01.05.2019 14:14


Účastníci koncertu Nebe plné hvězd uctili oběti nacismu

Autor: Jan Boháč | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Lidé se už po patnácté sešli v brněnských sadech Národního odboje, aby si připomněli oběti nacistické okupace. Účastníci měli i přes smutné vzpomínky dobrou náladu, na které se podíleli vystupující hosté. Součástí kulturního programu byl nejen koncert Evy Pilarové či Jitky Zelenkové, ale i sázení stoleté lípy. 

Brno – Stovky lidí se v úterý večer zúčastnily koncertu Nebe plné hvězd, který uctil památku obětí nacistického režimu za 2. světové války. Organizátoři akci uspořádali před brněnským klubem Šelepka. Kromě mnoha zpěváků a kapel vystoupili také představitelé města Brna a Jihomoravského kraje nebo generál Emil Boček.

„I když se nám může zdát, že se druhá světová válka odehrála velmi dávno, je třeba si ji připomínat a nadále bojovat za mír, svobodu a demokracii,“ prohlásila v úvodním projevu Markéta Vaňková (ODS), primátorka města Brna. I další řečníci, mezi které patřili například starostové jednotlivých městských částí, ve svých proslovech zdůraznili, jak je důležité na tyto události nezapomínat.

Tragické osudy obětí nacistického režimu si lidé připomněli i při čtení jmen lidí, kteří byli popraveni nebo vězněni, a dodnes jsou po nich pojmenovány brněnské ulice. Zazněla třeba jména hudebního skladatele Pavla Haase nebo profesora Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Vladimíra Groha.

Součástí koncertu bylo také položení květin k pomníku internačního tábora Pod kaštany, který se v místě dnešních sadů Národního odboje nacházel. Německé gestapo v něm zadržovalo především moravské odbojáře a členy Sokola. Spolu s primátorkou Vaňkovou se ceremoniálu zúčastnil veterán 2. světové války a pilot Královského letectva Spojeného království Emil Boček. Jako jeden z významných osobností zasadil stoletou lípu v místě, kde se nachází geometrický střed města Brna. Pomáhalo mu při tom i první letos narozené dítě na území města, které k lípě symbolicky přihodilo trochu hlíny.

Pořadatelé akce nabídli také bohatý hudební program. Na pódiu zazpívala například Eva Pilarová a Jitka Zelenková, návštěvníci si mohli poslechnout skupinu MH Band, Horňáckou cimbálovou muziku Petra Mičky nebo dětský sbor ze Základní umělecké školy Vranovská. I přes smutné vzpomínky měli návštěvníci převážně dobrou náladu. „I když se jedná o tragické události, celá akce je díky pěkné hudbě spíše příjemná než pochmurná,“ řekla Ludmila Nováková, účastnice koncertu.

Klíčová slova: Nebe plné hvězd, koncert, nacismus, pieta, vzpomínka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.