15.04.2020 21:09


To, čemu se věnuji, mi nijak neškodí ani neubližuje, říká Petr Malý z Hare Krišna

Autor: Alžběta Cutáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Oranžová barva na oblečení, zlatě vymalovaný ornament na čele. Členové hnutí Hare Krišna jsou typičtí svým zevnějškem. Všechny je spojuje víra v boha Krišnu a převtělování duší. Jedním ze stoupenců tohoto náboženského spolku je Petr Malý. Rozpovídal se o svém vstupu do komunity i o tom, jak ji ovlivňuje současná pandemická situace.

Petr Malý v tradičním obleku (Foto: Petr Malý)

BRNO
 – Petr Malý je jedním z bhakta neboli žáků oddaných Krišnovi, jak se nazývají stoupenci náboženské společnosti Hare Krišna. Ve svém volném čase zpívá mantry, pobývá v chrámu, poslouchá hudbu nebo čte. Pracuje jako kuchař ve vegetariánské restauraci na pražských Vinohradech. Za svůj osobní cíl si položil ukázat lidem, že i vegetariánská strava může být pestrá a lahodná.

Jak jste se k hnutí Hare Krišna dostal?

Jednoho dne jsem cestoval pražskou hromadnou dopravou a v metru potkal mnichy oddané Hare Krišna. Zastavili mě, abychom chvilku hovořili. To, co říkali, mi bylo sympatické, a tak mi za drobný příspěvek věnovali jednu z knih. Napsal ji Šríla Prabhupáda, zakladatel mezinárodní organizace pro vědomí Krišny známé pod zkratkou ISKCON (International Society for Krishna Consciousness, pozn. red.). Já si ji doma přečetl a v tu chvíli jsem věděl, že tohle je ten směr a učení, které mě zajímá. Kniha se jmenuje Vědecké poznání duše.

Jak dlouho už u hnutí působíte?

Mezi oddanými Krišnovi se aktivněji pohybuji necelé dva roky, ale o hnutí jsem se dozvěděl už dříve. Dělám různé služby, zúčastňuji se akcí, přednášek, oslav a chrámových aktivit. Pracuji i v jedné z našich restaurací. Zasvěcení a získání duchovního jména mě ale ještě čeká.

Co pro vás znamená být součástí Hare Krišna?

Pro mě to znamená příjemné vědomí, že mám smysl života, směr, který mě zajímá a naplňuje, a spousty dobrých přátel, a tudíž zázemí, kde se cítím skvěle. Být členem hnutí neznamená být někde zaregistrovaný či platit nějaké poplatky. Vše je dobrovolné a záleží na každém jedinci, zda přispěje na chod chrámu a podobně.

Změnil se vám život po praktické stránce?

Jsem profesionální kuchař, což může být pro vegetariána kvůli práci s masem dost komplikované. Naštěstí jsem dostal od jednoho z oddaných Krišnovi nabídku pracovat v jeho vegetariánské restauraci. Tím jsem se osvobodil od práce s masem. Mohu tak dál rozvíjet svou duchovní cestu. Protože jsem přestal jíst maso, cítím se teď mnohem lépe jak fyzicky, tak hlavně duševně.

Reaguje vaše okolí na novou volbu oblečení?

Jsem mile překvapen, jak to okolí vnímá, když mě vidí v našem tradičním mužském oblečení dhotí (řasená bederní rouška, pozn. red.) a kurtě (typ košile bez límečku, pozn. red.), případně čadaru (typ šátku, pozn. red.). Pár hlupáků, co mají tendenci posmívat se, najdete všude na světě, ale většina lidí to naopak vnímá kladně.

Změnila se vám náplň dne?

Pokud mám volný den, zajdu rád do chrámu anebo do ulic Prahy zpívat s ostatními mantry kolemjdoucím lidem a turistům. Momentálně se věnuji hlavně vymýšlení a skladbě nových receptů do své první kuchařské knihy. Snažím se motivovat a inspirovat lidi, aby věděli, že být vegetarián či vegan neznamená jíst nudná a obyčejná jídla. Naopak se jedná o jídla chutná, zajímavá, lákavá pro oko. Jídlo je hlavně zbavené karmy (myšlenka, že každé jednání má svůj následek, pozn. red.).

Jak se jídlo zbaví karmy?

Jídlo se jí zbaví díky tomu, že naše mysl se při vaření soustředí a myslí na Krišnu. Vaříme to s láskou pro něj. Jako vděk, že díky němu máme co jíst. A on nám jídlo, které mu nabídneme, promění v takzvaný prasádám, což v překladu znamená boží milost, jídlo očištěné od karmy.

Jakým způsobem na vstup do komunity reagovali vaši přátelé a okolí?

Pokud je rodina opravdovou rodinou a přátelé přáteli, tak vás budou vždy brát takového, jaký jste. Tím spíš, když vidí, že neděláte nic špatného. A okolí reaguje různě. Většinou kladně.

A vaše rodina?

Má rodina už znala pár oddaných Krišnovi z dřívějška, když jsem byl ještě malé děcko. Tím pádem měla potřebné informace a lépe se orientovala ve změnách, co u mě probíhaly. Jsem dospělý člověk a to, čemu se věnuji, mi nijak neškodí, neubližuje. Naopak. Přestal jsem díky tomu pít alkohol a začal žít zdravěji, tudíž o mě nemusí mít obavy.

Jak byste běžně slavili velikonoční svátky?

Máme své svátky, které rádi a patřičně oslavujeme. Mezi nimi Kršna Džanmáštamí, který je dnem narození pána Krišny, osmé boží inkarnace. Nebo třeba festival Rathajátrá, festival alegorických vozů.

A křesťanské svátky vnímáte jak?

Vánoce a Velikonoce respektujeme z úcty k panu Ježíši Kristu, ale nejsou pro nás na prvním místě, i když je také slavíme. Já osobně Velikonoce nikdy moc neslavil ani předtím, a tak nemám nějaké rituály. Vánoce slavíme podobně jak běžní lidé. V kruhu rodinném s lidmi, které máme rádi. Co se týče slavnostního jídla, tak vynecháme maso a alkohol a dáme si, co má kdo rád.

Chybí vám setkávání?

Ano, velmi. Člověk má teď tendenci pustnout jak fyzicky, tak psychicky. Vždy je lepší, když má možnost setkávat se s ostatními oddanými. V naší společnosti se navzájem motivujeme, inspirujeme a doplňujeme. Proto je důležité se scházet a sdílet společné.

Jak si krátíte čas v době sociální izolace?

Čas si nekrátím, ten prevít hrozně utíká a klidně bych bral, aby dny byly delší. Věnuji se vaření, vymýšlím nové recepty a pracuji na kuchařské knize. Poslouchám hudbu, čtu a spím. Spánek mám rád.

Plánujete oslavit konec karantény?

Sejdeme se s přáteli a oslavíme to zpěvem, hraním na hudební nástroje a tancem pro potěšení Krišny. Na závěr si dáme chutný prasádám a půjdeme ven na čerstvý vzduch.

Klíčová slova: náboženství, Hare Krišna, duchovno, reinkarnace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.