17.11.2020 19:15


Titanic na vlastní oči. Od příštího roku se k vraku bude moci vydat i veřejnost

Autor: Eliška Pavlasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Je to už více než sto let, co tenkrát největší parník na světě klesl až na samé dno Atlantického oceánu. Od té doby ho veřejnost mohla vidět pouze na fotografiích. To se ale od léta příštího roku změní. K ponořenému vraku Titanicu, který je potopený pět set kilomatrů od břehů kanadského Newfoundlandu, se budou moci po boku vědců vypravit o obyčejní lidé.

Titanik, zdroj: archiv pixabay.com

Brno – Expedice k potopenému nejznámějšímu zaocenánskému parníku budou v roce 2021 dostupné i pro veřejnost. Prohlédnout si nejslavnější vrak, který leží na dně Atlantiku pět set kilometrů od kanadského Newfoundlandu už od roku 1912, ale vyjde draho. Cena výpravy pro jednoho člověka se bude pohybovat v řádech milionů korun.

Primárně budou výpravy organizovány pro vědecké účely. Odborníci budou za pomoci nenovějších technologií shromažďovat video záznamy, aby dokázali objektivně posoudit stav lodi. Cílem bude vytvořit detailní 3D model parníku. „Od roku 2021 začneme sérii týdenních misí k vraku Titanicu. Vzhledem k velikosti lodi bude k úplnému zdokumentování zapotřebí několik misí prováděných během několika let,“ uvedla na svém webu společnost OceanGate Expeditions, která bude ponory organizovat. Misí bude příští léto celkem šest, další by se měly uskutečnit v roce 2022.

Počet míst pro veřejnost je limitovaný. Uchazeči proto musí projít výběrovým řízením. „Jsem fanouškem Titanicu, když jsem o výpravě slyšela, tak jsem se ze zvědavosti koukla, jaké jsou podmínky účasti ponoru k vraku. Je potřeba vyplnit přihlášku, poté absolvovat online pohovor. Úspěšní uchazeči pak obdrží nabídku a smlouvu. Pokud všechno proběhne v pořádku, tak je potřeba už jen potvrdit účast,“ popsala třiapadesátiletá obdivovatelka Titanicu Yvona Benešová. Samotný úspěch ve výběrovém řízení ale nestačí. Účastníci si za expedici zaplatí, a to v přepočtu téměř tři miliony korun.

Cena ponoru dosahuje tak vysokých částek nejen kvůli finanční náročnosti celé expedice, ale také kvůli své originalitě. K vraku Titanicu se, za uplynulých více než sto let, mělo možnost podívat jen velmi malé množství lidí. „Více lidí v rámci jednoho dne zdolalo vrchol Mount Everestu, než kdy vidělo Titanic,“ řekl pro britský deník Mirror šéf společnosti OceanGate Expeditions Stockton Rush.

Klíčová slova: Titanic, expedice, vrak, ponor, výprava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.