09.03.2016 21:33


Trump věří hlavně sám sobě, v ničem jiném si volič jistý být nemůže

Autor: Martin Zíta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

S postupujícím časem a lístky vhozenými do volebních uren během amerických primárek je stále více pravděpodobné, že Republikánskou stranu bude v boji o prezidentské křeslo reprezentovat miliardář Donald Trump. Jeho posledním reálným soupeřem zůstává už jen Ted Cruz.

Úspěch této dvojice ukazuje na mnohé. Američtí občané sympatizující s republikánskými kandidáty hledají silnou osobnost s ostrými lokty, která dá jasně najevo, co je špatně a jak to změnit. Přesně takový Donald Trump v očích svých příznivců je. Neoblomný obchodník, jenž se nebojí pojmenovat věci skutečnými jmény, ať je taková konverzace jakkoliv nepříjemná nebo netaktní.

Plánované uzavření americko-mexické hranice, kterou by Trump obehnal vysokou zdí a ještě by stavební náklady naúčtoval Mexiku, netřeba připomínat. Stejně tak sexistické komentáře mířené na americké novinářky nebo jeho případnou soupeřku Hillary Clinton.

Trump umí být až výjimečně netaktní. Prezidentská kampaň si však nevystačí pouze s populistickými výkřiky o migraci. A v momentech, kdy Trump musí zavést řeč k faktickým záležitostem, naráží. Alespoň v očích nezávislých pozorovatelů - on sám, pochopitelně, své pravdě věří a veškeré pochybnosti záhání tím, že je bohatý a ostatní se pouze snaží špinit jeho jméno.

Čtvrtinová pravda

Stačí si jen lehce posvítit na kult úspěchu, který kolem sebe Donald Trump vybudoval. Jeden mrakodrap vedle druhého s Trumpovým jménem na fasádě, většina z nich mu mimochodem nepatří, vlastní reality show nebo třeba stolní hra pojmenovaná stručně - Trump. Jeho příjmení je nejen v Americe synonymem úspěchu a bohatství. Ale jak se říká, není všechno zlato, co se třpytí. Nikdy jsem nezbankrotoval. Nikdy,” prohlásil kupříkladu během jedné z republikánských debat. Trump zřejmě myslel sám sebe, jelikož od roku 1991 jsou evidovány bankroty čtyř projektů, se kterými byl spojen. Čtyři škobrtnutí za pětadvacet let možná nevypadaji nijak dramaticky, na člověka, který k tomuto kroku nikdy nedospěl, je to ale až příliš.

Podle amerického serveru politifact.com, který hromadí a ověřuje výroky politiků, mluvil Donald Trump v roce 2015 pravdu pouze ve čtyřiadvaceti procentech svých výroků. A nezahálel ani v úvodu nového roku. Davida Dukea neznám, vůbec nic o něm nevím,” odpověděl reportérovi CNN. Jeho otázka se týkala muže, který patřil mezi přední představitele Ku Klux Klanu a vyslovil Trumpovi svou podporu. Stejné konání doporučil svým stoupencům.

Donald Trump

Samozřejmě se může stát, že kandidát na prezidenta nezná každého, kdo se dostal do čela zřejmě světově nejznámější radikální organizace. Ovšem to není Trumpův případ. V minulých letech se k Dukeovi několikrát vyjádřil, obvinil jej z rasismu a označil ho za problém.

Očividné zamlčení této skutečnosti však není to nejhorší, čeho se Trump během onoho rozhovoru dopustil. Na přímou otázku, zda se chce distancovat od podpory, kterou mu Duke vyslovil, nijak nereagoval. Najednou se tedy zdá, že Duke a jeho extremistické názory problém nejsou. To je vcelku závažný obrat v ideologii, které Trump věří.

Trumpův život ve znamení změny

U aktuálního lídra konzervativně smýšlejících Američanů to zase takové překvapení není. Trump, zdá se, nemá se změnou názorů potíže. Jak jinak si vysvětlit, že v uplynulých letech podporoval svobodné rozhodnutí v oblasti interrupce, aby náhle změnil směr a postavil se ostře proti možnosti potratu. Jak jinak si vysvětlit, že člověk bránící práva sexuálních menšin, který vyžadoval důslednější trestání zločinů motivovaných nesnášenlivostí, o pár let později říká “ne” párům stejného pohlaví hlásícím se o možnost sňatku.

Postupně se tak ukazuje, že hlavním problémem Donalda Trumpa – kandidáta na prezidenta – není kampaň plná nesnášenlivých výroků mířících na nejnižší lidské pudy voličů, takovou cestu ostatně nerazí mezi kandidáty sám, ale Donald Trump jako člověk. Neochota ověřit si fakta, neochota uznat chybu, stavění vlastní osoby na piedestal a názory měnící se častěji než březnové počasí. John F. Kennedy kdysi památně pronesl: Neptejte se, co vaše země může udělat pro vás. Zeptejte se, co můžete pro vaši zemi udělat vy.” Amerika musí věřit, že pokud extravagantní podnikanel skutečně vstoupí do Bílého domu,  řekne "ne" všemu, za čím nyní pevně stojí. Nic lepšího ani udělat nemůže.

Klíčová slova: donald trump, volby, prezident, usa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.