14.04.2015 11:20


Uchazeče o studium na střední škole prověří jednotné přijímačky

Autor: Jandová Hana | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Již ve středu 15. dubna budou psát někteří žáci hlásící se na střední školy nové testy z češtiny a matematiky. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy letos spustilo pilotní projekt jednotných přijímacích zkoušek na střední školy zakončené maturitou. Testy připravilo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání. To stojí i za organizací nových maturit. 

Česká republika - Pilotní ročník jednotných přijímacích zkoušek na střední školy s maturitou vyvrcholí už ve středu 15. dubna. Své znalosti ověří uchazeči o čtyřleté studium. O den později to budou zájemci o studium na šestiletém a osmiletém gymnáziu. Výsledky zpracuje Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) do čtyř dnů od konání zkoušek. Žáci se je dozvědí přímo od školy, na kterou se hlásí. Ředitelé vydají rozhodnutí o přijetí či nepřijetí uchazečů nejdříve ve středu 22. dubna.

Testování jednotných přijímaček začne již zítra. Foto: Hana Jandová

Hlavním cílem nového projektu je sjednotit podmínky přijímání žáků na střední školy. Každá škola si doposud přijímací zkoušky nastavovala jinak, některé je vynechávaly úplně. Tomu se chce Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy prostřednictvím nových testů vyhnout. „K zavedení jednotných přijímacích zkoušek nás vede řada důvodů. Jedním z těch zásadních je rozdílná úroveň znalostí dětí, které vycházejí ze základních škol," přiblížil ministr školství Marcel Chládek na tiskové konferenci již v srpnu 2014.

Do projektu se na podzim minulého roku přihlásilo 650 středních škol ze třinácti krajů. Jednotlivé školy si mohou zkoušku dodatečně upravit. Třeba přidat další předmět. „Každá škola si stanoví svá kritéria pro přijetí uchazečů. Centrum v tomto ohledu žádná pravidla nepřikazuje, pouze poskytlo doporučenou hranici úspěšnosti v jednotlivých testech. Zda se jí bude škola řídit, závisí zcela na rozhodnutí ředitele,“ uvedl Jan Pohanka z CERMATu.

Přihlašování do pilotního ročníku povinné nebylo. „V Brně jsme se mezi gymnázii většinově domluvili, že projekt vyzkoušíme,“ uvedl ředitel brněnského gymnázia Křenová Miroslav Marek. Od jednotného testování očekává právě sjednocení úrovně přijímacích zkoušek i lepší představu o uchazečích. Gymnázium ale také využije možnost upravit si podmínky přijetí nových žáků. „Do zkoušky pro uchazeče o šestileté studium zapojíme i testy obecných studijních předpokladů společnosti SCIO,“ upřesnil Marek. Podle něj budou jednotné přijímací zkoušky zásadní změnou také pro základní školy. Záleží totiž hlavně na nich, zda žáky dokáží dostatečně připravit.

Zkoušení bude písemné. Jednotné didaktické testy ověří znalosti českého jazyka, literatury a matematiky. Ukázkové testy si mohou zájemci stáhnout z webových stránek organizace. Požadavky vycházejí z doporučených osnov ministerstva. „Na tvorbě úloh se podílejí jak odborníci na konstrukce testů pro jednotlivé předměty z CERMATu, tak odborníci z Národního ústavu vzdělávání. Ten vydává a upravuje rámcové vzdělávací programy. Centrum rovněž spolupracuje například s Ústavem pro jazyk český nebo Jednotou českých matematiků a fyziků,“ vysvětlil Pohanka. Jestli budou v příštích letech jednotné přijímací zkoušky na střední školy s maturitou povinné, není zatím jisté. Vše nyní záleží hlavně na výsledcích pilotního ročníku. 

Klíčová slova: přijímací zkoušky, střední školy, maturita, gymnázium

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.