15.12.2017 23:37


U cestování je nejdůležitější pozitivita, říká Lenka Kosmatová

Autor: Tereza Dvořáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Lenka Kosmatová se právě nachází v El Salvadoru. Po skončení jejího Erasmu v Mexiku se rozhodla procestovat sama Střední Ameriku. O tom, že je to nebezpečené ví, tvrdí ale, že si člověk nemůže připustit nebezpečí. Být opatrný je ale nutnost. 

Lenka KosmatováBrno - Lenka Kosmatová je dvacetiletá studentka a dobrodružka. Její největší vášní je cestování, čím levnější a dobrodružnější, tím lepší. Momentálně se nachází v El Salvadoru, po Erasmu v Mexiku se totiž rozhodla sama procestovat Střední Ameriku. Její cíl je v Kolumbii, tam bude šest měsíců pracovat v cestovní kanceláři v marketingovém oddělení.

Cestování měla ráda od mala, zlom ale přišel, když se svými nejlepšími kamarádkami strávila týden v Itálii a za letenky, jídlo, ubytování a přemisťování se mezi městy utratila pět tisíc korun. „Tehdy jsem zjistila, že cestování je moje vášeň. Jsem člověk, kterého všechno brzo omrzí, ale cestování přináší pořád něco nového, to je to, co miluji,“ komentuje.

Minulý semestr Lenka vyjela na Erasmus do Mexika, na její škole musí studenti navíc splnit šestiměsíční praxi v zahraničí. Ona se rozhodla pro Kolumbii. „Koukala jsem se na Narcos, takže mě začala zajímat. Když jsem pak dostala možnost pracovat tam, neváhala jsem," doplňuje. Semestr v Mexiku skončil mnohem dříve a v Kolumbii začíná až v únoru, Lenka tak měla dva měsíce volné. „Řekla jsem si, že radši než utratit 40 tisíc za letenky, tak ty peníze procestuji, navíc jsem chtěla překonat své strachy a najít sama sebe,“ vypráví.

Její trasa začala v jihomexickém státě Chiapas, kam přeletěla ze severu Mexika, kde prožila svůj Erasmus. Z Chiapasu se přesunula do Guatemaly, tam strávila několik dní a pokračovala do El Salvadoru. Další plán je Honduras, Costa Rica, Nicaragua a Panama. Z Panamy by se do cílové Bogoty ráda dostala lodí.

Lenka svoji cestu začala čtvrtého prosince, před dvěma dny se dostala z Guatemaly do El Salvadoru. Chtěla stopovat, ostatní cestující i místí odradili. Může to být totiž až životu nebezpečné. „Nejdůležitější u cestování je pozitivita. Potvrdili mi to i ostatní cestovatelé, které jsem zatím potkala. Ať už člověk dělá cokoliv, stopuje nebo bydlí v hostelu, musí z toho mít dobrý pocit. Nevýhoda zemí Střední Ameriky je, že i když se nebezpečí vyhýbáte, může stát, že vás dostihne,“ říká a odkazuje na svojí první zkušenost z Guatemaly.

Do Gautemaly dojela autostopem, poslední auto jí ale vysadilo patnáct kilometrů od místa, kde měla domluvené přespání. Musela proto jít, společně se svými kamarády, které potkala na cestě, pěšky přes les. Místní farmář, který je viděl, se modlil a vyprávěl, že v lese se běžně unáší a zabíjí. Nakonec se jim ale nic nestalo. „Samozřejmě, že se občas bojím, kdyby se nebála, tak se mi už dávno něco stalo. Přijde mi ale, že místí jsou víc vyděšení než cestovatelé. Uvidíme, jak to bude dál, čeká mě Honduras, tam si člověk musí dávat opravdu pozor,“ uzavírá. 

Klíčová slova: cestování, Střední Amerika, El Salvador

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.