23.10.2014 18:15


Telefony jsou čím dál chytřejší. Ale co my?

Autor: Filip Živný | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Telefony fotí, přehrávají, navádí a baví. Některé už mají displej i po stranách. Telefony se taky někdy ohýbají, což je u některých průšvih, u některých však zvláštní funkce. Jsou stále větší a větší a čím větší jsou, tím jsme oproti nim menší. S tím, jak roste jejich umělá inteligence, se naše přirozená vytrácí a zdánlivě přestává být tak důležitá.

Výrobci smartphonů nás zahlcují nepřeberným množstvím funkcí a aplikací. Koukněte, co to všechno umí! Telefon cituje hlášky z akčních filmů, připojí se na Internet, i když nechcete, a dokonce vidí za roh! Samozřejmě, že stojí patnáct tisíc, když se dokáže sbalit do klubíčka jako ježek.

Nechme však stranou funkce, které jsou úplně k ničemu, a zaměřme se na ty, kvůli kterým hloupneme. Proč bychom se učili cizí jazyky, když nám telefon přeloží cokoli, co před ním jen trochu hlasitěji řekneme? I smysl pro orientaci, který ztrácíme, protože nás naše chytrá krabička kamkoli navede bez nejmenšího úsilí, se zdá být postradatelným. Na internet se připojíme všude a je na něm všechno, takže v hlavě nemusíme držet nic.

Ale ptám se, neutrpí trošku romantika večera stráveného na louce pod hvězdami, když místo mě ukáže mé dívce Velký vůz aplikace pro rozpoznávání souhvězdí? A není lepší cítit převýšení, které překonám na turistickém výletě, vlastníma nohama, než aby ho za mě cítil telefon? Musíme si dát pozor, abychom se nedostali do inteligenčního kómatu, v němž budeme životně závislí na přístrojích, které se nám už pomalu ani nevlezou do kapsy. Jsme tak chytří, že jsme dokázali vymyslet zařízení, která nám dovolují hloupnout.

Takže za mě, i přes jeho nespornou užitečnost, chytrý telefon ne. To už mě víc lákají hodinky s vodotryskem, které jsou taky cool a v parných dnech navíc příjemně osvěží.

Klíčová slova: chytré telefony, smartphone, aplikace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.