01.12.2015 12:24


Umění je pro mě způsob zkoumání světa, říká bio-umělkyně

Autor: Martin Vérteši | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Anna Dumitriu je světově známou bio-umělkyní, či chcete-li „bioartistkou“. Svá umělecká díla vytváří hlavně z bakterií a jejich mikroskopických struktur. Cítí se být umělkyní, kousek vědce v sobě ale nezapře. Úkolem bio-umělce je podle ní také vyprovokovat společenskou diskuzi.

Anna Dumitriu se řadí ke špičce uměleckého oboru, který v Čechách příliš neznáme. Pod pojmem bioart se skrývá ledacos, od šlechtění bonsají po křížení nejroztodivnějších psích ras. Prostě vše, co umělecky využívá živý materiál. Britská umělkyně pracuje hlavně se sekvencemi bakterií, ze kterých vytváří skutečná umělecká díla. Při své práci používá složité vědecké postupy, s vědci často spolupracuje, ale sebe označuje jednoznačně za umělkyni. „Nejsem vědec, nedělám vědecké objevy. Pouze ráda odhaluji, o co ve vědě jde,“ popisuje Dumitriu.

Anna Dumitriu. Foto: Archiv A.Dumitriu.Stát na rozhraní vědy a umění je jejím životem. Kromě vlastní umělecké činnosti učí, vede umělecké projekty a je zakladatelkou Institutu zbytečného výzkumu. Ráda lidi uvádí „do příběhu“, aby byli schopni o věcech kolem sebe kriticky přemýšlet. Bourá bariéry mezi vědci a veřejností, k vědě má totiž svůj specifický přístup. „Zajímá mě, jak věda působí na naše pocity a jaký má kulturní kontext,“ vysvětluje Dumitriu.

To, co v prostředí bioartu vyvolává největší diskuze, jsou jeho etické limity. Dumitriu se na jejich hranicích vzhledem k charakteru své práce nepohybuje, zároveň ale není sama schopna je definovat. „Často jsou to právě sami umělci, kteří musí určit, jaká jsou pravidla a kam ještě mohou zajít. V některých případech je totiž umělec první, který odpovídá na konkrétní otázku etiky,“ myslí si umělkyně. Problémem ale nemusí být jen etika, ale také zákonné limity. Jejich kontrolu Dumitriu pociťuje hlavně při práci s genetickým materiálem. Musí například dávat velký pozor na správnou přepravu citlivých živých materiálů, obzvlášť pokud se jedná o kolonie bakterií. „Přísné podmínky musím dodržovat třeba při transportu děl mezi Evropou a Amerikou a v každé zemi si musím ověřit, jaké tam jsou přesně předpisy.“

Nejnovější umělecký projekt, na kterém Dumitriu spolupracovala s kolegou Alexem Mayem, nese název „Sequence“. Odebrala si kvůli němu z vlastního těla téměř tři miliony párů DNA bakterie Staphylococus aureus a vytvořila z nich dechberoucí obrazce. „Umění je pro mě způsob zkoumání světa,“ říká. Co tím myslí? „Svět se dá zkoumat a pozorovat prostřednictvím různých disciplín a mě umění poskytuje ideální pozici.“

O tom, jaká je vlastně role či cíl bioartu a jeho umělců, má Dumitriu podobnou představu, jako o umělecké etice. „Můžeme ji vnímat tolika různými způsoby,“ říká s úsměvem. Tedy jako ztvárnění umělecké zkušenosti, šokování publika nebo podněcování společenské diskuze. Právě vyvolávání veřejné diskuze má pro ni sociální přesah, jedním z cílů bioartistů je totiž podle ní dostávat vědu do povědomí veřejnosti a bořit tak nejrůznější mýty, které mezi lidmi kolují.

Klíčová slova: Anna Dumitriu, bioart, bioartist

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.