27.03.2016 18:30


Twitter slaví desáté výročí, sehrál roli ve světovém dění a změnil pohled na úlohu médií

Autor: Zuzana Pekárková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Příspěvky v délce pod sto čtyřicet znaků hýbou světem již deset let. Sociální síť Twitter, která tento měsíc oslavila výročí, má již více než 300 milionů uživatelů. Mezi ně se řadí i celebrity, vědci, novináři nebo nejvyšší političtí zástupci. Společně v minulosti pomáhali utvářet nejen budoucnost aplikace samotné, ale zásadním způsobem sehráli roli také v klíčových okamžicích světového dění.

Jednoduchá aplikace, která prostřednictvím SMS umožní sdílet krátké zprávy s menší skupinou přátel. Tak si představovala osud Twitteru skupina mladých Američanů, když svůj projekt v březnu roku 2006 zakládala. Jen stěží v té době asi mohli snít o tom, že jeho uživatelé budou již za pár let produkovat půl miliardy příspěvků denně a Twitter se stane platformou pro nejrůznější sociální hnutí a kampaně s celosvětovým dosahem. Nebo že poskytne prostor pro vznik natolik rychlé informační sítě, že jednoho dne donutí tradiční média přehodnotit svoje zaběhlé postupy.

Při příležitosti desátého výročí od založení této aplikace, si proto připomeňme několik zásadních momentů, které formovaly nejen budoucnost Twitteru samotného, ale často i způsob, jakým dnes pohlížíme na informace, jejich aktuálnost a podíl médií i veřejnosti na jejich tvorbě. Okamžiky, které bezpochyby přispěly k rozvoji fenoménů jako jsou občanská žurnalistika či vstup médií na sociální sítě.

První tweet spatřuje světlo světa

21. března 2006 přidává jeden ze zakládajících členů Jack Dorsey historicky první příspěvek do sítě, která v té době nese název “twttr”.

Autor: Twitter/@jack

Zrození hashtagu

O rok později  již navrhuje ve svém příspěvku Chris Messina, jeden z prvních uživatelů Twitteru, vyžívat jednoduchý symbol mřížky (#) k seskupování tweetů do kategorií, což by usnadnilo jejich následné vyhledávání a třídění. Přes velkou počáteční skepsi ze strany zakladatelů se vynález, dnes všem známý pod označením 'hashtag', nečekaně dobře uchytil. A byl to právě on, který v následujících letech umožnil vznik celosvětových sociálních hnutí či informačních sítí, které v mnoha situacích dokázaly svojí rychlostí předčit i tradiční sdělovací prostředky – ať už se jedná o protesty v období Arabského jara nebo o nedávné teroristické útoky v Evropě.

Autor: Twitter/@chrismessina

Zázrak na řece Hudson a začátek #TwitterRevolution

Za revoluční okamžik v historii aplikace se však často považuje rok 2009, kdy na řece Hudson v New Yorku musel nouzově přistát airbus společnosti US Airways. Právě v tento den odkryl Twitter světu svůj dosud nevídaný potenciál, když zde jeden z jeho uživatelů a zároveň přímý svědek nehody Janis Krums sdílel informaci o havárii spolu s fotografiemi jen několik minut po té, co k ní došlo. Jeho fotografie se začaly šířit enormní rychlostí a uživatelé Twitteru se tak poprvé o takto závažné události dozvěděli dříve, než vůbec stihla zareagovat tradiční média.

Autor: Twitter/@jkrums

Útoky v Bostonu

Tento nově objevený potenciál, který dovoluje uživatelům Twitteru šířit a získávat aktuální informace z celého světa často mnohem rychleji, než umožňují jiné komunikační prostředky, od té doby prokázal svoji sílu již několikrát. Při teroristických útocích na maratonu v Bostonu v roce 2013 opět zvládl zprostředkovat první informace o výbuchu jen s několikavteřinovým zpožděním. Na Twitter však tentokrát začínají sázet i tradiční média a lokální deník The Boston Globe tak první zprávy o útocích sdílí jen několik minut po tragédii.

Autor: Twitter/@BostonGlobe

#PorteOuverte – solidární hnutí opouští brány online světa

Hranice možností této sociální sítě se pak znovu o velký kus posunuly po teroristických útocích v Paříži. Tragédie, ke které došlo na podzim, nevyvolala vlnu solidarity pouze v uzavřeném online prostoru, kde lidé z celého světa využívali hashtag #PrayForParis, aby vyjádřili soucit s obětmi útoků a celou Francií, ale dala vzniknout také zcela ojedinělému hnutí, které si kladlo za cíl poskytovat reálnou pomoc přímo v místě, kde byla potřeba. Prostřednictvím hashtagu #PorteOuverte, v překladu "otevřené dveře", nabízeli Pařížané útočiště ve svých vlastních domovech místním i turistům, kteří se zrovna nacházeli v zasažené oblasti a neměli místo, na kterém by mohli v bezpečí přečkat.

Autor: Twitter/@ThomasNigro

Klíčová slova: twitter, média, výročí, Janis Krums, Bostonský maraton, útoky v Paříži

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.