06.03.2020 18:13


Třičtvrtě století od osvobození dostali veteráni medaili za zásluhy

Autor: František Trojan | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Čeští váleční veteráni z druhé světové války byli oceněni medailí za boj s nacisty. Váží si, že se na ně nezapomíná ani po pětasedmdesáti letech.

Ocenění válečných veteránů.

Brno - Bořivoj Sedláček působil za druhé světové války u jugoslávských partizánů. Společně s dalšími jedenácti válečnými veterány z války včera převzal ocenění za boj s nacisty. Ruská federace ho uděluje v Česku ve spolupráci s kraji. Na jihu Moravy letos Rusko celkově ocení padesát veteránů. Na samotný ceremoniál jich dorazilo dvanáct ze šestnácti pozvaných. 

Veterán Sedláček se k partizánům, jak sám říká, přidal náhodou. „Šel jsem ze školy domů a po cestě jsem potkal jednu z brigád. Ptali se mě, proč také nebojuji. Řekl jsem, že se přidám, jenom musím domů pro teplé oblečení. Odpověděli, že mi ho z domova určitě pošlou a ať jdu s nimi rovnou. Doma jsem se ukázal až po válce,“ vyprávěl.

Do Československa se vrátil v roce 1946. Dnes je rád, že si veřejnost na lidi jako on stále vzpomene. „Myslím, že to je správné. Nemělo by se zapomínat na ty, kteří neseděli doma a za své činy zaplatili i svým životem,“ míní Sedláček. 

O nutnosti připomínat si ty, kteří proti nacistům bojovali, hovořil i hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek. „Je nutné připomínat si chyby z let 1938 a 1939, abychom se jim do budoucna vyvarovali. Jsem rád, že jsou lidé ochotni o svých osudech mluvit a předat je další generaci,“ poznamenal Šimek.

Akce k 75. výročí osvobození budou mapovat postup osvobozeneckých vojsk po Jihomoravském kraji. Každé místo bude mít specifickou oslavu s ohledem na to, jak u nich osvobození probíhalo. Vrcholem oslav bude setkání 8. května na Moravském náměstí u památníku osvobození. 

Klíčová slova: Veteráni, druhá světová válka, výročí, osvobození

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.