04.04.2018 11:39


Umění ve výloze domu na Lidické zaujme i překvapí

Autor: Zuzana Cyroňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Brňané si mohou prohlédnout výstavu Anny Tesařové s názvem Tipy na výlet od úterý 3. dubna v galerii Umakart. Uvidí několik snímků z map, které ukazují netradiční názvy měst, hor nebo obcí. Specifickou galerii najdeme ve výkladní skříni domu na Lidické 40, u zastávky Antonínova. Mladí umělci tam vystavují už deset let. Výstavu Tesařové mohou zájemci vidět do konce dubna.  

Když se lidé přiblíží, tak odhalí více než se na první pohled zdálo. Foto: Zuzana Cyroňová.

Brno – Lidé slyší cinkání odjíždějících tramvají, vrčení motorů projíždějících aut, klapání podpatků a mumlání kolemjdoucích. I když to tak nevypadá, právě se dívají na výstavu galerie Umakart. Najdou ji ve výloze domu na Lidické 40. Expozice připomíná turistické informační centrum. Autorka Anna Tesařová na skle vytvořila koláž z výstřižků různých částí České republiky. Zachytila na nich města, hory, vesnice a údolí, s vtipným či neobvyklým názvem. Málokdo by tušil, že může navštívit vesnici Drštěkryje nebo Mrchojedy. „Výlety jsou oblíbeným tématem českého umění, cestování nám pomáhá dostat se na jiná místa v prostoru i mysli,“ uvedla kurátorka Kateřina Olivová.

Tesařová v galerii vystavovala poprvé a naposledy. Většina umělců zde totiž má svá díla pouze jednou. Umakart vedou umělci Kateřina Olivová, Šimon Kadlčák, Barbora Trnková a Tomáš Javůrek. Prezentují různé druhy umění -  fotografie, videa, představení i instalace. Při těch autoři rozmísťují předměty přímo v prostorách galerie. Najdeme tu i klasickou kresbu či malbu.  „Překvapilo mě, že procházím kolem výstavy. Netušila jsem, že výloha může být galerií,“ řekla návštěvnice Magdaléna Bašová.

Umakart založila před deseti lety Karin Písaříková, galerie je otevřena nepřetržitě a pracuje hlavně s mladými umělci. Téměř každý měsíc se lidé dočkají nové pouliční vernisáže. Na začátku května to bude třeba výstava Markéty Wágnerové, v červnu expozice Barbory Šimkové. „Na konci července se návštěvníci dočkají festivalu Vytvrzení, který se pořádá jednou za dva roky. Letos ho propojíme s oslavou deseti let galerie,“ uvedla Olivová.

Klíčová slova: výstava, Umakart, galerie, Anna Tesařová, Tipy na výlet

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.