01.04.2019 23:43


Učil jsem se česky

Autor: Petr Vadovič | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Jihomoravské regionální centrum pro podporu integrace cizinců oslavilo 1. dubna deset let od svého založení. U této příležitosti uspořádalo den otevřených dveří v rámci něhož se konala i veřejná lekce češtiny pro cizince původem ze zemí mimo EU. Přihlížel redaktor Stisku.

Cizinci se snaží svému sousedovi popsat cestu na mapě Brna. Foto: Petr Vadovič.

Výtah se měkce pohupuje a rychle mne vynáší do šestého podlaží. Jihomoravské centrum pro podporu integrace cizinců zabírá značnou část patra. Na chodbě se všichni usmívají. Lidé se baví česky, rusky, ukrajinsky. Cizí jazyky samozřejmě převažují. Hlouček na chodbě se pomalu rozpouští a já vcházím do učebny. Mám v plánu se zúčastnit lekce češtiny na úrovni B2 pro cizince ze zemí mimo EU. U stolů sražených do tvaru podkovy již sedí dobrý tucet cizinců ze zemí mimo Evropskou unii. Odbila dvanáctá. Budeme se učit česky.

„Dnes budeme probírat genitiv,“ říká učitelka na začátku lekce a rozdává svým žákům papíry se seznamem předložek, které se pojí s druhým pádem. Sám jsem překvapen, kolik jich je.

„Vaříte rádi?“ Odpovědí je sborové „ano“. Mužská část osazenstva zarytě mlčí.

„Druhý pád se totiž používá třeba v receptech. Dvě kila mouky. Lžička cukru.“

„Sklenice vody.“ „Výborně, Světlano.“

„Špetka soli.“ „Ano. Víte všichni, co je špetka?“ Všichni souhlasně kývou hlavou. Vědí.

„Tak. A teď si napište seznam ingrediencí k vašemu oblíbenému jídlu. A my pak budeme hádat, co to je.“

Zábavná hra se brzy mění v diskusi o vaření a národních pokrmech. Ženy si vyměňují rady a vysvětlují učitelce svoje postupy. Ta zase popisuje ostatním, jak vaří ona. Živou debatu všichni doprovázejí rozmáchlými gesty, zřejmě ve snaze prolomit jazykovou bariéru, která se tu a tam zvedá, když se objeví málo používané slovo. Ve změti kulinářské hatmatilky jsem se dočista ztratil a jsem rád, že poznávám alespoň recept na bramborovou kaši.

Osazenstvo tvoří hlavně Ukrajinci, je tu ale i Rus nebo Srb. Česky už mluví poměrně obstojně, je to přece jen kurz pro úroveň B2. Většina z nich žije v Česku už několik let, navíc jsou to všichni Slované, takže základy češtiny zvládají snáz než jiní cizinci. Nálada je výborná. Všichni si tykají bez ohledu na věkové kategorie, které jsou zde opravdu rozmanité, od školačky až po důchodce.

Zápal pro učení je překvapivý. Když někdo něčemu nerozumí, často se ptá souseda, ale téměř výhradně česky. I přes problémy se přesně vyjádřit přecházejí jen málokdy do mateřštiny. Téměř rodinná atmosféra, která se rozhodně nepodobá disciplíně škol, má však i své stinné stránky.

„Mluvíme česky a v průběhu hodiny se nedíváme do telefonu! Že Olegu!“

„Musim vědět, jak probiha valka s Putinem,“ odpovídá Oleg. Učitelka se jen usmívá a nic neříká. Zmínku o bojích na Ukrajině se dalo v místnosti plné Ukrajinců očekávat. Vzápětí se však pokračuje ve výuce.

Dostáváme se ke koncovkám druhého pádu. Zde se naplno projevuje složitost češtiny.

„Jdu do prá-“ „Práci.“ „Ne. Do práce.“

„Jdu do koste-“ „Kostelu.“ „Ne. Do kostela.“ „A proč?“ „To je podvzor les. Les bez lesa.“ Následuje výčet slov, která do podvzoru les patří, od jara po zákon. Nikdy by mne nenapadlo, že jich je tolik. „Problém je, že ta slova často slyšíme, ale musíme si pamatovat, které do toho podvzoru patří.“

Na závěr dvouhodinové lekce dostává každý mapu Brna. Úkolem je najít své oblíbené místo v centru města a navigovat svého souseda z náměstí Svobody.

„Takže půjdeš doprava…“

„Ale doprava je na druhou stranu.“

„Aha.“

„To nic, s tím já mám taky občas problémy,“ směje se učitelka, zatímco prochází mezi svými žáky. „A kampak jdete vy?“

„Do pivovaru Pegas.“ Taková odpověď od ženy, která by mohla být moje babička, překvapí.

„Kdo chce, může tu po skončení lekce ještě zůstat a udělat si velikonoční věnec. Dnes je totiž den otevřených dveří, Centrum slaví deset let od založení,“ uzavírá učitelka dvouhodinovou výuku. Naštěstí nikoho netrápila vitím a vytím. To už by bylo moc i na mne.

Klíčová slova: cizinci, integrace, centrum na podporu integrace cizinců, reportáž

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.