26.03.2020 18:35


Učitelé nahrazují výuku online semináři a komentovanými prezentacemi

Autor: Zdeněk Bláha | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Se zrušením kontaktní výuky na Masarykově univerzitě změnilo spoustu vysokoškolských pedagogů sylaby předmětů a způsoby výuky. Studenti se těmto podmínkách přizpůsobují a učí se tak pouze distančně z domovů.

Namísto kontaktní výuky se studenti Masarykovy univerzity musí učit z domova.

Brno – V deset ráno se přihlásí do online semináře. Potom na Facebooku zkontrolují, jestli jim učitel něco nenapsal. A odpoledne na ně čeká prezentace s namluvenými komentáři a úkoly, které mají do konce týdne odevzdat. I takhle může vypadat den studenta Masarykovy univerzity (MU) v době zrušené kontaktní výuky.

Změny ve způsobu vyučování se týkají i studenta Fakulty sociálních studií MU Jana Mazáče. „Jedna z učitelek s námi pravidelně komunikuje. Máme i společnou facebookovou skupinu, kde se snažíme diskutovat. Celkově se nás snaží co nejvíce zapojit. Já jsem spokojený,“ pochváloval si Mazáč.

Některým pedagogům ale může zavedení distanční výuky činit problémy. V tom jim ulehčuje práci Servisní středisko pro e-learning na MU. Kromě rad a tipů od techniků z Fakulty informatiky MU tam najdou také osobní zkušenosti některých pedagogů. 

Irena Radová, docentka z Ústavu klasických studií na Filozofické fakultě MU, tam uvedla, že pro výuku v menších skupinách využívá programu pro rychlou online komunikaci MS Teams. „V seminářích, kde překládáme, komentujeme a interpretujeme vybrané úseky řeckého textu, potřebuji přímý kontakt se studenty. Přes MS Teams je to podobné jako v prezenční výuce,“ popsala svou zkušenost docentka. 

Podle studentky Lékařské fakulty MU Kateřiny Koudelové nejsou ale všichni pedagogové takhle aktivní. „Od školy jsme v podstatě nedostali žádné informace. Sice nám nasdíleli několik prezentací, pár jich je s komentářem, ale to není žádná změna oproti normálu. Trochu se bojím zkouškového. Absence běžných přednášek je docela dost znát,“ posteskla si Koudelová. 

Vedení Masarykovy univerzity svým pedagogům striktně nenařizuje způsoby náhradního plnění. Podle rektora Martina Bareše musejí opatření týkající se průběhu a způsobech ukončení předmětů odpovídat situaci na jednotlivých fakultách. Děkan Právnické fakulty MU Martin Škrop tak v pokynech k mimořádné situaci napsal, že jako náhradu za kontaktní výuku mohou pedagogové dát studentům úkoly, které naplní obsahy a cíle předmětu. K podobným změnám v sylabech předmětů dochází i u ostatních fakult MU. 

Klíčová slova: Masarykova univerzita, vysoká škola, distanční výuka, koronavirus, epidemie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.