13.11.2018 16:41


Umělá inteligence skládající básničky, módní přehlídka i 3D tiskárna. Festival Prototyp už popáté ovládne Brno

Autor: Hana Kotoučová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Festival Prototyp propojí umění, vědu, technologii a nově také kutilství. Již pátý ročník festivalu prozáří od 16. do 18. listopadu pavilon A na brněnském výstavišti. Chybět nebude módní přehlídka, interaktivní výstava a hudební program. Návštěvníci se mohou také zúčastnit workshopů či se něco nového přiučit na přednáškách.

Festival Prototyp

Brno – V ráj pro milovníky umění, vědy, technologií a kutilství promění Festival Prototyp na tři dny pavilon A na brněnském výstavišti. Od pátku 16. listopadu až do neděle 18. listopadu si budou děti i dospělí moci prohlédnout interaktivní výstavu, poslechnout si přednášky a vyrábět na workshopech. „Největším lákadlem jsou všechny interaktivní instalace. Ať už jde například o kouzelný les, nebo o umělou inteligenci, která skládá básničky. Velkým tahákem je instalace Metropolia, která byla na výstavě Expo v Šanghaji," řekl vedoucí marketingu festivalu Jan Špičák. 

Prototyp organizátoři zahájí v pátek v 19 hodin. O doprovodný hudební program se postarají DJ Alan Wood, Sonority & VJ Foolius, Bratři a DJ Schwa. Součástí pátečního zahájení bude také módní přehlídka s názvem OUTVISIBLE. Zkušení i začínající návrháři představí své modely, k jejichž výrobě použili neobvyklé technologie či materiály. Diváci se mohou těšit například na kabelky s výměnným kovovým mechanismem nebo na doplňky z reflexních látek.

V sobotu a neděli se představí makers neboli kutilové. Ti budou na Prototypu poprvé. Předvedou například dřevěné hodinky, šperky vytvořené pomocí 3D pera či deskové hry ze dřeva. Pro návštěvníky budou připraveny také dílny. Vyrobit si budou moci třeba LED lampičku nebo dřevěnou káču pomocí soustruhu. Zájemci budou mít také možnost nechat si vytisknout svůj portrét na 3D tiskárně. Na připravovaných přednáškách se návštěvníci dozví zajímavé informace například o 3D tisku z hlíny, závodech formulí nebo leteckých modelech.

Po celou dobu konání festivalu bude pro návštěvníky přichystána interaktivní výstava #PrototypArt, kde čeští i zahraniční umělci předvedou svá díla využívající světlo, zvuk, ale i umělou inteligenci. Jednou z vystavovatelek je i Eva Nečasová, která již od roku 2011 vyrábí svítící objekty s názvem Spacelights. Ty jsou inspirované přírodou a fantaskními světy. Světelnou instalaci na Prototyp nazvala Ghost (v překladu duch). „Duchové jsou fragmentem zapadajícím do projektu, na kterém dlouhodobě pracuji. Tím je rozsáhlejší instalace Nočním lesem, kterou chci představit za dva roky ve věži Novoměstské radnice v Praze,“ popsala Nečasová. 

Na výstavišti BVV bude akce poprvé. Předchozí ročníky byly například v prostorách Tržnice Brno nebo v bývalé káznici na Cejlu. „Minulý ročník Prototypu v brněnské Tržnici se mi moc líbil, ale je pravda, že jsme se tam občas trochu mačkali. Je super, že teď akce bude na výstavišti, kde jsou prostory mnohem větší,“ řekla studentka Marie Zindulková, která se na festival Prototyp přijde podívat již potřetí.

Festival Prototyp ohromuje Brňany již pátým rokem. Předchozí ročníky byly tematicky zaměřené například na přírodní živly, světlo či hru prostoru. Vstupenky lze zakoupit na portále GoOut. Se vstupenkou do Vida! science centra, kde proběhne festival kutilství Bastlfest, dostanou návštěvníci slevu na vstupném.

Klíčová slova: festival, Prototyp, umění, technologie, věda, výstava

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.