29.04.2019 09:50


Tým střediska Teiresiás připravuje až dvacet modifikovaných přijímacích testů pro uchazeče o studium

Autor: Kristýna Ošťádalová | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: MUNI bez překážek

Ve Středisku Teiresiás Masarykovy univerzity nás vítají velmi ochotně. Kromě ekonoma Borise Janči a vedoucí knihovního oddělení Michaely Hanouskové se k rozhovoru přidává i ředitel střediska Petr Peňáz. Michaela Hanousková nás vede do příjemné knihovny, která je doslova po strop plná nejrůznějších šanonů a veškerý obsah této knihovny se týká právě přijímacího řízení na Masarykovu univerzitu. Běžný student zpravidla nemá ani představu, kolik nejrůznějších úprav a modifikací je nutné vytvořit pro studenty, kteří mají nějaký handicap.

Knihovna je útulná, ne příliš velká, ale přesto velmi obsáhlá. Dozvídáme se, co všechno police ukrývají. Přijímacím testem musí projít každý uchazeč o studium, tedy i ten, který má nějaký handicap. Je však logické, že nemůže dostat test ve stejné podobě jako běžný student. Testy jsou tedy adaptovány, a to přímo zde, ve středisku Teiresiás. Máme možnost nahlédnout do nejrůznějších zvětšenin testů, které se mohou lišit také řádkovým prokladem či typem písma. Nejvíce nás však fascinuje podstatně objemnější test vytištěný v Braillově bodovém písmu. „Hmatovou verzi pro nevidomé máme obvykle jednu, celkový počet adaptací se však blíží ke dvaceti verzím,“ říká Michaela Hanousková. Test často doplňují také modely, které umožňují nevidomým pracovat třeba s kostkami v úkolech zaměřených na prostorovou představivost. Uchazeč si přečte zadání v Braillově písmu, dle čísla si vyhledá pomůcku a s tou pracuje. „Je pak opravdu zajímavé, když se v našem účetnictví objevují účty z hračkářství,“ směje se Hanousková.

Problematikou modifikace testů se zabývají i jiné univerzity, ale většinou ne v takovém měřítku. Jiné vysoké školy často netrvají na přijímacím řízení vedeném formou testu, na Masarykově univerzitě jsou však hlavní podmínkou pro přijetí. Právě proto se testy pro studenty se specifickými nároky přizpůsobují. „Studenti nemohou test psát s ostatními skupinami, proto test píší přímo u nás, kde také vzniká a je v utajeném režimu až do dne přijímaček uschován,“ vysvětluje Hanousková. Test však dlouho na uchazeče nečeká, verze TSP se do střediska zpravidla dostane zhruba tři týdny před samotným termínem zkoušky. Všichni zaměstnanci se tak musejí soustředit výhradně na vytváření modifikací a následně konzultovat tyto modifikace s autory testu, je totiž nutné správně pochopit jejich záměr.

A jak lze vlastně získat možnost jakékoliv modifikace testu? „Systém je jednoduchý, již v přihlášce lze tuto potřebu zatrhnout. Dále je samozřejmě nutné doložit, že má uchazeč na úpravu testu nárok, třeba lékařskou zprávou,“ vysvětluje Boris Janča. Studenti mají dokonce možnost přihlásit se na přípravný kurz k přijímačkám. Tento kurz také zařizuje středisko, aby studentům umožnilo připravit se na testy především po technické stránce. Zkrátka, aby si uchazeč zvykl pracovat s testem v Braillově písmu a podobně. „Tyto kurzy jsou zpoplatněny symbolickou částkou, platba však není vyšší než u běžného studenta,“ říká Petr Peňáz. Je to stejné jako například se zvláštní výukou či tělesnou výchovou. Není totiž možné, aby byl student finančně znevýhodňován kvůli svému hendikepu.

Prohlédněte si fotogalerii níže. Sledujte novinky na naší facebookové stránce.

Pokud vás zaujala reportáž o přijímacích testech pro studenty s handicapem, podívejte se do naší fotogalerie a na stránky střediska Teiresiás, kde najdete i starší verze TSP v českém znakovém jazyce.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.