26.04.2015 21:33


Tohle by se za komunistů nestalo

Autor: Michaela Vařeková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Naučila jsem se v zájmu ochrany duševní pohody, psychického zdraví a především víry v lidský rozum nečíst diskuze pod články o nezaměstnanosti, důchodových reformách, bankovních poplatcích a Davidu Rathovi. Časem jsem vypozorovala, že jsou rizikovým teritoriem pro výskyt různých forem výroku ,,tohle by se za komunistů nikdy nestalo". Po neuváženém nahlédnutí do diskuze se mi databáze toho, co by se v době minulého režimu stát nemohlo, dnes opět rozrostla. O zemětřesení v Nepálu. 

Michaela Vařeková Paradoxní je, že onen skvost, jehož existenci jsem naznačila výše, jsem původně číst nechtěla. Náhod, kterých k tomu vedlo, je několik. Zaprvé, toho času tráví skupina mých čtyř kamarádů v Nepálu čtrnáct dnů turistikou. Nejprve plánovali třítýdenní pobyt v Indii, ale náhoda tomu chtěla, že se na poslední chvíli rozhodli zamířit severněji. Nepálem od půli týdne zmítají zemětřesení, která mají na svědomí už přes dva tisíce mrtvých. Není tomu tedy náhodou, že rodiny těchto Čechů a jejich přátelé, mezi něž se také počítám, měli obavy. Zvlášť tehdy, když se od čtvrtka nikdo nikomu neozval. Až dnes. Jedna z maminek obdržela od svého syna zprávu, v níž dával vědět, že jsou všichni živí a zdraví a ať zprávu pošle dál co nejvíce lidem. Tak jsem se dozvěděla, že jsou moji kamarádi naživu.

Jako malé bezvýznamné díky za to, že jsou v pořádku, a také proto, že mně malá pomoc neublíží, kdežto nepálským obyvatelům pomůže, jsem se snažila na internetu vyhledat účet, na který bych mohla poslat peníze. Omylem jsem přitom vstoupila do internetové diskuze na nejmenovaném serveru. Bývala bych ji ihned opustila, kdyby mě do očí nepraštilo známé slovo na ,,k" a nezmocnila se mě zlá předtucha toho, že vím, oč tu běží. Jakási žena, která se ocitla ve stejné situaci jako matka mého kamaráda, v diskuzi psala, že má v Nepálu syna. Několik dnů o něm prý neslyšela, ale naštěstí se mu nic nestalo. Pod jejím příspěvkem se objevil komentář následujícího znění: Dobře jim tak a všem v Nepálu. Tohle by se za komunistů nestalo, protože by o tom nikdo nepsal a byl by klid.

Autor si osvojil něco z železné logiky, jež mě skutečně odzbrojila. Pokud si úvahy pisatele vykládám správně, znamená to, že všichni lidé v Nepálu si do jednoho zaslouží zemětřesení, protože v Česku již nemáme komunistický režim. Co víc, kdybychom o zemětřesení nepsali, jakoby vlastně žádné nebylo. Poslala jsem peníze a zpytuji svědomí za sebe a za všechny již hotové novináře, kteří o zemětřesení v Nepálu napsali a napíší. To kvůli nám stupnice Richterovy škály tak neúprosně narostla.

Selekce internetových diskuzí zřejmě nestačí. Jestliže chci přežít, musím je ze svého mikrokosmu vytlačit úplně.

Klíčová slova: internet, diskuze, zemětřesení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.