10.04.2019 20:42


Týden romské kultury odstartoval průvodem za hrdost. Romové tančili, zpívali a na radnici zavlála romská vlajka

Autor: Vojtěch Dufek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Zmírnit diskriminaci Romů i diskriminaci mezi Romy samotnými. To má za úkol Týden romské kultury, který odstartoval Průvodem za hrdost. S hrdostí má týden kultury pomoci i homosexuálům, kteří jsou často uvnitř konzervativní romské společnosti utlačováni.

Romská vlajka na začátku průvodu

Brno – Bratislavská ulice je pošmourná a šedivá jako většinu dní. Zvukem sbíječek a dalších pracovních strojů se tentokrát prolínají tóny tradičních romských písní. Týden romské kultury začíná Průvodem za romskou hrdost. Zúčastním se ho ze zvědavosti, bez očekávání, ale také bez předsudků.  Přicházím k muzeu Romské kultury přesně, když akce začíná.

Z postávajících skupinek nikdo neví, co má dělat, dokud se neozve hlas jedná z organizátorek udávající pokyn. „Seřaďte se za vlajkou a muzikanty,“ hlásá do megafonu Vanda Klestilová. Průvod se vydává na cestu za policejním vozem, který jej vede. Avizované koňské spřežení chybí. „Pán, který nám měl spřežení zajistit nakonec dostal strach. Kolovala totiž fáma, že proti nám půjde nějaký proti průvod,“ vysvětluje další z organizátorek Ivona Shafaq.

Všichni působí trochu nejistě. Ale s každým ujitým metrem se zdá, že roste chuť účastníků ukázat, kým jsou a jak moc jsou na to hrdí.

Po chvilce jeden ze členů romské kapely Imperio vypíná reprodukovanou hudbu a kapela začíná hrát naživo. Zpívají s ní snad všichni, kteří znají romské texty. Z oken, pod kterými procházíme, vystrkují hlavy další a další lidé. Chtějí vidět, co se děje. Někteří se do průvodu zařazují, jiní ho jen s úsměvem pozorují.

Na křižovatce Bratislavské a Koliště se dav zastavuje a formuje, policejní doprovod zastavuje dopravu. Průvod složený z více jak stovky lidí míří vedlejšími ulicemi na Malinovského náměstí. Zde Romové naplno ukazují, co dovedou.

Děvčata v klasickým romských krojích roztáčí své žluto-červené sukně do rytmů kytary a harmoniky, až jim z toho vypadávají červené růže z vlasů. Chlapci se nechtějí nechat zahanbit a tančí s nimi. „Pojď, neboj se a zpívej,“ předává zpěvák Milan Klempár mikrofon malému chlapci. Ten se nebojí a zpívá. Bohužel mu nerozumím ani slovo, romsky neumím. To však na zážitku neubírá.

Kolem tančících dětí roste kruh diváků, skoro každý kolemjdoucí zastavuje, najdou se i tací, kteří si nezvyklou podívanou natáčí. Toho si všimne i Natálie Javorková. „Dívej se na okolní lidi, každý se zastaví nebo se aspoň usmívá,“ upozorňuje svoji kamarádku, která vystoupení natáčí na mobil.

Z Malinovského náměstí pomaluje pokračujeme přes Náměstí svobody. Průvod ale nezastavuje, a tak směřujeme rovnou k radnici na Dominikánském náměstí, kde už visí romská vlajka. Pod ní se opět tančí a zpívá. Zároveň si většina organizátorů ve výstražných vestách unaveně posedává na okolní lavičky. V jejich tvářích je vidět úleva, že průvod dovedli až sem. „Bylo náročné to zařídit. Ať už zábor, bez kterého bychom průvod nemohli uspořádat, tak vlajku na radnici. Ale je tu víc lidí, něž jsme čekali,“ hodnotí přípravy průvodu Shafaq.

Po pár písničkách se zdá, že i účastníci už toho mají dost. A tak iniciativu přebírají zpět organizátoři. „Pojďte sem k nám, zazpíváme si romskou a českou hymnu,“ vyzívá z vyvýšené zídky Klestilová a předává mikrofon zpět kapele. Romská hymna sklízí velký potlesk stejně jako ta česká v podání Růženy Dvořákové z divadla Husa na provázku.

Po obou hymnách a pár dalších písních si berou slovo opět organizátorky a zvou všechny účastníky na pokračování programu. Při zmínce o promítání filmu Roma boy, který se týká problematiky LGBT v romské komunitě, publikum nejásá, spíše bučí. „Romské komunita je v tomhle strašně konzervativní, když se v ní někdo takový objeví, je diskriminovaný. A to i samotnými Romy, protože je třeba gay,“ vysvětlí po projevu Klestilová. Největší jásot si u publika vysloužila zmínka o Monice Bagárové, která vystoupí na zakončení Romského týdne kultury.

Z Dominikánského náměstí se pokračuje do kina Scala na promítání filmu a taneční vystoupení. To už jde asi jen polovina účastníků průvodu. Nenalákala je ani ochutnávka tradičních romských jídel. Po tanečním vystoupení skupiny Piroš Rouža ve Scale moc lidí nezůstává. Pondělní akci zakončuje film a potlesk značně prořídlého publika. Energie, kterou průvod měl se vytratila, obdobně jako většina účastníků průvodu. Den končí, ale Týden romské kultury teprve začíná.

Klíčová slova: Týden romské kultury, Brno, Romové, Diskriminace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.