04.12.2017 13:36


Ubytovací stipendium studenti dostanou až po Novém roce

Autor: Michaela Juračáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Studenti Masarykovy univerzity mohli zažádat o ubytovací stipendium do půlnoci třicátého listopadu. Hlavní podmínkou je trvalé bydliště mimo oblast Brno-město. V předchozích semestrech peníze dostávali v prosinci před Vánocemi, letos se tak stane až v lednu. Na účet oprávněných žadatelů bude připsáno přes tři tisíce korun českých. 

Stipendium

Brno - Dnes padlo definitivní rozhodnutí ohledně počtu oprávněných žádostí o ubytovací stipendium. „Stipendium v hodnotě tři tisíce třicet jedna korun bylo přidělené téměř čtrnácti tisícům studentů Masarykovy univerzity,“ uvedla koordinátorka stipendijního programu Masarykovy univerzity Karolína Ivánková. „Studentů, kteří nepotvrdili splnění podmínek pro přiznání ubytovacího stipendia a přitom by na něj nárok měli, je přes dva tisíce. Nejspíš zapomněli,“ dodala Ivánková.

Ubytovací stipendium představuje spíše jen symbolickou částku. Studenti jsou za něj schopni zaplatit maximálně jeden měsíční nájem. Každý ho proto využívá jiným způsobem. V předchozích letech studenti stipendia vyplácená v podzimním semestru často využívali k nákupu vánočních dárků. Letos to ovšem není možné, jelikož jim peníze na účet přistanou až osmého ledna 2018. „Stipendium jsem každý rok obdržela první týden v prosinci, takže jsem i letos automaticky počítala s tím, že mi pomůže s nemalými vánočními výdaji,“ vyjádřila se studentka Masarykovy univerzity Anna Havránková.

Přesná hodnota stipendia není nijak přesně daná a každý semestr se liší. Částka, kterou univerzita od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky dostane, se dále rozpočítá mezi oprávněné žadatele. V posledních letech se pohybuje okolo necelých tří tisíc korun. „V letošním prvním stipendijním obodobí dostala Masarykova univerzita od ministerstva na ubytovací stipendia přes dvaačtyřicet milionů korun,“ uvedla Ivánková.

Tabulka ubytovacího stipendia

Na stipendium má nárok člověk, který studuje bakalářský, magisterský nebo doktorský studijní program v prezenční formě a nepřekročil jeho stanovenou dobu. Trvalé bydliště musí mít mimo oblast Brno-město. „Podmínkou také je, že studijní obor, na kterém o stipendium žádá, musí být zapsáný jako jeho první studijní program na vysoké škole v České republice,“ upozornila Ivánková.

Této podmínce nevyhovuje Karolína Řihošková, studentka třetího ročníku Masarykovy univerzity. „Po maturitě jsem začala chodit na Práva na univerzitě Palackého v Olomouci. Nebyla to ale správná volba, a proto jsem se další rok rozhodla své štěstí zkusit na Fakultě sociálních studií.  Jsem tu spokojená, ubytovací stipendium ale postrádám. Přece jen je to určitá jistota na konci semestru,“ poznamenala Řihošková.

V jarním a podzimním semestru minulého roku vyplatila Masarykova univerzita na podporu ubytování studentům přes osmdesát šest milionů korun.

Klíčová slova: stipendium, peníze, Masarykova univerzita, leden 2018,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.