06.05.2016 13:52


Týmová soudržnost je víc než individuální úspěchy

Autor: Markéta Weinlichová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Když trenér české hokejové reprezentace Vladimír Vůjtek zveřejnil nominaci pro nadcházející mistrovství světa v Rusku, hokejoví příznivci hledali zástupy hráčů ze zámoří marně. Do týmu Vůjtek zařadil 23 hokejistů z evropských soutěží a pouze 4 „krajánky“ z kanadsko-americké NHL. A protože na ty se média před šampionátem zaměřují nejvíce, vytvářejí tak mylný dojem, že bez nich nemá mužstvo šanci uspět. Vzpomeňme ale zlatý šampionát v roce 2010.

Situace před letošním mistrovstvím světa nápadně připomíná scénář z roku 2010. Stejně jako tenkrát se totiž i před letošním šampionátem omluvil velký počet hráčů ze zámoří. Brankář Ondřej Pavelec, útočník Jakub Voráček nebo obránce Radko Gudas neprošli výstupními prohlídkami ve svých klubech, útočník David Krejčí je po operaci kyčle, brankář Michal Neuvirth má zraněné koleno a trojici zámořských gólmanů, kteří do Ruska nepřiletí, uzavírá Petr Mrázek, jemuž skončila smlouva v Detroitu a nechce riskovat zranění. Před šesti lety sice měl tehdejší trenér k dispozici dva brankáře z NHL, zato v obraně a útoku se představili pouze dva hokejisté ze zámoří, Jakub Voráček s Michalem Rozsívalem. Všichni ostatní neprošli klubovými prohlídkami nebo se omluvili ze zdravotních či rodinných důvodů.

Česká i zahraniční média se pravidelně několik týdnů před začátkem šampionátu věnují zejména zprávám o omluvách či přislíbení účasti hráčů z NHL, jako by hokejisté z evropských soutěží byli jen jakýmsi nutným doplněním neúplného týmu. Často přitom zapomínají, že mužstvo složené z ne příliš zvučných jmen, ale s o to větší soudržností, může uspět lépe, než nesemknutý tým plný hvězd, které hrají spíše za sebe, než za celek.

Deset hráčů z extraligy, čtyři ze zámoří

Nejen omluvenkami hokejistů ze zámoří se ale letošní rok podobá roku 2010, kdy česká reprezentace vybojovala na šampionátu v Německu zlaté medaile. Stejně jako tenkrát je v týmu i letos deset hráčů z české nejvyšší soutěže, včetně Romana Červenky, který i v nedávno skončeném ročníku vyhrál kanadské bodování, jako v sezóně 2009/2010. Obdobně jako před šesti lety jsou na soupisce dva hráči z desítky nejproduktivnějších obránců základní části české extraligy. Zatímco v roce 2010 jimi byli Petr Gřegořek a Ondřej Němec, letos to jsou Jakub Jeřábek a Adam Polášek. Nakonec i počet hráčů ze zámoří je v tuto chvíli stejný jako v Německu, v nominaci jsou prozatím čtyři čeští hokejisté hrající kanadsko-americkou soutěž. Jen počet debutantů na světovém šampionátu se liší.  Tehdy si svou první účast připsalo deset hráčů, v Rusku to může být až šestnáct takových premiér.

Všechny podobnosti sice mohou být zcela náhodné, zato nemůže být pochyb o tom, že mistrovství světa v roce 2010 dokázalo, že i tým složený ze světově „neznámých tváří“ může uspět. Vzpomeňme, jak skeptičtí tehdy byli čeští příznivci při pohledu na nominaci. Prohra s Norskem v základní skupině pak jejich skepsi jen prohloubila. Bezchybnou jízdou ve vyřazovací fázi turnaje si ale čeští hokejisté zajistili postup do finále, kde porazili favorizovaný tým Ruska. A právě tenkrát „zlatí hoši“ z Německa ukázali, že společné směřování za týmovým úspěchem je mnohdy víc, než desítky individuálních ocenění. Nechme se tedy překvapit, jak podobné si oba šampionáty budou i po skončení toho letošního.

Klíčová slova: hokej, hokejisti, reprezentace, národní tým, mistrovství světa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.