02.05.2014 11:34


Trávník versus plevel: Radosti zahradních prací

Autor: Gabrielová Andrea | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Sluníčko svítí, ptáčci zpívají, kdeco kvete… Země se probouzí po zimě a s otevřenou náručí vítá první nesmělé paprsky, jimiž jaro oznamuje, že se ujalo své vlády. Každý, vyjma alergiků, se raduje a s okouzleným úsměvem sleduje rozkvétající zahrádku. Zahrádka, to je ten kámen úrazu.

V mém případě zahrada. Velká a plná záhonků na zeleninu, záhonků na ovoce, záhonků na okrasné květiny, záhonků na záhonky! A také metry a metry trávníku, kde místy roste více plevele než trávy samotné.

Ach ano, už vás jistě napadá, co je důvodem mého kyselého tónu. Každý, kdo vlastní více než dva metry zahrádky před domem, má jaro neodmyslitelně spojeno s radostmi, jež skýtají rozmanité druhy zahradní práce. Svítí slunce, je teplo, zima, prší, fouká? Co naplat, jarní práce nepočkají do příštího týdne, musí se to udělat teď hned a včera bylo pozdě. Když paní domu (respektive zahrady) zavelí, všichni se vrháme do roboty. A že je toho na výběr víc než dost!Andrea Gabrielová

Po zimě je potřeba pohrabat listí, na které jste se na podzim vykašlali a ono pod nánosem sněhu (letos? Haha) zetlelo a vytvořilo v trávě pozoruhodné černé fleky roztahující se pod inkriminovaným listnatým stromem. Tato činnost spojená s následným okopáváním ztuhlé zeminy, setím a ušlapáváním právě nasazených travnatých semínek se neobejde bez kritických řečí, že jste to měli přece udělat před zimou. Pak by v trávě nebyly žádné fleky, nemuselo by se kupovat osivo a tomuto všemu byste se vyhnuli… Ale když už jste v tom, tak můžete podset i jiné skvrny, vzniklé záhadným působením mimozemských sil. Víte, co myslím. Takové to, jak se po zimě místo krásného trávníku objeví flekatá země plná míst, z nichž se travní osetí rozhodlo emigrovat. Beztak jsou v tom ufouni, kruhy v obilí je už přestaly bavit.

Živý plot je příliš živý, za použití moderní mutace mačety se musí usměrnit ve svém růstu a zkrátit na přijatelnou velikost. Květiny, které jste loni zasadili na jedno místo, se tam letos už nehodí, je nutné je vyrýt a přesadit. Místa, kde se trávník rozhodl zůstat, je třeba posekat sekačkou a opět vnutit přírodě správný tvar a výšku. Aby se o těchto kusech zelené plochy dalo hovořit jako o trávníku, musíte svést nelítostný boj se všemi plevely, které nemilosrdně atakovaly nebohá stébla trávy. Všechny husí nohy, pampelišky a asi milion dalších druhů nehodných rostlinek jste nuceni vyrvat. Mimochodem, s čistýma rukama se na jaro můžete rozloučit.

A to jsem se ještě nezmínila o oněch záhoncích. Záhon, slovo, které s sebou přináší nebezpečné negativní konotace spojené s jiným nepříjemným slovem, a to práce. Spousta práce. Domácí rajčátka, okurečky, papričky, a dokonce ani hrášek nevyrostou sami od sebe. Lán země, který místo poslušné hnědé barvy na sebe vzal plevelité zelené odění musíte porýt. Rýčem, ošklivý to nástroj. Nejlépe, když rodině slouží už dvacet let a o případné ostrosti nemůže být ani řeč. Symfonii rýče, motyky a hrábí doplní již zmíněné ručičky a za doprovodu ptačího štěbetání můžete po hodinách dřiny sadit první sazenice.   

A krasojízda pokračuje. Ostříhat, okopat, pohrabat, vytrhat… S každým jednotlivým komponentem zahrádky je nutno něco udělat, aby ve finální fázi bylo vše tak, jak má být. Pak si můžete pohodlně sednout a dívat se na tu krásu. Tedy jen do doby, než trávník v teplém deštivém počasí jako zázrakem přes noc vyroste o deset centimetrů. Vrrr, startujete sekačku a vše může začít zase nanovo. 

Aby to těm panelákovým nebylo líto, i vaše pokojové rostliny se musí čas od času přesadit.  

Klíčová slova: práce na zahradě, zahrádkaření, jaro,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.