04.04.2020 15:34


Udělat doma kvalitní kávu není složité ani drahé, říká školitelka

Autor: Jan Valtr | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Pokud vedle sebe postavíte kávu z malé pražírny a kávu ze supermarketu, rozdíl pozná i amatér, míní odbornice na kávu a školitelka baristických kurzů Lucie Buchwaldková. Neplatí podle ní, že káva z profesionálního kávovaru je lepší než domácí filtrovaná.

Základem je čerstvě pražená káva z lokální pražírny, tvrdí školitelka baristických kurzů (Foto: Lucie Buchwaldková)

OSTRAVA
– Rukama Lucie Buchwaldkové už prošly desítky kaváren i jednotlivců. Radí jim s přípravou kávy, výběrem kávovaru nebo rozjezdem kavárny. Baristka a školitelka zastává názor, že připravit si doma voňavý šálek kávy není žádná věda. Základem jsou kvalitní zrna z místní pražírny, každý si pak oblíbí jiný přístroj.

Mám rád dobrou kávu a když chodím do kaváren, vím, že piccolo neexistuje. Už doma nechci pít rozpustné kafe, ale pochutnat si. Jak na to?

Objednat si zrnkovou kávu z pražírny skutečně výběrové kávy a připravit si ji doma v přístroji na filtrovanou kávu. Pražírny jsou naštěstí zvyklé fungovat i přes e-shop, což teď přijde více než vhod. Připravit si doma dobrou kávu není těžké, pomůžou třeba i videa na YouTube.

Zmiňujete pražírny skutečně výběrové kávy, ale opravdu jejich kávová zrna chutnají jinak? Pozná rozdíl oproti komoditní kávě i amatér?

Pokud koupíte obyčejnou kávu ze supermarketu a skutečně výběrovou kávu, uděláte z nich šálky a postavíte je vedle sebe, rozdíl v chuti poznají všichni. To mám vyzkoušeno. A ten, kdo už se v kávě trochu vyzná, to pozná i bez toho, aby měl ty šálky vedle sebe. Bavíme se ale nejen o kvalitní kávě, ale taky o kvalitně připravené kávě. K tomu se člověk dopracuje časem. Pokud s přípravou kávy v domácích podmínkách teprve začíná, nemusí to být ještě ono, aby poznal rozdíl.

To mají malé pražírny kontakty přímo na farmáře někde v Brazílii, od kterých berou zrna?

Čím lepší pražírna kávy, tím více dělá věci napřímo. Ano, některé pražírny mají přímý kontakt s farmáři, jezdí za nimi, pomáhají jim a skupují celé úrody. Samozřejmě tohle je dost náročné. Finančně, časově i logisticky. Proto mají pražírny dost často kontakty na prodejce zelené kávy, kteří jsou zaměření na výběrovou kávu.

Dejme tomu, že o malé pražírně v okolí nevím a přes e-shop kávu nakupovat nechci. Má cenu pokukovat v obchodech po nabídce velkých značek?

Velké značky nenabízí výběrovou kávu. Nepochutnáte si na tom nejlepším. Je to takový přijatelný standard. Problém je, že velké značky často nemají kávu na filtr, která se hodí třeba do domácích french pressů. Komoditní značky praží na espresso. To je super do domácího nebo profesionálního kávovaru, ale ne na filtrovanou kávu. Když kupujete kávu v pražírně, rovnou si můžete vybrat takovou, která se hodí na filtr. A to pak poznáte na chuti.

Je lepší koupit si mlýnek a namlít si zrna až doma, nebo se nemusím stydět požádat o namletí rovnou při koupi?

Lepší je mlít doma, ale když lidé začínají s přípravou kvalitní kávy v domácích podmínkách, jdou na to postupně. Takže je v pohodě požádat pražírnu, aby kávu už rovnou namlela. Teď s tím ale bude možná trochu problém, protože pražírny vesměs fungují jen přes e-shop a přes něj se posílají celá zrna. Pochybuji, že by teď něco změnily a kávu posílaly už namletou v otevřených sáčcích. Existují ale výjimky. Pražírny, které fungují i jako kavárny, jako třeba ostravské CØKAFE nebo Čerstvý Boby, mají v rámci kaváren otevřené okýnko. Pokud si k nim přijdete pro kávu, určitě vám rádi i něco namelou.

Takže ideální je mít doma mlýnek, aby káva zůstala déle čerstvá.

Ano, kupovat celá zrna a mít doma mlýnek. Začátečníci často mívají ruční mlýnek, ale ten po nějaké době omrzí a bolí z něj ruce. Já doma dělám kávu i pro čtyři lidi, proto mám elektrické mlýnky. Pomletou kávu pak udělám v přístroji na filtrovanou kávu.

Z reklam se na lidi valí spousta takových přístrojů. Napadá mě french press, moka konvička, AeroPress. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a který byste doporučila? Nebo si raději připlatit a jít rovnou do profesionálního kávovaru?

To je složité. Kávovar je dražší volba a něco, kam jsme zatím v technologickém vývoji dospěli nejdále. Neznamená to ale, že káva z kávovaru je primárně lepší než filtrovaná káva. Většina lidí to tak bere. Já s tím nesouhlasím. Vždycky jde nejen o to, kolik máte času na přípravu kávy a její vypití, ale především, na co máte chuť a co vám vyhovuje. Já mám ráda espresso, cappuccino i filtrovanou kávu. Ráno si dám mléčné cappuccino, odpoledne na nakopnutí espresso. Myslím tím skutečně pravé espresso, třicet mililitrů. To je opravdu koncentrát kofeinu, antioxidantů a minerálů. Filtrovaná káva má zase větší podíl vody, pije se na deci třeba u knížky nebo pokecu s kamarády. Ale pozor, je v ní víc kofeinu.

Přístroje jsou tedy podle vás srovnatelné a záleží hlavně na tom, co komu vyhovuje.

Vlastně ano, těch přístrojů je hrozně moc. Dál existuje třeba V60 (japonský keramický přístroj, pozn. red.), kalita (plechový přístroj, pozn. red.), chemex (přístroj podobný Erlenmeyerově baňce, pozn. red.), vakuum pot (přístroj fungující na principu přetlaku vodní páry, pozn. red.), někteří mohou mít rádi tradiční tureckou kávu z džezvy (jeden z nejstarších přístrojů k přípravě kávy, pozn. red.). Každý si může oblíbit něco jiného.

Co jste si oblíbila vy?

Já jsem měla dlouhou dobu nejraději AeroPress. Dobře se mi s ním pracovalo, káva z něj je hutnější, zakalenější, zároveň slabší, což mi vyhovovalo. Problém byl, když jsem začala dělat kávu i pro manžela. To už mi jeden AeroPress nestačil. Přesedlala jsem na V60. A když vařím kávu pro tři a více lidí, používám chemex. Je to o tom, kolik chcete dělat kávy a záleží i na náladě.

Na kolik byste odhadla, že přijde příprava kvalitní kávy v domácích podmínkách? Základní nástroje a zrna třeba na měsíc.

Vezmu to s AeroPressem, který lidi většinou znají a často s ním začínají. Ten seženete za 850 korun. Dostanete s ním i nástavec, míchátko, naběračku a další věci. Potom je potřeba váha, na které si navážíte množství kávy a vody, co dáte do AeroPressu. V podstatě stačí i citlivější kuchyňská váha, kterou povětšinou máte doma, případně ji koupíte za pár stovek. Dál potřebujete rychlovarnou konvici. Ideální je samozřejmě baristická, ta ale vyjde draho. Domácí variantou je konvice s nastavitelnou teplotou. Voda by měla mít ideálně 92 stupňů. Při nejhorším postačí běžná rychlovarná konvice a potom počkat asi dvě minuty, než voda zchladne. Ruční mlýnek seženete do tisícovky, elektrický nejnižší řady kolem dvou a půl tisíc. Je ale zapotřebí říct, že tyhle přístroje má člověk na dlouho. Vydrží snad ještě déle než kávovar. No a co se týče samotné kávy, když to budeme počítat na jeden šálek denně, to je balíček o 250 gramech. Za mě průměrná cena tři sta korun.

Co považujete při přípravě kávy za největší zločin?

V samotné přípravě snad nelze skoro nad ničím ohrnovat nos, sami baristé mívají různé recepty. Největší zločin je pravý český turek, nejlépe z namletého Dadáka, a rozpustná káva.

To nevypijete?

Ne. Občas mi taky někdo donese kávu koupenou třeba v Makru a ptá se, co si o ni myslím. Já ji otevřu a smrdí po spálenině, zatuchlině, špinavých ponožkách a nevím po čem ještě. A to si někteří dají do kávovaru.

Klíčová slova: káva, kávovar, barista

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.