24.03.2016 08:27


Těžký život raw vegana

Autor: Michaela Černá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

V poslední době je velká móda dodržovat speciální stravovací režim. Je to vlastně takový paradox. V dobách, kdy je k dostání vše, na co si vzpomeneme, přibývá pořád více těch, kteří toho spoustu odmítají. Někteří nechtějí jíst maso či živočišné výrobky, jiní zase cokoliv s obsahem lepku a další nepozřou nic, co prošlo tepelnou úpravou.

Michaela Černá. Foto: Hana DrahokoupilováNic se nemá přehánět. Jíst se má všechno. Kdo tohle od své babičky alespoň jednou neslyšel? A babičky to s námi myslí dobře. Vždycky to tak bylo.

Poslední dobou je mezi námi pořád více takových, kteří se heslem „nic se nemá přehánět“ rozhodně neřídí. Spíše naopak. Říkají si raw vegani a jedí jen to, co je zelené a syrové. Vše může být zpracováváno v teplotě maximálně do 42 stupňů, to asi pro případ, že bude velké horko. Ale co se stane, budou-li v létě extrémní teploty, které onu magickou hranici přesáhnou? Všechny potraviny vyhází, zasadí nová semínka a počkají, až jim vyroste něco k jídlu? Lidé s těmito návyky do běžných restaurací nesmí, to je jasné. A co třeba nakupování v supermarketech? Ovoce a zeleniny je tam mraky, jenže nikdy nevíte, jak se s potravinami zacházelo. Například hroznové víno. Je zelené, je syrové. Ale! Nebylo vystavenou příliš silnému slunečnímu záření, tedy nepovolené teplotě? Není to jednoduché. Prý je to však to nejlepší, co můžeme pro své tělo udělat. Dříve, než se lidé naučili používat oheň a chytat zvěř, také jedli jen to, co někde vyrostlo, tedy jen to, co je zelené a syrové. Až v dobách přebytku snědli vše, co potkali. A aby si to obhájili, začali tvrdit, že „jíst se má všechno.“

Raw vegani zapomínají na důležitý detail. V dobách „před ohněm“ lidé umírali ve velmi nízkém věku. V dobách „s ohněm“ se délka života začala prodlužovat. Samozřejmě zde hrají roli i jiné faktory. Ale podívejme se na své babičky, jedí všechno a mají tuhý kořínek. Že by opravdu platilo na každém šprochu, pravdy trochu?

Klíčová slova: raw vegan

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.