28.09.2018 14:52


Tehdy jsem to vnímal jako křivdu, říká o nepřijetí na divadelní režii mladý student

Autor: Adriana Široká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Mladí uchazeči o studium divadelní režie to nemají jednoduché. Nízký věk a málo zkušeností mohou být důvodem k jejich nepřijetí. Své o tom ví student divadelní vědy Jan Doležel. Před dvěma lety zamítnutí vnímal jako velkou křivdu. S odstupem času ale pedagogům děkuje, že ho donutili ještě pár let počkat. „V Česku chybí možnost studovat režii a divadelní vědu dohromady. Divadelníci se pak často ztrácí v pojmosloví a teorii,“ říká Jan Doležel.

Brno – Jan Doležel studuje divadelní vědu druhým rokem. Jeho snem je ale divadelní režie. Zkušenosti na přijímací zkoušky na Janáčkovu akademii sbírá režírováním pro amatérské divadlo Kolárka v Blansku, kde své znalosti z divadelní vědy používá v praxi.

Na jaké hře momentálně v divadle Kolárka pracujete?

Pro divadlo Kolárka už režíruji svou čtvrtou věc. Představení s názvem Monobloc budeme hrát na blanenském festivalu Kolotoč, který bude v říjnu. Ústředním tématem hry je nenávist, kde se v člověku bere a jak jsme schopni se vyrovnat se svým úspěchem a neúspěchem.

Jaká další divadla jste tedy režíroval?

Letos v dubnu mělo premiéru představení Jako šílenci, což byla černá komedie z hollywoodského prostředí, která se opírala především o téma Me too. Představení jsme už hráli na festivalu pro židovskou čtvrť v Boskovicích a na festivalu ve Veverské Bítýšce. Tam dokonce získal hlavní představitel jedné z rolí Jan Šulc cenu za nejlepšího herce. Ještě před přijímacími zkouškami na Janáčkovu akademii a Divadelní fakultu v Praze jsem režíroval hru na motivy Elfridy Jelinekové Královna Lfů. Moje druhá zkušenost byla dramatizace knihy ze série o Muminech pod názvem Pozdě.

Plánujete po festivalech v Boskovicích a Bítýšce hrát ještě v jiných městech?

Představení Jako šílenci zaznamenalo velký úspěch, o čemž svědčili i ty dvě pozvánky na festivaly v závěru loňské sezony. Momentálně jednáme s několika místy, kde se bude hrát. Mimo jiné i v Brně, a to s Centrem experimentálního divadla, kam patří i Divadlo Husa na Provázku nebo Divadlo U stolu. Taky jednáme s brněnským klubem Paradox, který vedou studenti Janáčkovi akademie.

Zmiňoval jste přijímací zkoušky na režii. Tušíte proč to nevyšlo?

Hlásil jsem se na režii do Brna i do Prahy, ale přijímačky nedopadly. Tehdy jsem to vnímal jako velkou křivdu. V tu dobu jsem byl ale poměrně mladý, bylo mi osmnáct let. Později jsem se doslechl, že ten věk a zkušenosti dost často hrají roli pro přijetí. Ale s odstupem to vnímám tak, že to bylo správně a pedagogům bych poděkoval, že mi sdělili, že mám ještě počkat.

Získal jste od té doby hodně zkušeností? Cítíte, že jste se posunul?

Na divadelní vědě teď poznávám divadlo ze stránky teoretické, neztrácím se v pojmosloví a v teorii divadla. To se často divadelníkům stává. Pro mě je stěžejní německé divadlo, kterým se zabývám. Němečtí režiséři jsou velkými vzory pro mou práci. V Česku nejde studovat aplikovanou divadelní vědu jako v Německu, což je cesta mezi režií a divadelní vědou. Já teď ale studuji teorii a zároveň tedy pracuji s amatérským divadlem, kde to, co se naučím, používám v praxi.

Jak jste nakloněn zahraničním zkušenostem?

K mému velkému štěstí jsem se v létě vypravil na tři týdny do Mnichova, na poslední část divadelní sezóny. Chodil jsem tam do dvou divadel. Jedno z nich byla bavorská státní činohra a druhé komorní scéna. V Německu jsem čerpal inspiraci od opravdu velkých jmen. Pro mě to byla velká škola. Německé divadlo je mnohem drsnější a političtější.

Plánujete nějaké další výjezdy za hranice?

Mým velkým cílem je teď zdokonalit svoji němčinu, která je na základní komunikační úrovni. Plánuji tedy více cest do zemí, kde se mluví německy. To znamená určitě Rakousko, Švýcarsko nebo německá část Belgie. Velmi rád bych tam vycestoval i v rámci Erasmu.

Klíčová slova: divadlo, divadelní režie, divadelní věda, amatérské divadlo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.