17.12.2020 20:07


Umělá inteligence kontrolovala průběh online přijímacích zkoušek na vysoké školy

Autor: Jan Podmol | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Úlohy na monitoru počítače, skenování místnosti a nahrávání videa i zvuku. Tak v sobotu vypadal první termín přijímacích zkoušek společnosti Scio v tomto školním roce. Kvůli koronavirové pandemii vyplňovali uchazeči o vysokoškolské studium testy online.

Praha - Minulý týden v sobotu mohli studenti absolvovat první termín Národních srovnávacích zkoušek (NSZ) společnosti Scio v tomto školním roce. Kvůli epidemické situaci však organizátoři přesunuli testy do online prostředí, čímž navázali na dění z jara tohoto roku.

Tento formát zkoušení s sebou přinesl několik rozdílů oproti klasické prezenční formě. „I když v jarních měsících fungovaly online testy bez větších technických problémů, chtěli jsme ještě více posílit jejich bezproblémový průběh. Na rozdíl od loňského školního roku tak nově pořádáme veřejné webináře, kde uchazeče detailně informujeme o podmínkách online zkoušky,“ řekla Sabina Netrvalová z přípravného týmu NSZ společnosti Scio.

V týdnu před zkouškou musel každý účastník provést tzv. onboarding, tedy nácvik průběhu zkoušky v testovacím prostředí ProctorTrack. V něm uchazeč naskenoval místnost, ve které zkoušku skládal, svou pracovní plochu i občanský průkaz. Poté se spustil cvičný test. To stejné pak na studenty čekalo i v sobotu před spuštěním oficiální zkoušky.

Jedním z více než tří a půl tisíc účastníků sobotního termínu byl student opavského Mendelova gymnázia Tadeáš Brída. „Program fungoval velmi dobře a jeho ovládání bylo přehledné, což mě příjemně překvapilo. Na druhou stranu má ale člověk doma úplně jinou atmosféru a podle mě se méně soustředí“ uvedl student Tadeáš Brída. Obával se také přerušení internetového spojení v průběhu zkoušky. „Často nám doma internet vypadává, ale nakonec to proběhlo relativně v klidu,“ dodal. Podle společnosti Scio nastaly technické problémy pouze u půl procenta všech účastníků, kterým společnost nabídla náhradní termín.

Zkoušku absolvoval také letošní maturant Marek Quis. „Onboarding před samotnou zkouškou byl náročný. Celý online test byl pak velkým zklamáním, protože otázky byly celkem zákeřné. Navíc nemám jistotu, že nikdo z ostatních uchazečů opravdu nepodváděl,“ řekl. Na regulérní průběh zkoušky měla dohlédnout právě umělá inteligence, která kontrolovala aktivitu na počítači a nahrávala zvukový i kamerový záznam. Kromě toho sledoval program ProctorTrack také pevný disk počítače.

„Prvotní informaci o možném porušení pravidel nám poskytuje umělá inteligence. Reálně to vypadá tak, že software vyhodnotí audio a video záznam a pokud zaznamená nějakou podezřelou aktivitu – například zvuk mobilního telefonu nebo nezvyklý pohyb před kamerou – upozorní školeného pracovníka, aby této části záznamu věnoval pozornost. Na něm pak je, aby provedl finální posouzení,“ vysvětlila Netrvalová, podle které je systém bezpečný a neohrožuje soukromí účastníků zkoušky.

Zájemci o studium na vysoké škole se mohli v prvním ze šesti připravovaných termínů přihlásit na testy z obecných studijních předpokladů, základů společenských věd a připravená byla také verze pro uchazeče o studium na Slovensku. Cena každého testu se však kvůli konání v online prostředí zvýšila o 280 korun, nejlevnější verze tak vyšla na 810 korun. Absolvování těchto zkoušek slouží jako podmínka k přijetí na více než osmdesát fakult v Česku a na Slovensku. Dalším termínem konání NSZ je 15. leden příštího roku.

Klíčová slova: přijímací zkoušky, test, online, koronavirus, Scio

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.