14.04.2018 18:05


Trhy Le Rendez-vous přiblížily Brňanům kulturu frankofonních zemí

Autor: Veronika Sodomová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Alliance Française pořádá již čtyřiadvacátý ročník festivalu frankofonní kultury Bonjour Brno. Ten začal ve čtvrtek 12. dubna a bude trvat až do neděle 22. dubna. Událost je určena nejen francouzsky mluvícím návštěvníkům, ale všem, které frankofonní kultura učarovala, nebo rádi objevují nové věci a poznávají neobvyklé chutě. To vše mohli vyzkoušet na pátečních trzích Le Randez-vous.

Trhy Le Rendez-vous v Brně, foto: Veronika Sodomová

Brno – Víno a sýry výrazných vůní. Přesně tyhle symboly francouzské kuchyně mohli ochutnat návštěvníci trhů Le Rendez-vous, které se konaly v pátek 13. dubna v Místodržitelském paláci Moravské galerie v Brně jako jeden z bodů programu frankofonního festivalu Bonjour Brno. Na trzích byly také stánky se sladkostmi, těstovinami, kávou nebo třeba ústřicemi. Tvořily tak osobitou atmosféru francouzských trhů před Místodržitelským palácem na Moravském náměstí.

U stánků mohli zákazníci potkat francouzské rodilé mluvčí i Čechy. Například Olga Vojtíšková tu nabízela čerstvě připravené lívance ve stánku s názvem Lívancové nebe. „Nápad vytvářet lívance přímo na trzích vznikl asi před dvěma lety. Každý si může vybrat příchuť pode toho, na co má chuť. Máme více variant. Lidi chodí, ale návaly tu nejsou. Až přestane foukat, tak se to ale určitě zlepší,“ řekla Vojtíšková, která se stejně jako ostatní potýkala v páteční dopoledne se silným větrem.

Jen kousek od ní pak nabízela kávu z Ugandy Francouzka Emmanuelle Chauveau. „Kupujeme kávu z Ugandy od místních farmářů a pražíme ji ve Střelici u Brna. Nabízíme ale i sušené ovoce a čokoládu a všechno máme stoprocentně přírodní,“ popsala Chaveau nabídku svého stánku. Nákupem jejích produktů zákazníci podpoří organizaci pomáhající dětem z Ugandy či chráněnou dílnu ve Střelicích, kde mohou pracovat i zdravotně znevýhodnění lidé.

Přímo v místodržitelském paláci si pak mohli přijít na své hlavně dámy. Obchodníci tam nabízeli kosmetiku, módní oblečení či různé doplňky a šperky. K dostání tu však byly i kravaty nebo dřevěné motýlky. Stánky tu měly například firmy Bubibubi Tie, Sluší Ti To nebo Le Petit Joie. Zájemci se tu mohli zúčastnit i workshopů a naučit se například plést francouzský copánek nebo si něco vyšít se Zašívárnou.

„Na trzích mě zaujaly hlavně cupcakes a francouzské sýry. Koupil jsem si hned dva. Byl jsem se podívat i vevnitř, ale zdálo se mi, že tam byl výběr spíš pro dámy,“ popsal svoje dojmy návštěvník trhů Jiří Růžek.

Trhy Le Rendez-Vous vznikly, stejně jako celý festival Bonjour Brno, úplně přirozeně. Alliance Française má ve stanovách, že reprezentuje francouzskou kulturu. Jak jinak to lépe reprezentovat než festivalem?“ řekla dramaturgyně a produkční festivalu Aude Martin. Podobné festivaly pořádají i jiné Alliance Française v Česku, které se nachází v jižních Čechách, Pardubicích, Liberci, Plzni a Ostravě. Jejich festivaly frankofonní kultury se ale pořádají na podzim.

V Česku pak kromě těchto aliancí existuje například Francouzsko-český klub ve Zlíně nebo Francouzský institut v Praze. V Alliance Française se mohou lidé učit francouzsky, udělat si certifikát z jazyka či se něco dozvědět o frankofonní kultuře. Také se mohou zúčastnit různých akcí, jako například každoměsíčního promítání francouzských filmů.

Klíčová slova: Le Rendez-vous, trhy, Moravské náměstí, Místodržitelský palác, Moravská galerie Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.