20.04.2016 17:18


Třeboňský zámek rozkvetl již podesáté

Autor: Michaela Rybová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Desátý ročník výstavy Květinová Třeboň mohli lidé navštívit od 9. do 17. dubna na třeboňském zámku. Prohlídky obohacené výstavou květinových vazeb se letos nesly v duchu Amarylis a patchwork. Pořadatelé zkombinovali kytice z amarylisů a tulipánů se speciální textilní technikou spočívající v sešívání kousků látek. Minulou sobotu výstavu doplnil také první letošní městský trh na třeboňském Masarykově náměstí.

Třeboň – Výstavu květinových vazeb si mohli návštěvníci prohlédnout od předminulého víkendu do minulé neděle ve schwarzenberských interiérech třeboňského zámku. Výstava se konala již podesáté a letošní ročník pořadatelé věnovali květinovým vazbám z amarylisů a patchworku, textilní technice, při níž se sešívají malé a různě barevné kousky látek tak, aby vytvořily geometrické vzory. Zájemci měli možnost koupit si patchworkové dekorace a cibulky vystavovaných květin v zámecké konírně a galerii.

Program si pořadatelé připravili i pro mladší návštěvníky. Ve sklepení si mohli zájemci prohlédnout expozice jihočeských vodníků a nadpřirozených bytostí z erbů evropské šlechty. Na minulý víkend připadly také oslavy Mezinárodního dne památek. V sobotu a neděli tak mohli lidé použít vstupenku z výstavy k bezplatné prohlídce některé další jihočeské pamětihodnosti.

Květinové vazby z amarylisů kombinované s patchworkovými dekoracemi a historickými šaty na zámku Třeboň, Autor: Michaela RybováSamotnou výstavu nakonec navštívily desítky lidí. „Na třeboňské květinové výstavě jsem již potřetí, vazbám z květů se věnuji několik let na amatérské úrovni, takže jsem přijela načerpat inspiraci. Na minulých ročnících mě nadchla hezky provedená kombinace květů amarylisů se sklem a proutím. Vyrazila jsem proto i na patchwork. Příjemně mě překvapilo, že je výstava prodejní, takže si domů odnesu originální kabelku,“ řekla návštěvnice výstavy Markéta Kristková.

Dále mohli lidé také navštívit první letošní městský trh na třeboňském Masarykově náměstí, který se nesl v duchu příprav na nadcházející zahrádkářskou sezonu. Návštěvníci si tam měli možnost koupit sazenice květin a keříků, ovocné i okrasné stromky nebo zahradnické pomůcky a proutěné výrobky. Nouze nebyla také o stánky s domácími potravinami a ručně vyrobeným oblečením a šperky.

Květinové vazby z amarylisů kombinované s patchworkovými dekoracemi u vchodu do Třeboňského zámku, Autor: Michaela RybováPodle majitele stánku s květinami Tomáše Lence mají lidé čím dál tím větší zájem o domácí pěstování rostlin. „Dříve si lidé chodili pro již vypěstované bylinky a rozkvetlé květináče, ale dnes si koupí spíše cibulku nebo semínko a chtějí si rostlinky vypěstovat sami,“ uvedl Lenc. Jeho slova potvrdila i prodavačka Iva Svobodová ve vedlejším krámku. „Náš ateliér nabízí sady na zhotovení ručně šitých flanelových panenek nebo skřítků a jejich obliba v poslední době stoupá. Myslím si, že je to tím, jak se v lidech probouzí touha něco tvořit, nechat v něčem svůj vlastní odraz,“ dodala Svobodová.  

Součástí výstavy a trhu byl po celou sobotu bohatý doprovodný program. Návštěvníci, kteří se chtěli přenést do časů třeboňské šlechty, se mohli zapojit do vystoupení souboru historických tanců na zámeckém nádvoří, nebo si poslechnout koncert středověké hudby. Ukázky květinových aranžmá a vazeb vznikaly pod rukama předních českých floristů Hany Kindelmannové Šebestové, Kláry Franc Vavříkové a Jaromíra Kokeše, kteří svými výrobky ozdobili třeboňskou radniční věž. Nechyběla ani soutěž ve vázání kytic, které se zúčastnily studentky českobudějovického zahradnického učiliště. Zkrátka nepřišly ani děti. Pro ně si členové Spolku třeboňského loutkového divadla připravili představení Naše krásná zahrádka.

Klíčová slova: zámek Třeboň, květinové vazby, třeboňské trhy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.