02.05.2020 10:16


Trvale udržitelné oblečení je módou budoucnosti, říká brněnská návrhářka

Autor: Terezie Sekáčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Většina studentů si v dnešní době přivydělává na brigádách. Málokteří ale následují své ambice za každou cenu a zakládají vlastní projekty, které jim možná za pár let změní životy. Jednadvacetiletá studentka marketingu Joanna Santariusová se rozhodla nečekat a své sny si začala plnit založením oděvního projektu Neumělkyně. Mimo to denně prohlubuje znalost svého studijního oboru péčí o sociální sítě brněnského Kabinetu Múz.

Joanna Santariusová před brněnským Kabinetem MÚZ. Zdroj: Archiv Joanny Santariusové

Brno – Tvorbě vlastního projektu Neumělkyně se již více než rok věnuje českotěšínská rodačka Joanna Santariusová. Jejím cílem je především výroba a prodej oblečení z trvale udržitelných materiálů. Kromě svého projektu se v současné době věnuje také studiu marketingu a brand managementu na brněnské Newton College a působí jako správkyně sociálních sítí v Kabinetu Múz.

Proč jste zvolila studium a kariéru právě v Brně?

Na Brně se mi velmi líbí, že není tak neosobní jako Praha. Kromě toho je také největším studentským městem v Česku. Má spoustu možností nejen co se týká studia, ale také pokud jde o kulturní vyžití. 

Již více než rok připravujete vlastní projekt. Mohla byste přiblížit, v čem jeho myšlenka spočívá?

Cílem je propojit příjemné s užitečným, proto je oblečení vyrobené z udržitelných materiálů. Tvořit chci nejprve ze stoprocentní bio bavlny. Náš e-shop a také celý prodej chceme spustit co nejdříve, současná situace nám ale plány poněkud zkomplikovala. Návrhy tvořím pouze já, produkci oblečení pak obstarávají české švadleny. Chtěla jsem mít jistotu, že bude práce odvedena kvalitně a za férových podmínek.

Jak vznikl nápad na založení Neumělkyně?

Dlouho jsem si říkala, že nemám nic na sebe, tak jsem se jednoduše jednoho dne rozhodla, že si oblečení budu šít sama a podle vlastních představ. Výhodou je, že si tak můžu ušít naprosto originální kousek, který budu nosit jen já.

Jak by podle vás měla vypadat ideální cílová skupina projektu?

Měli by to být lidé, kteří mají přehled o aktuální situaci, pokud jde o globální klimatické změny. Samozřejmě chceme mezi lidmi šířit osvětu, ale přesvědčovat celý svět o nutnosti změny mimo jiné konzumního životního stylu se zatím nedaří ani předním světovým aktivistům, natož aby se to dařilo nám. Naší cílovkou jsou také lidé se zálibou v minimalismu a kvalitních materiálech. 

Každoročně se v Brně pořádá festival Brno Design Days. Plánujete se podobné akce v budoucnu také zúčastnit?

Brno Design Days je určitě dobrá možnost, jak prorazit, ale podle mě to není událost organizačně zvládnutá na jedničku. V tomto směru mě určitě mnohem více oslovil pražský Designblok. Loni už jsem měla dokonce vyplněnou přihlášku, kombinace zkouškového období a dvoutýdenní nemoci ale nakonec moji účast nedovolila. 

Myslíte si, že je zakládání podobných projektů pro začínající umělce dobrou zkušeností?

Zkušenost to je dobrá, ovšem pouze v případě, že se do projektu ponoří člověk zcela sám, bez pomoci ostatních. Jedině takto si skutečně vyzkouší, co vše produkce vlastního oblečení obnáší a je poté schopen relevantně zhodnotit, zda ho tato práce skutečně baví, nebo se jeho očekávání od reality lišila.

Jaké jsou podle vás největší klady a zápory podobného podnikání?

Mezi pozitiva bych zařadila především možnost být sama sobě pánem. Jsem tedy svojí nadřízenou a pouze já určuji, co bude nebo nebude součástí Neumělkyně. Samozřejmě zvažuji případné rady či kritiku od svých příbuzných a přátel, ale konečné rozhodnutí je vždy jen na mně. Dále oceňuji time management (plánování práce, pozn. red.), kde se většinou nemusím řídit žádnými termíny. To se ale na druhou stranu může stát i nevýhodou, jelikož s tím jde ruku v ruce také disciplína. Každému se samozřejmě někdy nechce do práce, tady je ale potřeba najít tu správnou míru, aby se nestalo, že se týden nebudu práci věnovat vůbec.

Zkušenosti z Kabinetu jsou pro mě skvělým startem

Kromě studia a přípravy vlastního projektu se také věnujete práci v brněnském Kabinetu Múz. Jak jste se k této práci dostala?

Byla jsem tam s kamarádkou na obědě a jelikož se ztotožňuji jak s prostředím, tak s konceptem, neváhala jsem a zeptala se obsluhy, jestli náhodou nehledají posilu do týmu. A hledali. Sice jsem posílala životopis asi čtyřikrát, než jsem dostala zpětnou vazbu, ale vytrvala jsem a místo nakonec získala. V neposlední řadě jsem taky doufala, že se budu moct zadarmo účastnit koncertů, ale priorita to určitě nebyla.

Můžete popsat svoji cestu Kabinetem od úplného začátku až po současnost?

To je docela vtipný pohled zpátky. Na začátku jsem jen myla nádobí a neuměla ani natočit pivo. Postupem času jsem ale kvalitu své práce zlepšila a všemu se  naučila.  V současné době pracuji na pozici správkyně sociálních sítí. 

Jaké jsou do budoucna vaše cíle?

Co nejvíce se zaměřit na Neumělkyni a bez problémů spustit e-shop. Ráda bych v budoucnu otevřela kamennou prodejnu právě s mým oblečením, pohrávám si i s myšlenkou, že bych prodejnu spojila s kavárnou nebo galerií, abych co nejvíce podpořila výdělečnost projektu. Myslím si, že je zbytečné platit prodejce prakticky hlavně za celodenní stání, když ho můžu naučit připravovat dobrou kávu a případně tak lépe využít jak jeho potenciál, tak potenciál podniku.

Klíčová slova: Brno, móda, oblečení, projekt, rozhovor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

bronik | 02. 05. 2020, 21:01
Terezie opět zazářila! Teď konečně vím, že se i géniové jako paní Santariusová zmáhají se zkouškami jako normální lidé!