupoli planetária

Autor: Katarína Halásová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Brněnská hvězdárna bude v červnu hostit prestižní celosvětový festival pro digitální planetária, při němž organizátoři promítnou více než sedmdesát filmů o celkové délce přes pětatřicet hodin. Na festival si budou moci v posledních dvou dnech zajít i obyvatelé a návštěvníci Brna. Hvězdárna jim nabídne představení Blíže ke hvězdám a dobrodružný příběh pro děti Ptačí ostrov.

Ředitel brněnského planetária drží cenu IPS Fulldome festivalu 2016. Autor: Katarína Halásová

Brno – Hvězdárna a planetárium Brno pořádá 15. až 19. června mezinárodní festival filmů pro digitální planetária, kde uvede více než sedmdesát filmů promítaných na kupoli. Na akci dorazí přes dvě stě producentů a provozovatelů planetárií z celého světa. Celkem se bude promítat více než pětatřicet hodin. Jedná se o druhý ročník soutěžního festivalu.

„Účast na festivalu ohlásili producenti z Argentiny, Austrálie, Bulharska, Číny, Francie, Ghany, Jižní Koreje, Polska, Spojených států amerických nebo Velké Británie,“ řekl ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek. „Pro hvězdárnu a planetárium je to asi historicky největší akce, kterou jsme kdy dělali,“ dodal.  

Mezinárodní společnost planetárií je celosvětová organizace, která sdružuje planetária z celého světa. Je v ní zapojeno pětatřicet zemí. Každé dva roky organizuje konferenci, které předchází festival.  

Konference se letos bude konat ve Varšavě. Nabídka uspořádat festival se dostala brněnské hvězdárně kvůli pozici v Evropě, technickému vybavení a šikovnému týmu. Ředitel hvězdárny nabídku označil za velkou poctu a ocenění.

15. až 17. června bude festival otevřen pro odborníky. Veřejnosti bude festival přístupný o víkendu 18. a 19. června. Celá akce je součástí programů prezentačních festivalů Brno – město uprostřed Evropy a Starobrno Ignis Brunesis. „O festivalu jsem předtím neslyšel. Akce mě zaujala hlavně způsobem promítaní filmů,“ řekl student Matej Veselovský. 

Klíčová slova: IPS Fulldome 2016, Fulldome promítaní, Hvězdárna a planetárium Brno, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.