09.04.2019 15:40


Týden romské kultury začal slavnostním průvodem

Autor: Aleš Chromečka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Týden romské kultury zahájili pořadatelé pochodem romské hrdosti napříč Brnem. Slavnostní události připadající na Mezinárodní den Romů se v pondělí odpoledne zúčastnilo přes sto lidí. Lidé v něm mohli lidé vidět tradiční romské kostýmy, taneční vystoupení a poslechnout si i romskou hudbu. Festival potrvá do pátku 12. dubna. 

Brno – Průvod romské hrdosti na Mezinárodní den Romů začal u Muzea romské kultury a skrze centrum města pokračoval k radnici na Dominikánském náměstí. „Takový průvod jsme pořádali poprvé. Dříve jsme festival zahajovali na Náměstí Svobody, což většinou nepřilákalo moc lidí. Letošní slavnostní pochod zaujal obyvatele Brna mnohem více,“ komentovala hojnou účast spolupořadatelka Týdne romské kultury Sabina Bendová.

U budovy Magistrátu města Brna, na které vlála romská vlajka, zazpívaly zpěvačky romskou a českou hymnu, zazněl romský manifest a následně se průvod přesunul ke kinu Scala, kde vystoupila skupina Imperio a taneční soubor Piroš Rouža. Program zakončilo promítání studentského filmu Roma Boys – Příběh lásky od romského aktivisty Davida Tišnera. Půlhodinový snímek vznikl s účelem změnit netolerantní postoj vůči sexuálním menšinám v romské komunitě i mimo ni.

Kromě hudebního a tanečního souboru se k pochodu přidalo také Divadlo Husa na provázku. Českou hymnu před radnicí zazpívala herečka Růžena Dvořáková. „Je zde spousta našich přátel. Chtěli jsme je nějakým způsobem podpořit, proto jsme se do průvodu přidali,“ dodal dramaturg divadla Martin Sládeček. Po zpěvu hymny následovalo čtení romského manifestu, kterého se zhostil zastupitel Jihomoravského kraje a náměstek hejtmana Marek Šlapal. „Dnešní velká účast je důkazem toho, že se jako komunita umíme domluvit a stát si za svým. Věřím, že pokud se nepřestaneme snažit, bude se postavení Romů v české společnosti zlepšovat,“ vyjádřila se romská poradkyně a pracovnice organizace pro podporu Romů IQ Roma servis Dana Kroková.

Festival Týden romské kultury končí v pátek. „Zajímavým bodem úterka je například ulička předsudků v HaDivadle. Návštěvníci zde projdou temnou chodbou, kde k nim ze všech stran proudí narážky, se kterými se Romové celý život musí potýkat,“ představila část programu pořadatelka Bendová. Ve středu plánují pořadatelé zvelebování částí ulice Bratislavská, ve čtvrtek a v pátek se zájemci mohou zúčastnit divadelního festivalu v Káznici.  

Klíčová slova: Týden romské kultury, Romové, pochod, průvod romské hrdosti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.