20.04.2018 18:17


Účastníci Nočního běhu pro Světlušku včera rozzářili lužánecký park

Autor: Veronika Charvátová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nočního běhu pro Světlušku se včera v Brně zúčastnilo více než tisíc závodníků. Peníze vybrané za startovné obdrží lidé s těžkým zrakovým postižením. Takové běhy se letos v České republice konaly v Plzni a v Praze, po brněnském budou následovat poslední dva v Olomouci a Jihlavě.

Autor: Veronika Charvátová

Brno – Více než tisíc lidí se včera sešlo v parku Lužánky, aby otestovali své běžecké schopnosti, a přispěli startovným na osoby se zrakovým postižením. Hromadně pak všichni účastníci odstartovali ve dvacet jedna hodin. „Běh pro Světlušku není ani tak závod, nevyhlašují se zde vítězové. Někdo může běžet, jiný v klidu jít. Lidé s sebou berou psy, jezdí na koloběžce a podobně,“ uvedl pravidelný účastník David Kryl.

Zájemci o běh se mohou registrovat na webových stránkách akce. Cena startovného se v jednotlivých městech liší, v Brně běžci zaplatili 350 korun při registraci online, o padesát korun více pak v případě registrace na místě. „Výtěžek ze startovného ze série nočních běhů použije Světluška na podporu lidí s těžkým zrakovým handicapem. Proto jsme rádi, že počet závodníků stále roste,“ řekl Přemysl Filip, ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu, který Noční běh pro Světlušku organizuje.

Zaregistrovaní běžci obdrželi startovní balíček s plátěným vakem a čelovkou, kterou při startu všichni symbolicky rozsvítili na cestu. „Loni se přihlásila necelá tisícovka účastníků. Ještě nemáme sečtené všechny závodníky, kteří se zaregistrovali až na místě, ale z online rezervací víme, že běžců bylo více než tisíc,“ sdělila manažerka kampaní pro Světlušku Šárka Jurásková.

V Brně je jedna z kratších tratí, lidé si mohou zvolit buď dvou a půl, nebo pěti kilometrový okruh. „My s kamarádem jsme zvolili delší variantu. Na běh příliš netrénujeme, chceme si ho hlavně užít,“ řekl Kryl, který se akce účastní potřetí, a to ve všech městech. „Letos je běhů poprvé pět, nově se závodí také v Plzni,“ dodal Kryl.

Na brněnském běhu zahrála kapela Poetika. Lidé zde mohli potkat například nevidomé maséry nebo si poslechnout příběhy úspěšných osobností a vystoupení hudebníků se zrakovým postižením. Jako hosté se zúčastnili i někteří úspěšní čeští paralympionici z her v Koreji. „Minulého ročníku se ve čtyřech městech zapojilo přes 6000 běžců. Na projekt tak loni závodníci přispěli přes dva a půl milionu korun. Letos to vypadá na ještě větší výtěžek,“ informoval Filip.

Klíčová slova: Noční běh pro Světlušku, nevidomí, běžci, běh

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.