19.04.2020 16:48


Tři knihy Stephena Kinga, které se vlastního filmu nejspíš nedočkají

Autor: Světlana Nedvědová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Stephen King je americký spisovatel známý jako král hororu nebo mistr strachu. Napsal více než čtyřicet románů, mnohé z nich se dočkaly zfilmování. Mezi nejznámější patří Zelená míle, Vykoupení z věznice Shawshank nebo To. Řada románů se však svého debutu na televizních obrazovkách či filmových plátnech nejspíš nedočká.

O své zkušenosti se King dělí s čtenáři v knize O psaní (Foto: Světlana Nedvědová)

Ne všechny knihy mainského rodáka jsou horory. Spisovateli není cizí ani žánr fantasy, který je spojujícím prvkem následujících třech knih. Ty si fanoušci mohou zatím užít pouze v jejich papírové podobě.

Ostrov Duma Key / Duma Key (2008)

Hlavním postavou je stavař, který po nehodě začal malovat (Foto: Světlana Nedvědová)

Edgar Freemantle měl skvělou kariéru, krásnou ženu, a především obě ruce. Po čelní srážce s jeřábem o vše přišel, ačkoliv jedna ruka mu zůstala. Právě tou kreslí obrazy na ostrově Duma Key, kam se po pobytu v nemocnici přestěhoval. A jsou to dobré obrazy. Jeden by skoro řekl, že jsou živé.

King na začátku čtenářům představuje zlomeného muže, který ztratil vše, co ho dělalo tím, kým celý život byl. Uvažuje o sebevraždě, ale musí s ní chvíli počkat, protože ji chce narafičit jako nehodu. A tak onu chvíli využije k přestěhování se na vzdálený, ale ne neobydlený ostrov, a začne kreslit. Docela normální příběh, jenže jak už to ve vesmíru krále hororu bývá, na ostrově je něco zvláštního. Něco zvláštního a zlého, co nutí Edgara kreslit věci a situace, které se z plátna přenesou do reality. Kniha nabízí už klasickou Kingovu tematiku dobra a zla, jež se v podobně silné míře objevuje v kultovním Osvícení nebo Řbitovu zviřátek.

Hlavní postavy lze spočítat na prstech obou ruk. Protagonistou je samozřejmě Edgar, s nímž se čtenář velmi rychle sžije už jen z toho důvodu, že je kniha napsaná v první osobě. To však neplatí pro krátké mezikapitoly, které jsou pro Kingovy knihy typické a pro Edgarův příběh zásadní. Čtenář může být ze začátku zmatený ze střídání časových linek, a proto je vhodné přečíst Ostrov na jeden zátah. Necelých šest set stran v pevné vazbě někoho možná vyděsí, to by se ale dotyčný v prvé řadě neměl vůbec pouštět do Kinga.

Ostrov se svými písečnými plážemi, kuriozními obyvateli a zlatavými západy slunce totiž skrývá prohnilé jádro. To jakoby čekalo na nadaného jednorukého malíře, pro kterého se každý tah štětcem stává nevyzpytatelným. Ostrov Duma Key je děsuplný román s uvěřitelnými hrdiny a povedeným překladem Lindy Bartoškové. Bartošková do češtiny přeložila i další spisovatelova díla, třeba Pan Mercedes, Pod kupolí nebo Doktor Spánek, které se na filmovém plátně objevily. V loňském roce se o možnosti natočení Duma Key zmínil režisér Taylord Hackford, žádné další informace však dostupné nejsou. Fanoušci tak mohou jen doufat.

Hodnocení: 8/10

Kouzelná skříňka pro Gwendy / Gwendy's Button Box (2018)

Čokoládičky a stříbrné dolary – to vydává kouzelná skříňka malé Gwendy (Foto: Světlana Nedvědová)

Gwendy je dvanáctiletá holčička se zvláštním jménem a obyčejnou nadváhou. Žije v městečku Castle Rock, kde každé ráno vybíhá Sebevražedné schody, aby se té zatracené nadváhy zbavila. Právě tam ji osloví muž s černým kloboukem a dá Gwendy maličkou skříňku. Skříňku zvláštní stejně jako její jméno.

Kouzelná skříňka pro Gwendy je poměrně nedávným výsledkem spolupráce Stephena Kinga a Richarda Chizmara, amerického autora fantasy povídek a novel. Na této útlé knížečce zaujmou čtenáře dvě věci. První z nich je neuvěřitelně podařená obálka, kterou pro české vydání upravil Robin Brichta. Druhým výrazným rysem knihy, také grafickým, je vnitřní úprava textu a doprovodné obrázky. Ano, obrázky. King s Chizmarem totiž napsali pohádku a ta se bez ilustrací obejít nemůže. Pravda, je to veskrze pohádka pro dospělé, děti by si mohly po přečtení odnést kromě ponaučení – nemluvit s cizími lidmi a rozhodně si od nich nic nebrat – také mírné trauma.

Filmové zpracování by u Gwendy mohlo působit rozpačitě a uspěchaně, což by rozbilo kouzlo, které spisovatelé vytvořili. Příběh se odehrává ve slavném městečku Castle Rock, častým a smyšleným dějištěm mnoha Kingových povídek. S hlavní postavou Gwendy se čtenáři setkávají v jejích dvanácti letech a loučí se s ní zhruba o dekádu později. Celých deset let ji doprovází kouzelná skříňka s dvěma páčkami a osmi tlačítky. Páčky vydávají čokoládky, po kterých člověk nemá hlad, a stříbro, které jde velmi dobře prodat. Z tlačítek je obzvlášť lákavé červené. Dokáže totiž splnit jakékoliv přání. A co dělá černé tlačítko? Dává Gwendy do rukou moc nad celým světem. Ale Gwendy je přece hodná dívka a takový dar by nikdy nezneužila. Jenže kolem hodných lidí se často potloukají ti zlí a člověk někdy prostě nemá na vybranou. Zhruba stopadesátistránková novela jde přelouskat za jedno odpoledne, ale jak už to u pohádek bývá, v mysli zůstane na mnohem delší dobu. Nutí totiž čtenáře přemýšlet.

Hodnocení: 9/10

Rose Madder / Rose Madder (2011)

Rose Madder je navzdory svému květinovému názvu pořádně drsným příběhem (Foto: Světlana Nedvědová)

Rosie a Norman jsou spolu už čtrnáct let. Během nich Rosie její manžel jednou znásilnil, jednou ji způsobil potrat a nesčetněkrát ji zbil. Norman je policista a Rosie je přesvědčená, že ji jednoho dne zabije. Potom, co ji připravil o děťátko, je jí to však jedno. Dokud neuvidí malou kapku krve na bělostném prostěradle. Něco v ní přepne a v tu chvíli začíná jednatřicetiletá Rosie znovu žít.

Rose Madder je román, který se od ostatních Kingových děl něčím odlišuje. Co přesně to je, objasňuje autor sám ve své další knize O psaní: Memoáry o řemesle. V ní přiznává, že je Rose Madder vyumělkovaný, příliš škrobený a nijak zvlášť podnětný román. Fanouškům se na této knize nelíbí především míchání žánrů, kdy se do thrilleru přidává nečekané fantasy. Právě tento prvek působí na někoho rušivě a nadbytečně. Na druhou stranu román, který ukazuje, jak se může roky týraná oběť vzepřít svému tyranovi a začít úplně nový život, je v knižním i televizním světě dobře známý.

Příběh psaný z dvou perspektiv, Rosiiny a Normanovy, je směsí napětí, strachu a zloby. Postava Rosie je velmi autentická a nejedna oběť domácího násilí se s ní může ztotožnit. Norman jakožto sadistický a zkorumpovaný policista působí na stránkách knihy v některých chvílích příliš uměle, v jiných naopak velmi skutečně. Bylo by velmi zajímavé vidět Rosiin příběh na obrazovkách, zvlášť pokud by se scenáristé popasovali s fantasy linkou a její protagonistkou. Rose Madder, ženou, jejíž jméno nese i román samotný. Bez ní jde jen o další z thrillerů se vzorcem kočka a myš neboli násilník hledající svou oběť.

Hodnocení: 5/10

Klíčová slova: Stephen King, kniha, recenze

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.