12.03.2018 18:08


Téměř polovina lidí trpících zeleným zákalem o své nemoci neví

Autor: Jana Blahošová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zeleným zákalem, trpí až šedesát milionů lidí, přičemž až polovina o své nemoci neví. Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně dnes proto pořádala šestý ročník Den zeleného zákalu. Zájemci mohli podstoupit bezplatné vyšetření zraku, čehož využila necelá stovka lidí. Nemocnice tak chtěla upozornit na onemocnění zeleným zákalem neboli glaukomem, což je i cílem Světového týdne zeleného zákalu, který je letos vyhlášen od 11. do 17. března. 

Fakultní nemocnice u svaté Anny pořádala glaukomový den. Foto: Jana Blahošová

Brno – Bezplatné vyšetření zraku dnes mohli zájemci podstoupit ve Fakultní nemocnici u sv. Anny od 8:00 do 14:00. Glaukomový den zaměřený na prevenci zeleného zákalu pořádala nemocnice po šesté. Akce je součástí Glaukomového týdne, který se snaží hlavně rozšířit povědomí o této nemoci, která je hlavní příčinou nevratné slepoty na celém světě. V současnosti totiž osleplo následkem glaukomu 4,5 milionu lidí z celého světa. Jedná se o společný projekt Světové glaukomové asociace a Světové asociace pacientů s glaukomem. 

Zeleným zákalem trpí přibližně 60 milionů lidi na celém světě, přičemž až polovina o své nemoci neví. "Nemocní zpočátku nemají žádné subjektivní potíže, chodí po světě s lehce vyšším nitroočním tlakem, který postupně způsobuje odumírání nervových vláken. To však není nic bolestivého," uvedla oční lékařka ve svatoannenské nemocnici Tereza Haklová. Proto se také glaukomu říká tichý zloděj zraku. Pacient může ztratit téměř polovinu zraku, než si něčeho všimne.

Nejčastěji právě zvýšený nitrooční tlak způsobuje ztrátu zraku. Působí na zrakový nerv, který spojuje oko a mozek. Odumírání nervu způsobuje zúžení zorného pole, takže pacient postupně ztrácí periferní vidění. "Centrální vidění do dálky i do blízka je zpočátku dobré. Tím, že se zorná pole očí překrývají, si pacient často nevšimne, že se něco děje. Lidé dost často přicházejí až později s tím, že vidí trubicovitě, jako by přes ruličku toaletního papíru. To je typická známka pokročilého zeleného zákalu," vysvětlila Haklová.

Lékaři upozorňují na nutnost pravidelného vyšetření zraku. "Každoroční vyšetření proti glaukomu doporučujeme jednou ročně všem lidem nad čtyřicet let, zejména pokud se glaukom vyskytuje v rodině" řekl primář Oddělení očních nemocí a optometrie svatoanenské nemocnice Lubomír Hanák. Zelený zákal je multifaktoriální onemocnění a dědičnost v něm hraje velkou roli. Dalšími faktory je například prostředí, ve kterém člověk žije. Nicméně nejedná se jen o onemocnění starších lidí, glaukom se může objevit jak u dětí, tak mladistvých. "Mladí krátkozrací muži mívají často pigmentový zelený zákal, který začíná v dřívějším věku. Existují i dětské formy glaukomu nebo zákal u mladistvých," upozornila Haklová.

Zelený zákal je nevyléčitelnou chorobou. To, co napáchá za škody se již nedá vrátit do původního stavu. Lékaři však dokáží nemoc zpomalit nebo dokonce zastavit. Nejběžnější léčbou je pravidelné kapání očních kapek, které snižují nitrooční tlak. V případě, že tato léčba je nedostatečná, může pacient podstoupit operaci.

Vyšetření zraku ve Fakultní nemocnici u sv. Anny dnes podle mluvčí nemocnice Petry Veselé podstoupilo celkem 86 lidí, přičemž u 8 z nich lékaři zaznamenali zvýšený nitrooční tlak. "Lidé si mohli nechat změřit nitrooční tlak bezkontaktním tonometrem. Procedura je to bezbolestná a rychlá," dodal Hanák. Lékaři poté kontrolovali také kvalitu zrakových nervů. 

V porovnání s minulým ročníkem, kdy se vyšetřit nechalo 115 lidí se dostavilo méně osob."Menší účast si vysvětlujeme chřipkovou epidemií, protože se řada pacientů kvůli nemoci dnes odhlašovala z plánovaných zákroků," řekla Veselá. 

Klíčová slova: Nemocnice u svaté Anny, glaukomový den, glaukom

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.