26.04.2016 18:03


Ted Cruz ve svou politiku věří. Je větší hrozbou než Trump

Autor: Aleš Ligas | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Jméno Donald Trump zní veřejným prostorem už několik posledních měsíců a týdnů. Známý miliardář dokáže strhnout davy a svými kontroverzními názory pobouřit prakticky všechny zastánce demokracie. Zatímco Trumpa zná každý, Teda Cruze, jednoho z jeho posledních vyzyvatelů, zná jen málokdo. Cruz je přitom mnohem nebezpečnější. Není jen demagog, ale také muž, který se nebude bát prosazovat své radikální názory v reálné politice.

Autor textu: Aleš Ligas, Autor: Markéta Puldová

Donald Trump uznává jako úspěšný realitní magnát pouze principy, na kterých postavil svůj byznys. Jeho politika nestojí na žádné racionální ideologické linii a jeho principy jsou založené na vydělávání peněz, získávání pozornosti a především moci. Tyto principy se navzájem silně prolínají, ale dohromady netvoří komplexní ideologii. Myšlení Teda Cruze naopak založené na pevných ideologických základech je. Celý život se zabýval zkoumáním radikálně pravicových ekonomických a politických názorů, ve které skutečně věří.

Víra ve změny založené na konzervativní politice u něj přechází do fanatismu. Cruz popírá existenci globálního oteplování způsobeného člověkem, neuznává homosexuální sňatky, chce zakázat státní důchodový systém a je zastáncem práva na držení zbraní a jeho udržování na stejné úrovni. Své postoje staví na přesvědčení, které podle něj vychází z pravého významu ústavy.

Na imigrační politiku má Cruz podobný pohled jako Trump. Odmítá veškeré další přistěhovalce a chce i zavedení trestu smrti. Kromě toho je pro zrušení levného a dostupného zdravotního pojištění, které zajišťuje všem Američanům bezplatnou zdravotní péči (Obamacare). Trump naopak před několika týdny Obamacare podpořil, i když úplně nesouhlasí s jeho podobou.

Největší nebezpečí Teda Cruze nevychází pouze z výše zmíněných dílčích změn. Je ochoten přetvořit podobu vládních institucí, aby dosáhl svých cílů. Nevěří v oddělení církevní a světské moci a ústavu si vysvětluje dle svých konzervativních ideových zdrojů. K takovým změnám je samozřejmě potřeba větší mocenská struktura, kterou zatím nemá. Potenciál ohrožení zde ale existuje.

Ve své dosavadní práci texaského senátora, stejně jako v prezidentské kampani navíc dokazuje, že je mnohem disciplinovanějším hráčem než Trump. Má dlouhodobě promyšlenou strategii a dobře váží každé slovo.

Oba muži by byli pro Spojené státy katastrofou. Ted Cruz ale zastupuje v tomto případě horší variantu. Ameriku by vrátil o desítky let zpět a vytvořil by z ní uzavřený konzervativní ostrov, který by ji změnil k nepoznání. Od takového scénáře jsou Spojené státy zatím daleko vzhledem k aktuálním výsledkům primárek, je ale důležité mít ho na paměti.

Klíčová slova: Ted Cruz, Donald Trump

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.