06.03.2018 14:47


Tradiční význam Mezinárodního dne žen se mění, shodují se studenti

Autor: Maryia Tkach | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Před sto lety vznikl svátek, který dnes ve společnosti známe jako Mezinárodní den žen. Ve středu 8. března tento den bude slavit výročí sto deset let. Význam tohoto dne se v průběhu dějin již mnohokrát změnil. Každý chápe tento den odlišně v závislosti na tradicích. Mladší generace tento den chápe jinak než ti starší. Nicméně jsou to právě jejich názory, které budou rozhovat o budoucím významu tohoto dne, který každý slaví po svém.

Brno - 8. března slavíme mezinárodně uznávaný svátek, který měl původně symbolizovat den solidarity mezi ženami v boji o svá práva. Dnes se tento význam ve společnosti ztratil, v době socialismu byl tento symbol spojen spíše s politickým socialistickým hnutím. Moderní význam není zcela jednoznačný. Někdo si tento den spojuje se Dnem matek, jako třeba studentka Tereza Kráčmarová.

Gabriela Kalistová, 20 let, studentka psychologie, Uherské Hradiště

Nevím přesně do kdy se tento svátek slaví, ale myslím si, že dneska to nemá už původní význam. V době, kdy ženy byly utlačovány a nemohli ani volit, tento den byl možná aktuálnější. Dneska ten přístup je víceméně rovnocenný, i když ne ve všech oblastech. Myslím, že Mezinárodní den žen je hezká připomínka o tom, že to vždycky nebylo takový, jaký to je dnes. 

 

 

 

 

 

Tereza Kráčmarová, 20 let, studentka žurnalistiky a politologie, Lázně Bělohrad

Já osobně ho nijak neslavím. Ale beru to spíš jako další důvod jak udělat něco hezkého pro ženy v mým okolí a dát najevo že je mám ráda. Pro mě je to spíš jako druhý Den matek, akorát s tím, že můžu obdarovat i své sestry.

 

 

 

 

 

 

Veronika Nouzová, 25 let, studentka psychologie, Praha

Myslím si, že v dnešní době význam Mezinárodního dne žen je jiný, než to bylo v době, kdy se ten svátek začínal slavit. Některé ženy mají k tomu takový postoj, že se o všechno musí postarat muži. Já osobně to tak nevidím, ani nečekám že mi někdo v ten den dá kytku. Takže Mezinárodní den žen nijak zvlášť neslavím. 

 

 

 

 

 

Petr Hodina, 20 let, student žurnalistiky a sociální antropologie, Žatec

Já si hodně vážím žen a mám je rád, ale pro mě tento den není ničím významný. Neberu to ani jako Den matek, jelikož dokonce ani nevím, kdy se přesně Mezinárodní den žen slaví. Hodně by mě potěšilo, jestli by se tento den slavil jako státní svátek a měli bychom jeden den volna navíc.

 

 

 

 

 

 

Štěpan Vojtěch,20 let, student psychologie, Brno

Úplně nevím, na který to připadá datum, ale obecně asi ty mezinárodní svátky mají připomenout určité věci, které jsou pro nás důležité nebo aspoň by takové měly být. Podle mě se tento svátek slaví v souvislosti se ženskými právy. Takže si myslím, že na tom není nic špatného, i když já to nijak výrazně neoslavuji.

Klíčová slova: Mezinárodní den žen, anketa, MDŽ

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.