17.05.2018 17:39


Teplé jaro lidem znepříjemňuje sluneční alergie

Autor: Jan Kuchta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Sluneční alergie nebo sluneční kopřivka přichází s prvními slunečnými dny a ustává, když se kůže slunečnímu svitu přizpůsobí. Řadě lidí tato imunitní reakce každoročně znepříjemňuje jarní období.  Alergologové ji označují za pseudo-alergii, ale předepisují na potlačení jejích příznaků běžné léky na alergii. 

Kopřivka, foto: mojezdravi.cz

Brno –  Martinovi je dvacet tři let a s vyrážkou způsobenou slunečním zářením se potýká od svých třinácti. V jeho rodině jí přitom nikdo jiný netrpí. Proti projevům mu nejvíce pomáhají léky na alergii a opalovací krémy s vysokým UV filtrem.

„Vyrážku dostávám vždy na jaře, když začne více svítit slunce. Pak během dvou týdnů obvykle úplně vymizí. Časem si tělo vybuduje nějakou imunitu a člověk se po zbytek sezóny při nejhorším normálně spálí,“ říká Martin, „Zvláštní je, že každý rok to ale začíná na novo, než si tělo znovu zvykne,“ zamýšlí se.

Podle odborníků alergie na slunce jako taková neexistuje, protože samotné sluneční záření není alergen. Označují ji proto za nepravou nebo pseudo-alergii. Sluneční, konkrétně UV, záření totiž v kůži pouze vyvolává takzvanou fotochemickou reakci.

„Tato reakce mimo jiné uvolňuje látku histamin. Ta se v těle tvoří i při alergické reakci a je zodpovědná za její projevy. Proto jsou příznaky této pseudo-alergie podobné jako u běžných alergií a u pacientů předepisujeme antihistaminika, tedy klasické léky na alergii,“ dodává brněnský alergolog Karel Mayer.

Počet lidí s alergickou reakcí na slunce stoupá spolu se zvýšenou intenzitou slunečního záření. Účinná léčba na tuto imunitní reakci zatím neexistuje, dají se pouze tlumit její příznaky. Příčinou mohou být některé druhy léků, strava, ale i genetika. Odborníci doporučují kůži postupně přivykat slunečním paprskům, ale poté se jim vyhýbat, když se kožní projevy objeví.

Klíčová slova: sluneční alergie, alergie, slunce,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.