07.10.2017 21:06


Triexpert Vokolo príglu: sport, pohoda a pivo

Autor: Vendula Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Maraton na Brněnské přehradě zazářil skvělou atmosférou i kvalitní organizací.

Absolutním vítězem závodu se již počtvrté stal Jiří Homoláč

Brno – Jindy opuštěná loděnice TJ Lodní sporty Brno dnes praská ve švech. I přes nepříjemný studený vítr a občasný déšť se sem hrnou nikdy nekončící davy lidí. Ze všech stran přibíhají rozcvičující se běžci s čísly na zádech, maminky tlačí kočárky a otráveně pokřikují na své neposlušné ratolesti, z loděnice se až na druhý konec přehrady ozývá hlas moderátora a vtíravá popová hudba. A hlavně, všichni mají skvělou náladu.

Za půl hodiny má odstartovat osmý ročník maratonu Triexpert Vokolo príglu, silnice je uzavřená, běžci se začínají řadit na startovní pozice. Moderátor přehnaně pozitivním tónem vykřikuje superlativy a vysvětluje kategorie, ve kterých účastníci budou soutěžit. Trať je dlouhá 14,1 kilometru, start je rozdělený do segmentů označených písmeny A až F. Jako první startují nejrychlejší závodníci v kategorii „ELITE“, ostatní jsou rozřazeni podle věku. Specialitou je kategorie „T“, kde soutěží celé týmy, a to většinou pracovní kolegové.

Ve vzduchu naprosto netypicky téměř nejsou cítit stopy nervozity. Z řad závodníků je slyšet smích a uvolněná konverzace, tváře zdobí úsměvy. „Nepřišel jsem vyhrát, teď už si to spíš užívám. Běžím sedmý ročník, čas se mi pomalu zhoršuje, ale třeba zase jednou natrénuji,“ vypráví jeden z účastníků Ota Fišera. Opodál si závodnice ve středním věku stěžuje na hlad, říkám si, že ji budu muset po závodě najít a zeptat se jí, proč se nenajedla.

Jednotlivé skupiny vybíhají po zaznění výstřelu a publikum se rozprostírá po zbytku areálu. Maraton totiž není jediným zdrojem zábavy, kterou akce zprostředkovává. Doprovodný program zahrnuje atrakce pro děti od střílení z luku po skákací hrad, tombolu, sponzoři závodu tu mají postavené stánky se zbožím, na pódiu po závodu se soutěží o nejlehčího a nejtěžšího závodníka. V první kategorii vítězí se svými dvanácti kilogramy asi tříletá Anežka Odehnalová a odnáší si třicetilitrovou bečku piva.

Postaráno je i o hladové žaludky návštěvníků. Zrovna když procházím kolem voňavého stánku s burgery, míjí mě hladová běžkyně z rána. Hned k ní mířím a ptám se, jak se jí běželo. „Hrozně,“ odpovídá se smíchem, „měla jsem hrozný hlad, takže mi bylo už od začátku zle. Na pátém kilometru jsem si ale dala banán a díky tomu jsem doběhla. Loni jsem byla druhá, letos je to horší. Je moc velké vedro.“ Přitahuji si límec bundy ke krku a chráním kameru před deštěm.  

Vokolo príglu by nebylo Vokolo príglu, kdyby chyběly živoucí běžecké legendy. Jednou z nich je dvojnásobná mistryně světa v běhu na 800 metrů Ludmila Formanová, kterou při vyhlašování výsledků naprosto blokují její fanoušci se svými smartphony a foťáky. Druhou specialitou je výherkyně ve své kategorii Dana Eringerová, která zaběhla čas 1:45:32. V devětasedmdesáti letech.

Kolem čtvrté hodiny končí vyhlašování vítězů závodu a předávání cen z tomboly a dav se hromadně přesouvá na zastávku tramvaje. I když jsem snad v životě neuběhla více než kilometr v kuse, cítím se po dni stráveném na Príglu být jistým způsobem začleněná do komunity účastníků. Paní sedící v tramvaji přede mnou má podobné pocity. "Nechápu, že mě přijali tak snadno. Stačilo se s těmi lidmi vidět jednou, poznávají mě, když se během závodu potkáme, kývnem na sebe a víme, že jsme tu pro sebe," vypráví kamarádce a celá natěšená plánuje svou účast na příštím ročníku maratonu. Za mnou se skupina kamarádů ve sportovních legínách hlasitě směje. Mačkám signalizaci řidiči a vystupuji.

Klíčová slova: maraton, Brno, přehrada, závod, Triexpres

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.