09.05.2017 20:09


Umělecká skupina In Signum vystavuje již po devětatřicáté

Autor: Michaela Lebedíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Od dnešního večera si mohou zájemci prohlédnout výstavu umělecké skupiny z Moravskoslezského kraje In Signum s názvem Souznění, a to v budově brněnského magistrátu na Dominikánském náměstí. Skupina vznikla v roce 1995 a v současné době sdružuje deset umělců s různým zaměřením.

Brno – Vernisáží v prostorách brněnského magistrátu na Dominikánském náměstí dnes zahájila svou více než třicátou výstavu s názvem Souznění umělecká skupina In Signum. Ve výběru expozice jsou díla Antonína Gavlase, Karola Hercíka, Jeleny Jedličkové, Lenky Kovalové, Kateřiny Pavlicové, Karla Švacha a Zdeňka Vysloužila.

Díla Karla Švába patří k těm nejexpresivnějším, jaké výstava nabízí. | FOTO: Michaela Lebedíková


Uskupení výtvarníků, které má momentálně deset členů, je volným sdružením členů organizace Unie výtvarných umělců České republiky a v roce 1995 ji v Ostravě založil slavný ostravský umělec Antonín Gavlas. „Když jsem skupinu zakládal, bylo to v době bouřlivých devadesátých let, kdy měly skupiny velký význam, mělo smysl se sdružovat a něco společně organizovat. V dnešní době se skupiny spíše rozpadají, Unie umělců, pod kterou spadáme, měla tisíce členů, což už dnes neplatí. Proto jsem rád, že naše skupina existuje již dvaadvacet let,“ chválil Gavlas. „Výtvarnou skupinu In Signum znám po celou dobu její dvacetileté existence. Není zdaleka jednoduché, aby skupina tak výrazných osobností léta na celé této cestě vydržela pospolu, aby se jednotliví autoři měli prostor realizovat, ale zároveň aby vydrželi vést své snažení jedním směrem. Skupině In Signum se to daří,“ uvedl v katalogu výstavy kurátor Karel Bogar.

Ve skupině působí výtvarníci věnující se mnoha technikám i formám, proto i výstava je velmi různorodá – je zde plošná tvorba, jako jsou obrazy a fotografie, tak taky prostorová díla, například keramiky. „Nejvíce se mi líbila expresivní díla Karla Švába. Ale zajímavé byly i enkaustiky, a to i přesto, že jsou velmi tradičního rázu,“ řekla jedna z návštěvnic Dominika Sladká.

Vystavená díla jsou z velké části abstraktní, zaměřují se na práci s barvou a mají až ezoterický nádech. Sám zakladatel skupiny In Signum Gavlas to připouští. „Naše skupina nechce provokovat nějakými excesy či vulgarismy, jak je to stále často vidět. Snažíme se, aby naše projevy byly humanističtější, pozitivnější, aby duši pohladily a ne provokovaly,“ dodal.

Výstava Souznění je přístupná každý všední den od 10 do 18 hodin v křížové chodbě magistrátu města Brna na Dominikánském náměstí zdarma. Na výstavu se zájemci mohou podívat do 31. května.

Klíčová slova: ostravsko, umění, výstava, keramika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.